Jak pozycjonować stronę sklepu internetowego?

Poznaj podstawowe, pierwsze kroki optymalizacji SEO.

W Polsce obecnie odnotowuje się około 2,5 miliona domen (BitHub, 2022). Wynik ten na arenie międzynarodowej plasuje nasz kraj już na 7. miejscu, co generuje w głowach współczesnych przedsiębiorców wiele pytań. Jak wśród tak dużej konkurencji, stać się widoczną marką? Jak przebić się przez wszystkie sklepy internetowe ze swoim produktem?

 

Rozwiązaniem na te wątpliwości mogą być działania SEO, które mają na celu zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania.

Czym jest SEO dla sklepów internetowych?

SEO, czyli Search Engine Optimization, to złożony i wieloetapowy proces optymalizacji strony, pod działania wyszukiwarek internetowych (np. Google). Poszczególne etapy mają za zadanie przygotować stronę w taki sposób, aby ta wyświetlała się na jak najszersze pole słów kluczowych. Zwiększenie widoczności, ale także „promowanie” sklepu przez wyszukiwarkę przyczynia się do większego ruchu, a co za tym idzie — do budowania rozpoznawalności marki na tle innych domen.

 

Poprawa widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania jest – w przeciwieństwie do działań Google Ads – nieodpłatna. Co więcej, wiele z tych działań można wykonać samodzielnie.

Dlaczego warto pozycjonować sklep internetowy?

Twoja konkurencja podejmuje szereg działań marketingowych i biznesowych, aby pozyskać klienta. Wyłączne obserwowanie tych poczynań z boku może sprawić, że zarówno Twoja marka, jak i produkt zginie w gąszczu tysięcy sklepów i domen, które toczą bój w wynikach wyszukiwania. Pominięcie tego kanału może być niezwykle kosztowne, bowiem:

 

 • 92,96% globalnego ruchu pochodzi z wyszukiwarki Google, Grafiki Google i Map Google (SparkToro).
 • SEO generuje ponad 1000% więcej ruchu niż organiczne media społecznościowe (BrightEdge).
 • Nawet 60% marketerów stwierdziło, że SEO i zoptymalizowane treści to źródło leadów najwyższej jakości (HubSpot).

 

Mówiąc więc o korzyściach działań SEO dla sklepów internetowych, mamy na myśli:

 

 • poprawę widoczność strony w wynikach wyszukiwania,
 • przyciąganie lokalnych klientów, dzięki działaniom nastawionym na lokalne SEO (czyli na frazy związane z nazwami miast),
 • widoczne efekty nawet dla małych, początkujących biznesów,
 • budowanie wiarygodności marki,
 • możliwość uzyskania zwrotu z inwestycji,
 • szansę na pozyskiwanie i docieranie do nowych, potencjalnych klientów,
 • zwiększenie ruchu na stronie – 53,3% całego ruchu na stronie pochodzi z wyszukiwania organicznego (BrightEdge),
 • długofalowe promowanie marki.

Najważniejsze elementy — pozycjonowanie sklepu internetowego

Prace SEO są niezwykle złożone i wieloetapowe, głównie przez mnogość czynników rankingowych. Google wykorzystuje w swoim algorytmie ich ponad 200 (Bacnklinko,2023).

 

Działania z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego dotyczą zarówno podstawowych, jak i pogłębionych analiz m.in. duplikacji treści, nasycenia słowami kluczowymi, linkowania wewnętrznego, prędkości ładowania, budowania URL i ewentualnej eliminacji kanibalizacji. W pracy technicznej wykorzystywane są liczne narzędzia, które mają za zadanie pomóc i zorganizować prace optymalizacyjne oraz contentowe.

 

Na podstawie tych założeń, SEO dla e-commerce podzielić można na:

 

 • działania off-site – czyli wszelkie kroki podejmowane poza optymalizowaną domeną. W grupie tej wyróżnia się np. pozyskiwanie linków w postaci artykułów sponsorowanych,
 • działania on-site – czyli praca wewnątrz optymalizowanej domeny.

 

Mówiąc o podstawowych pracach optymalizacyjnych w sklepach internetowych, mamy na myśli głównie prace on-sitowe. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kroków, które należy podjąć w pierwszej kolejności. Zatem, jak pozycjonować sklep internetowy?

 

Opisy kategorii

Tworzenie opisów kategorii I, II i III rzędu to jeden z pierwszych etapów optymalizacyjnych. Buduje się je na podstawie analizy konkurencji, m.in. typując ilość znaków oraz nagłówki. Ważne jest, aby w opisach pojawiły się konkretne słowa kluczowe, które odniosą się do zawartości danej kategorii. Obecnie odchodzi się od usilnego upychania fraz – zamiast tego ważne jest, aby treści były:

 

 • oryginalne – tj. nieskopiowane ze stron producentów,
 • nakierowane na potrzeby klienta,
 • merytoryczne i poprawne językowo,
 • zachęcały do działania (np. poprzez „Sprawdź!”).

