Jeśli sprzedawca postanowi odrzucić reklamację kupującego, pośrednik transakcji sprawdza kompletność i adekwatność dokumentów uzasadniających taką decyzję, po czym przekazuje je do banku – wystawcy karty – w celu “obrony” chargebacka. Wówczas zadaniem banku jest zweryfikowanie dokumentów, skontaktowanie się z posiadaczem karty w celu potwierdzenia lub uzyskania dalszych informacji oraz zadecydowanie, czy kupujący akceptuje wyjaśnienia sprzedawcy, czy też postanawia ponowić reklamację.
Co zrobić, kiedy nie doszło do porozumienia?
Gdy kupujący nie zgadza się z decyzją sklepu internetowego, może eskalować spór do pre-arbitrażu lub arbitrażu. Na tym etapie sprzedawca może zaakceptować odwołanie i zwrócić kupującemu środki pobrane w związku z reklamowaną transakcją, albo ponownie odrzucić reklamację.
Ponowne odrzucenie reklamacji przez sprzedawcę oznaczać będzie konieczność rozstrzygnięcia sporu przez Sąd Arbitrażowy VISA lub MasterCard. Arbitraż wiąże się z opłatą około 520 EUR, którą musi uiścić strona przegrywająca.
O czym sklep musi wiedzieć otrzymując zgłoszenie reklamacji chargeback?
W momencie otrzymania zgłoszenia reklamacji chargeback PayU natychmiast kontaktuje się z przedstawicielem sklepu internetowego. Od momentu otrzymania od pośrednika transakcji maila z informacją o obciążeniu zwrotnym, sklep powinien jak najszybciej dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty, które pozwolą odpowiedzieć na reklamację klienta. Jeśli sprzedawcy nie uda się dostarczyć potrzebnych dokumentów w ciągu 7 dni kalendarzowych, PayU będzie zmuszone obciążyć przedsiębiorcę kwotą transakcji opisaną w reklamacji. Aby już na tym etapie dopełnić wszystkich obowiązków, które są konieczne do zakończenia procesu reklamacyjnego, należy:
- pamiętać o podstawach – adres e-mail podany przez przedsiębiorcę do kontaktu musi być prawidłowy.
- być świadomym kluczowych momentów procesu – pierwsza wiadomość od pośrednika transakcji to jedyny moment, w którym sprzedawca może “obronić” chargeback bez dodatkowych kosztów.
- wydać adekwatną decyzję – jeśli sklep akceptuje reklamację, nie ma potrzeby wysyłania żadnych dokumentów ani procesowania zwrotu. Jedyną potrzebną akcją jest potwierdzenie akceptacji reklamacji.
- dostarczyć komplet dokumentów – tylko pełna i adekwatna odpowiedź od sprzedawcy chroni go przed dodatkowymi kosztami procesu reklamacyjnego.
- znać kontakt do pośrednika transakcji – w przypadku jakichkolwiek pytań i problemów należy kontaktować się z pośrednikiem.
Jakie dokumenty powinien dostarczyć sprzedawca?
Poniższa tabela przedstawia listę dokumentów, o które pośrednik płatności poprosi sklep internetowy. Są one potrzebne do przeprocesowania reklamacji chargeback zgłoszonej przez kupującego.