Kontakt
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. W razie potrzeby po prostu skontaktuj się z nami.
Skontaktuj się z namiPrzeanalizowaliśmy przekonania ludzi na świecie na temat tego, co to znaczy prosperować, czyli żyć dostatnio i zbadaliśmy, w jaki sposób dostęp do różnych usług finansowych wpływa na postrzeganie dobrobytu.
Zdając sobie sprawę z globalnego zasięgu naszej pracy, nieustannie walczymy o poprawę dostępności usług finansowych i edukacji w ich zakresie. Dzięki nowoczesnej technologii możemy tworzyć świat bez granic finansowych, gdzie każdy może się rozwijać i cieszyć się dobrą sytuacją życiową.
Angielski słownik Cambridge Dictionary definiuje ‘dobrobyt’ jako ‘stan pomyślności i dobre warunki materialne’. Definicja obowiązująca w rzeczywistości nie jest jednak taka prosta. Według naszych badań dobrobyt na dynamicznie rozwijających się rynkach nie jest bezpośrednim wynikiem wysokich dochodów. Wyniki naszej ankiety pokazały, że najczęściej wskazywanymi aspektami dobrobytu są: – odczuwanie zadowolenia z życia; – dobry stan zdrowia własnego, przyjaciół i rodziny; – posiadanie dobrej i stabilnej pracy; – wystarczające oszczędności na przyszłość.
Dostęp do usług finansowych nie jest wszędzie taki sam, co zmusza do myślenia. Prawie jedna na dziesięć osób (9%) nie ma dostępu do żadnych godnych uwagi usług finansowych. Odsetek ten jest jednak różny w zależności od regionu na świecie i miejsca zamieszkania. Najwięcej osób bez żadnego dostępu do usługi finansowych mieszka na wsi (17%); liczba ta zmniejsza się w przypadku terenów podmiejskich (9%) i miejskich (8%). Trzy czwarte wszystkich ankietowanych twierdzi, że ich rządy powinny silniej działać w kierunku ułatwiania dostępu do usług finansowych. Co ciekawe, regiony, w których dostęp do tych usług jest największy, Azja i Afryka/Izrael, podpisują się pod niniejszym wezwaniem do działania w największym stopniu – ponad 80% ankietowanych z tych regionów chciałoby, aby ich rządy podejmowały więcej działań.
Usługi finansowe i dobrobyt są ze sobą wyraźnie związane. Ankietowani, którzy uważają się za ludzi najlepiej prosperujących, najczęściej zdawali sobie sprawę, jak bardzo usługi finansowe pomagały im dotychczas osiągać dobrobyt, i twierdzili, że usługi te pomogą im również w przyszłości. Najwięcej badanych uznawało się za dobrze lub bardzo dobrze prosperujących w Azji; 80% z nich stwierdziło, że usługi finansowe pomogły im w poprawieniu sytuacji życiowej. Dla porównania, w ujęciu globalnym twierdziło tak 60% badanych z rynków dynamicznie rozwijających się. Osoby uważające się za nieprosperujące zgłaszały również najsłabszy dostęp do usług finansowych – prawie jedna na pięć takich osób nie miała dostępu do żadnych godnych uwagi usług tego typu.
Usługi finansowe dające bardziej oczywiste korzyści emocjonalne są bardziej utożsamiane z dobrobytem. Za główne korzyści praktycznie każdej usługi finansowej uznaje się poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny spokój. Na pierwszy plan wysuwa się skupienie na przyszłości, gdzie szczególnie ważna jest ochrona przed potencjalnymi problemami. Na przykład ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że posiadanie oszczędności na czarną godzinę jest korzyścią, która wynika z możliwości oszczędzania i pomnażania swojego kapitału.