 

Ustawienia meta danych

Meta dane to szereg informacji, które opisują zawartość strony. Służą one nie tylko do sklasyfikowania, ale także zrozumienia, a następnie wykorzystania konkretnych danych przez roboty Google.

 

Meta dane to m.in.:

 

 • Meta Title – czyli tytuł strony. Krótki i zwięzły opis zawartości strony, który jest wyświetlany na karcie przeglądarki oraz w wynikach wyszukiwania.
 • Meta Description – czyli opis strony. Krótki opis zawartości strony, który pojawia się pod tytułem w wynikach wyszukiwania. Dobrze napisany opis może zachęcić użytkownika do kliknięcia w dany wynik. Dane wskazują, że nawet 40% stron internetowych nie wykorzystuje w pełni metaopisów (Ahrefs).
 • Meta Keywords. Dawniej używane do określenia słów kluczowych strony, ale obecnie większość wyszukiwarek ignoruje ten tag z powodu jego nadużywania.
 • Meta Robots. Instrukcje dla robotów wyszukiwarek dotyczące indeksowania i śledzenia strony. Mogą być używane do blokowania pewnych części strony przed indeksacją (tzw. noindex).

 

Dane strukturalne 

Dane strukturalne to znaczniki, które umieszcza się na stronach (w tym w sklepach internetowych) w celu opisania zawartości witryny. Przykładem takich danych jest np. FAQ Page, które zamieszcza się na stronach z pytaniami i odpowiedziami lub breadcrumbs (czyli okruszki). Te drugie pokazują ścieżki wskazujące hierarchie stron w menu nawigacyjnym.

 

Linkowanie wewnętrzne 

Pod mianem linkowania wewnętrznego mamy na myśli sieć linków, którą buduje się w obrębie witryny. Dzięki nim roboty Google łatwiej przeszukują treści, szybciej docierają do kolejnych podstron i sprawniej indeksują witrynę. Zwykle linkowanie wewnętrzne wprowadza się w obrębie jednego rzędu – tj. w kategorii I rzędu umieszcza się linki z kategorii II rzędu.

 

Adresy URL 

Docelowo adresy URL powinny bazować na znakach, tworzących logiczny ciąg. Dodatkowo ważne jest, aby:

 

 • były możliwie jak najkrótsze,
 • składały się ze słów kluczowych, które odpowiadają treściom na stronie,
 • słowa były oddzielone dywizami,
 • nie zawierały nielogicznych znaków i wyrazów (np. %, $, #),
 • informowały użytkownika o zawartości strony.

 

Inne

Poniższe kroki to oczywiście niejedyne działania optymalizacyjne, które warto wprowadzić do swojego sklepu. W grupie dodatkowych elementów wymienia się dbanie o prawidłową strukturę kategorii, zoptymalizowanie zdjęć, a także rozwijanie bloga o treści poradnikowe itd.

Czy warto pozycjonować sklep internetowy samemu?

Początkujące sklepy internetowe, które nie dysponują dużym budżetem, rozważają samodzielne wdrożenie kilku zmian optymalizacyjnych. Po zapoznaniu się z podstawową wiedzą i najprostszymi narzędziami, jak najbardziej możesz się tego podjąć. W ten sposób nie tylko zyskasz szansę na zdobywanie nowej wiedzy technicznej, ale także zachowasz sporą część oszczędności.

 

Warto jednak pamiętać, że działania SEO dla e-commerce nie opierają się wyłącznie na tych pierwszych, podstawowych etapach. Z czasem obejmują one pogłębione analizy i złożone kroki wdrożeniowe, które wymagają już bardziej zaawansowanej wiedzy dot. algorytmu czy struktury domeny. To wtedy też potrzebne jest wsparcie doświadczonych specjalistów – agencji lub freelancerów.

Analiza SEO sklepu – podsumowanie

SEO jest bez wątpienia jedną z dróg marketingowych, która realnie wspiera budowanie przewagi konkurencyjnej. W obliczu tak wielu e-sklepów wizja optymalizacji pod wyszukiwarkę jest jedną z najbardziej podstawowych – zwłaszcza, że wiele początkowych kroków możesz wykonać samodzielnie. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z dostępnymi poradnikami. Nie działaj po omacku i nie wykonuj prac wdrożeniowych, jeśli nie jesteś pewien ich słuszności.

14