Wirtualny portfel zawsze pod ręką

– jak działa digital wallet?

W ostatnich latach wirtualne portfele stały się jednym z podstawowych narzędzi stosowanych w płatnościach internetowych. Dzięki nim z łatwością dokonamy transakcji stacjonarnie i online. Dlaczego karta w telefonie jest bezpieczna i jak z niej korzystać?    

Jak działa wirtualny portfel?

Zasada działania wirtualnego portfela przypomina jego klasyczny odpowiednik. E-portfel wymaga jedynie zalogowania się do danego dostawcy. Aby zyskać dostęp do tzw. digital wallet, należy wprowadzić dane karty. Następnie sekwencja liczb zostaje zaszyfrowana, dzięki czemu wrażliwe informacje pozostają ukryte. Użytkownik ma natomiast pełną swobodę w dysponowaniu pieniędzmi poprzez swój smartfon.

 

Co ważne, wirtualny portfel może w pełni zastąpić materialne modele. Służy on nie tylko do płatności w sklepach online, ale także pozwala na:

 

  • wpłatę i wypłatę środków;
  • przekazywanie pieniędzy pomiędzy digital walletami;
  • podpinanie kolejnych kart płatniczych. 

Co daje digital wallet?

Zdarza się, że wyjdziemy z domu bez portfela, ale znacznie rzadziej zapomnimy o smartfonie. To niewielkie urządzenie towarzyszy nam każdego dnia w większości sytuacji. Dostęp do wirtualnego portfela to zatem przede wszystkim wygoda. Dzięki niemu możemy zarządzać finansami w każdym momencie za pomocą zaledwie kilku kliknięć. 

 

Mogłoby się wydawać, że posługiwanie się taką formą płatności jest ryzykowne. To jednak popularny błąd. W rzeczywistości karta w telefonie zapewnia bezpieczeństwo. W jaki sposób? Pozostawienie klasycznego portfela w domu eliminuje ryzyko zgubienia go lub przejęcia przez niepowołane osoby. Nawet jeśli to smartfon zostanie skradziony, złodziej nie będzie w stanie dokonać płatności. Każda transakcja musi bowiem być zatwierdzona przez właściciela digital wallet’u, np. za pomocą PIN-u lub systemu rozpoznawania twarzy. 

Rodzaje najpopularniejszych portfeli elektronicznych

Niewątpliwą zaletą cyfrowych portfeli jest ich rozbudowana oferta. Część z nich jest dedykowana konkretnym systemom operacyjnym na smartfonach, pozostałe są zależne np. od operatora karty kredytowej albo debetowej, jaką się dysponuje. Oto najpopularniejsze portfele wirtualne!

Google Pay

To metoda wybierana przez użytkowników telefonów z Androidem. Jak działają płatności Google Pay? Wystarczy otworzyć aplikację o tej samej nazwie, a następnie postępować zgodnie z przedstawionymi instrukcjami. Konieczne będzie wybranie opcji “Włącz płatności zbliżeniowe” i uzupełnienie potrzebnych danych. Wymagane są m.in.: numer karty kredytowej, data ważności, imię i nazwisko właściciela oraz kod CVV. 

 

Co się dzieje dalej? Algorytm “zamienia” wspomniany numer karty na inny, wygenerowany ciąg liczb. Działanie to nazywa się tokenizacją, dzięki której wrażliwe dane są zaszyfrowane i bezpieczne. Gdy płatności Google Pay będą już włączone i zsynchronizowane z telefonem czy zegarkiem, wystarczy wybrać tę metodę transakcji w sklepie online. Zostanie ona zaakceptowana natychmiast po wpisaniu kodu zabezpieczającego ustalonego przez użytkownika.

Apple Pay

Właściciele sprzętu od Apple mogą korzystać z wirtualnej karty kredytowej w portfelu elektronicznym bardzo zbliżonym do Google Pay. Zasada uruchomienia usługi jest niemal identyczna. Konieczne jest włączenie aplikacji Apple Pay i postępowanie zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. 

 

Niewielką różnicą jest to, jak działa Apple Pay w kontekście autoryzowania płatności. Standardem jest weryfikacja użytkownika poprzez rozpoznawanie twarzy (tzw. face ID). Można jednak przełączyć się na klasyczny kod PIN. 

Visa Secure Remote Commerce

Ten portfel elektroniczny, podobnie jak Google i Apple Pay, nie wymaga logowania się do bankowości. Jest on dostępny w wybranych bramkach płatności, np. PayU. Z bezpiecznych transakcji mogą korzystać wszystkie osoby posługujące się kartami VISA. W tym celu należy pobrać aplikację z Google Play (Android) lub App Store (iOS) i wpisać w niej dane karty płatniczej. 

Masterpass

Płatności Google Pay i Apple Pay to nie jedyne cyfrowe portfele, które cieszą się popularnością. Właściciele kart MasterCard chętnie sięgają po Masterpass digital wallet od ich operatora. Tak jak w przypadku Visa Secure Remote Commerce, należy skonfigurować aplikację, by cieszyć się prostymi transakcjami. 

Dlaczego warto wdrożyć płatność przez wirtualne portfele w e-commerce?

Rozwój technologiczny wciąż trwa, a społeczeństwo coraz bardziej przekonuje się do płatności elektronicznych. Dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski pokazują, że w III kwartale 2021 roku dokonaliśmy aż 2 mld transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 134 mld złotych. Takie liczby to solidny argument za tym, by ułatwiać klientom dostęp do różnych form płatności wirtualnych. 

 

Chęć do używania e-portfeli jest coraz bardziej zauważalna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Transakcje dokonane przez digital wallet odpowiadają za 41% wszystkich płatności na 9 głównych, światowych rynkach! Wdrożenie możliwości płacenia przez wirtualną kartę w telefonie to zatem nieunikniony krok w rozwoju e-commerce. 

Bibliografia:

  1. Global Digital Payments Study 2021, Black Hawk Network;
  2. Informacja o kartach płatniczych w III kwartale 2021, Narodowy Bank Polski, styczeń 2022

 

14