28/11/2023
Rynek e-commerce rozwija się niezwykle prężnie. W ostatnich miesiącach odnotował roczny przychód na poziomie ponad 6 bilionów dolarów (Statista). Specjaliści szacują, że w ciągu kilku lat udział e-handlu stanowić będzie 60% wszystkich transakcji na świecie (uwzględniając przy tym handel detaliczny). Ten nowy trend obecny jest także w Polsce. Raporty tworzone przez PWC wskazują, że tylko w ostatnich latach liczba sklepów online wzrosła o ponad 34%. Oznacza to więc, że większość biznesów przenosi swoje działania do świata online, widząc w tym szansę na rozwój i dotarcie do nowej grupy klientów. Wyniki te wskazują, że e-commerce w branży FMCG to nowy, zauważalny trend, który zdaje się być kluczowym dla całego środowiska, związanego ze sprzedażą internetową.
44% internautów przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupiło online produkty spożywcze (Gemius, 2023). Co ciekawe – 46% z nich nigdy wcześniej nie dokonywało zakupów tego typu, a kolejne 27% (kobiety) i 37% (mężczyźni) deklaruje, że “zamierza kupić w przyszłości” produkty z tej kategorii. Średnio, konsumenci online, wydają miesięcznie 405 zł na artykuły spożywcze oraz 130 zł na kosmetyki. Są to jedne z wyższych wyników otrzymanych w badaniu przeprowadzonym przez Gemius.
Przewiduje się, że rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość czy Internet Rzeczy, jeszcze bardziej przyspieszy adaptację e-commerce w branży FMCG. Firmy, które będą inwestować w innowacje i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb konsumentów, mają szansę osiągnąć sukces w coraz bardziej cyfrowym świecie.