01/10/2024
E-commerce w Polsce pnie się w górę. Wynika to z coraz większej liczby internautów kupujących online, rosnącej częstotliwości zakupów wykonywanych przez stałych użytkowników e-commerce, a także z wysokiej jakości narzędzi i usług, które czynią proces zakupowy coraz bardziej przystępnym i wygodnym dla każdego. Szczególną uwagę zwraca tutaj rola płatności online, które są nieodzownym elementem zakupów przez internet. Dostępność konkretnych metod płatności może być wręcz kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje konsumentów.
Obecnie 68% użytkowników internetu w Polsce deklaruje, że przynajmniej raz skorzystało z płatności BLIKIEM, a 64% z płatności szybkim przelewem internetowym przez operatora płatności, np. PayU, podczas zakupów online. Tak duża popularność BLIKA, zbudowana w ciągu kilku ostatnich lat, ma niewątpliwie związek z rosnącym zainteresowaniem zakupami na urządzeniach mobilnych, przede wszystkim na smartfonach.
Mówiąc o płatnościach w kontekście zakupów mobilnych (tzw. m-commerce) nie sposób nie wspomnieć także o płatnościach kartami zapisanymi w różnego rodzaju portfelach cyfrowych, jak np. Apple Pay czy Google Pay. W Polsce trwają też intensywne prace nad wdrożeniem jednolitego standardu płatności kartą Click To Pay, który pozwala zapłacić za zakupy jednym kliknięciem. Jest bardzo wygodne rozwiązanie dla fanów zakupów na smartfonach. W PayU prowadzimy już testy Click To Pay z wybranymi sklepami i niebawem udostępnimy tę usługę wszystkim naszym klientom korzystającym ze strony płatniczej PayU.
Dzięki zapamiętaniu danych karty uzupełnionych przy pierwszej transakcji kolejna płatność może zostać wykonana za pomocą jednego kliknięcia. Sklepy powinny zwrócić uwagę na takie rozwiązanie jak Click To Pay, ponieważ rośnie rola smartfonów w e-commerce. Urządzenia mobilne są wykorzystywane w celach zakupowych już częściej niż komputery przenośne, dlatego płatności na nich muszą być maksymalnie proste.
Aż 18% internautów, którzy wzięli udział w badaniu Gemiusa potwierdza, że skorzystało z płatności z odroczonym terminem (tzw. BNPL, od ang. Buy Now, Pay Later), a 11% z rat online. Odroczone płatności są dzisiaj najbardziej popularne w kategoriach takich jak moda, wyposażenie domu i ogrodu oraz elektronika. Każdy sprzedający, którego koszyki przekraczają 100-200 zł jest jednak w stanie przyciągnąć do siebie kupujących, którzy skorzystają z takiego sposobu opłacania zakupów.
Oczywiście, aby płatności ratalne i BNPL przynosiły wzrost sprzedaży, należy je właściwie skonfigurować. Włączenie wielu opcji płatności odroczonych BNPL i ratalnych w sklepie internetowym jest bardzo łatwe dzięki PayU Credit Hub, czyli unikalnej na rynku platformie, która daje dostęp do różnych kredytowych metod płatności, dostarczanych zarówno przez najlepsze fintechy, jak i banki, w jednym miejscu, bez dodatkowej technologicznej integracji. W ostatnim czasie udostępniliśmy także raty omnichannel, które tak samo jak w sklepach internetowych działają także w kanale offline. Z rat omnichannel mogą już skorzystać pacjenci LUX MED Stomatologia oraz salonów jubilerskich SAVICKI.
Wśród najważniejszych elementów wpływających na decyzje internautów co do wyboru konkretnego miejsca zakupów, na jednym z pierwszych miejsc wskazywane jest wcześniejsze pozytywne doświadczenie. W obliczu rosnącej konkurencji, sklepy internetowe muszą zatem dbać tak samo o atrakcyjną ofertę cenową, jak i o wygodę zakupów, szczególnie na urządzeniach mobilnych.
Płatności również odgrywają ważną rolę w budowaniu pozytywnych doświadczeń zakupowych. Prostota procesu, brak konieczności przechodzenia przez skomplikowane formularze czy szybka finalizacja transakcji mogą zdecydować o lojalności konsumentów wobec danego sklepu. Nieustanna praca na ulepszaniem i upraszczaniem całego procesu zakupowego jest więc kluczowa dla dalszego rozwoju branży.