17/08/2023
Działania SEO dla e-commerce to wieloetapowa praca nierzadko kilku specjalistów. Podzielić je można zarówno na obszar dot. content marketingu, jak i optymalizacji, analiz (konkurencji, słów kluczowych etc.) oraz wdrożeń w obrębie title czy linkowania wewnętrznego. Mając na względzie obszerność tych działań, wytypowaliśmy listę najważniejszych i podstawowych elementów, które nierzadko stanowią za fundament dla późniejszych, pogłębionych kroków optymalizacyjnych (tzw. techniczne SEO).
Indeksacja sklepu
Indeksacja sprawia, że wyszukiwarka internetowa jest w stanie analizować i rejestrować zawartość strony. Proces indeksowania polega na przeszukiwaniu domeny przez roboty wyszukiwarek, które analizują treść, linki, nagłówki, meta-tagi itd. Jest więc to podstawowy i nierzadko pierwszy krok do podjęcia prac SEO.
Najprostszym sposobem na beznarzędziowe sprawdzenie, czy sklep się indeksuje, jest wprowadzenie komendy site:nazwadomeny.pl w polu wyszukiwarki. Jeśli adres pojawi się w wynikach – tj. strona poprawnie się indeksuje.
Zaplanowanie struktury kategorii
Mowa tu o starannym zaplanowaniu całej budowy sklepu – poczynając od kategorii głównych (tzw. I rzędu), jak i każdych kolejnych (II i III rzędu). Ważne jest więc posegregowanie produktów, rozsądne nazwanie kategorii, a także zadbanie o to, aby nie doszło do duplikacji (tj. powielania tej samej treści). Na tym etapie warto także zadbać o właściwą konstrukcję adresów URL. Te powinny być krótkie, słowa muszą być oddzielone dywizami, a zawarte w nim znaki powinny tworzyć logiczny ciąg.
Zoptymalizowany content
Merytoryczny, stale rozwijany, zoptymalizowany content jest fundamentem wszelkich prac optymalizacyjnych. Budowane treści na stronach ofertowych, produktowych oraz blogowych powinny uwzględniać dobrane słowa kluczowe (również tzw. long tail), nagłówki, linkowanie wewnętrzne, przypisy (gdy to konieczne) oraz zdjęcia (z tzw. „altami”).
Prawidłowa struktura nagłówków
Starannie zaplanowana i zbudowana struktura nagłówków ułatwia robotom przeszukiwanie i analizowanie strony pod kątem zawartości.
Prawidłowa struktura nagłówków uwzględnia:
- wyłącznie jedną H1 na daną podstronę,
- dowolną ilość H2,
- nagłówki niższego rzędu (po H2) powinny przyjąć formę H3, H4…itd.
Prędkość ładowania
Jeden z ważniejszych czynników rankingowych. Jego zasada jest bardzo prosta: im krótszy jest czas ładowania strony, tym lepiej. Pamiętaj, że długi czas oczekiwania sprawia, że rośnie tzw. współczynnik odrzuceń.
Dobór title
Title przechowuje informacje na temat zawartości strony. Jako że są one bardzo łatwo dostępne dla robotów Google – powinny stanowić za jeden z pierwszych kroków optymalizacyjnych. Docelowo muszą się w nim pojawić przypisane, konkretne słowa kluczowe, a także wezwanie do działania (np. Sprawdź!, Zobacz! Poznaj!).
Linkowanie wewnętrzne
Linkowanie wewnętrzne łączy ze sobą konkretne podstrony, przez co ułatwia robotom nawigację. Dlatego też warto zarówno linkować ze sobą poszczególne kategorie (zwłaszcza w tym samym rzędzie), jak i umieszczać linki do produktów lub kategorii we wpisach blogowych. Anchory powinny być umieszczane w sposób naturalny i najlepiej z wykorzystaniem słów kluczowych.
Nawigacja okruszkowa
Nawigacja okruszkowa (tzw. breadcrumbs), której głównym celem jest ułatwić eksplorację witryny. Dzięki nim konsumenci mogą w dowolny sposób się cofać, sprawnie poruszając się po poszczególnych kategoriach.