Jak założyć sklep internetowy?

Poznaj 5 ważnych zasad

Sklepy internetowy od dłuższego czasu zaczęły wypierać z rynku tradycyjne punkty stacjonarne. Jednak w obliczu zagrożenia epidemiologicznego obserwowane wcześniej tendencje znacznie przyspieszyły. Dziś coraz więcej osób rozważa otworzenie sklepu internetowego. Zadanie to wymaga jednak skrupulatności: zadbać trzeba zarówno o stronę, jak i bezproblemową obsługę zamówień. Poznaj 5 ważnych zasad, które pomogą Ci w założeniu własnego sklepu e-commerce!

Biznes: sklep internetowy. Wszystko zaczyna się od pomysłu

Na początku musi być pomysł – to zawsze zasada nr 1. Jeśli zastanawiasz się, jak założyć sklep internetowy, to prawdopodobnie wiesz już, jakie produkty Cię interesują i co warto sprzedawać. Początkowe przemyślenia warto jednak uzupełnić gruntowną analizą popytu, którą można zrobić poprzez obserwowanie, co i kiedy się sprzedaje. Z pomocą mogą przyjść niektóre narzędzia internetowe, które pozwalają na śledzenie tego, jakie frazy produktowe zyskują na popularności w wyszukiwarce internetowej. Warto na bieżąco obserwować także trendy Google, dzięki czemu nie tylko łatwiej znaleźć potencjalną niszę, ale także rozszerzać później asortyment sklepu internetowego.

Jak założyć sklep internetowy? Od koncepcji do funkcjonalnej strony internetowej

Kolejna zasada dotyczy oprogramowania. Aby cieszyć się sprzedażą zdalną, trzeba zadbać o aspekty techniczne, dzięki którym zyska się szybko i stabilnie działający sklep internetowy. Jak założyć e-commerce? Obecnie sklepy internetowe powstają przy użyciu systemów zarządzania treścią (CMS), które umożliwiają wygodne sterowanie wszystkimi aspektami marketingowymi, technicznymi i wizualnymi. Do najpopularniejszych należy oprogramowanie PrestaShop, WordPress z wtyczką WooCommerce, Shopify, Shoper, OpenCart, Magento. Na tym oczywiście lista się nie kończy. 

 

Sklep internetowy pod względem technicznym musi odpowiadać przeznaczeniu. Niektóre systemy są bardziej rekomendowane dla witryn z kilkunastoma produktami, inne dla dużych marketplace’ów z tysiącami ofert. Dlatego przy wyborze warto dokładnie przeanalizować to, czym wyróżnia się dany system. W większości przypadków integracja jest bezproblemowa i może być zrobiona samodzielnie przy wsparciu wielu przydatnych materiałów instruktażowych dostępnych na stronach dostawców. 

Jak otworzyć sklep internetowy? Wymogi prawne

Zakupy przez internet muszą być całkowicie bezpieczne zarówno od strony oprogramowania, jak i aspektów prawnych. Zawsze należy pamiętać o stworzeniu profesjonalnego regulaminu i polityki prywatności serwisu. To nadrzędna zasada pod kątem formalnym, bez której wdrożenia można narazić się na wysokie kary finansowe. Co więcej, zgodnie z art. 8 Ustawy o prawach konsumenta przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy zobowiązany jest upublicznić informacje o zakresie działalności (oferowane usługi, rodzaj sprzedawanych produktów), podać dane kontaktowe i rejestrowe. Klient musi mieć swobodny dostęp do informacji o sposobach płatności, wysyłki i kosztach dostawy. Konieczne jest również udostępnienie danych o sposobach realizacji reklamacji i zwrotów zakupionych towarów. 

Konfiguracja sprzedaży – wdrożenie bramki płatności w sklepie internetowym

Kluczową rolę w każdym biznesie e-commerce pełnią płatności. Warto potraktować je szerzej niż jako podstawowy środek realizacji zamówienia. Według badań przeprowadzonych wśród polskich serwisów e-commerce (Raport E-Commerce, Gemius 2021) sposób płatności to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania e-commerce od strony klienta. Wybierając sposób płatności w sklepie, warto sprawdzić, czy dane rozwiązanie najpełniej odzwierciedla najważniejsze wartości dla konsumentów, czyli: niski koszt, szybkość i bezpieczeństwo transakcji.

 

Doskonałym rozwiązaniem jest wybranie niezawodnej bramki płatności dla zakupów online, którą proponuje PayU. Jedno narzędzie umożliwia klientom wiele różnych metod płatności, w tym przelew błyskawiczny z wybranego banku, płatność kartą, a nawet skorzystanie z opcji ratalnej. Proces instalacji także jest niebywale prosty – w przypadku sklepów osadzonych na popularnym systemie WooCommerce całość zajmie kilkanaście sekund. Odpowiedni wybór opcji płatności pozwala na uzyskanie znacznie wyższego stopnia konwersji, co przekłada się na generowane zyski.

Zaciekaw i uprość – czyli prace po uruchomieniu sklepu internetowego

Na tym etapie pytanie, jak otworzyć sklep internetowy, zacznie się powoli przeradzać w nieco inne pytanie: jak skutecznie prowadzić i rozwijać biznes w sieci? Prowadzenie takiej działalności ma mnóstwo benefitów, jednak wymaga ciągłej pracy. Od samego początku warto postawić na atrakcyjną płaszczyznę wizualną sklepu oraz ciekawą treść, która dodatkowo powinna odpowiadać także za pozycjonowanie strony. Udostępnianie klientom wartościowego contentu sprzyja rozpoznawalności marki i utrzymywaniu dobrych relacji z zamawiającymi, którzy będą wracali do sklepu po kolejne zakupy. Choć może się wydawać, że w sklepie internetowym zawsze będzie coś do zrobienia, z pewnością nigdy nie warto się zniechęcać. Zamiast tego warto krok po kroku rozbudowywać każdy aspekt! 

14