-
Nasze rozwiązania
- Nasze rozwiązania
-
O nas
- O nas
- Program partnerski
- Pomoc
- Oferta
Co trzeba wiedzieć?
W dzisiejszym świecie e-commerce – gdzie konkurencja działa prężnie – logistyka jest jednym z kluczowych elementów, nad którymi powinien zastanowić się mały sklep internetowy. Logistyka to procesy — od zarządzania zapasami, po dostawę produktów do klienta, co oczywiście ma znaczący wpływ na zadowolenie oraz rentowność działalności. O czym powinien wiedzieć początkujący e-commerce? Czy szybkość dostawy ma znaczenie?
Szybkość wysyłki jest jednym z głównych czynników, który wpływa na decyzje zakupowe konsumentów w branży e-commerce. W erze natychmiastowej gratyfikacji klienci sklepów interentowych oczekują, że ich zamówienia zostaną dostarczone szybko i efektywnie. Badania pokazują, że szybka dostawa może zwiększać wskaźnik konwersji, a także wpływać na lojalność klientów. Małe sklepy internetowe powinny zatem znaleźć sposoby na optymalizację swoich procesów wysyłkowych i współpracować z niezawodnymi partnerami logistycznymi, aby sprostać tym oczekiwaniom.
Raport E-commerce w Polsce 2023 (Gemius) wskazuje, że czas oczekiwania na dostawę (23%) wpływa na wybór sklepu i tym samym – na finalizację zamówienia. Element ten jest cenniejszy niż np. dostępność do zniżek (17%) czy bezpośrednie polecania znajomych (15%).
Logistyka e-commerce ma znaczący wpływ na zadowolenie klientów oraz rentowność działalności. Wraz z nią związane są liczne wyzwania, którym sprostać muszą nie tylko duże e-sklepy, ale także te początkujące.
#1 Zarządzanie stanami magazynowymi
Efektywne zarządzanie zapasami jest kluczowe dla zapewnienia płynności operacji i zaspokojenia potrzeb klientów. Problemem jest jednak przewidywanie popytu, szczególnie w przypadku sezonowych wzrostów sprzedaży lub nagłych zmian związanych z trendami. Nadmiar zapasów wiąże się z dodatkowymi kosztami magazynowania, podczas gdy ich niedobór może prowadzić do opóźnień w dostawach.
Optymalizacja logistyki dla e-commerce wymaga więc odpowiednich narzędzi, które m.in. zmniejszą ryzyko błędów, zwiększą szansę na tworzenie trafnych prognoz i umożliwią wprowadzenie działań prewencyjnych.
#2 Szybka realizacja i tania wysyłka
Koszty wysyłki są jednym z głównych czynników wpływających na decyzje zakupowe klientów. Jednocześnie, krótki czas dostawy staje się standardem w branży e-commerce – konsumenci nie chcą czekać. Ostatecznie więc sklepy internetowe muszą znaleźć równowagę między oferowaniem konkurencyjnych cen dostawy a utrzymaniem rentowności. Przy tym wszystkim muszą znieść presję czasu i narzucone wymagania dot. jakości. Kluczem jest więc nie tylko redukowanie błędów, ale także planowanie dostaw oraz poszukiwanie nowych rozwiązań, które zapewnią efektywny przepływ informacji.
# 3 Technologia
Zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania łańcuchem dostaw, systemy zarządzania magazynem (WMS) czy rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, może znacznie poprawić efektywność. Automatyzacja procesów logistycznych pozwala na szybszą i bardziej precyzyjną obsługę zamówień. Głównym motywatorem do ich stosowania jest duża zmienność danych, nieregularne wolumeny oraz coraz to nowe kanały sprzedaży. Wyzwanie to staje się być wiodącym – Forbes pokazał, że 78% marek e-commerce wdrożyło już sztuczną inteligencję w swoich sklepach. Z kolei raport od Gartner wskazuje, że do 2027 roku chatboty będą głównym narzędziem obsługi klienta dla nawet 25% firm.
Wybór między wynajmem magazynu a korzystaniem z modelu dropshippingu to kluczowa decyzja logistyczna dla każdego przedsiębiorstwa e-commerce. Oba podejścia mają swoje zalety i ograniczenia, które wpływają na koszty, kontrolę nad procesem, a także na elastyczność biznesową.
Dlaczego wybrać magazynowanie w e-commerce?
Dlaczego wybrać dropshipping?
W dużym uogólnieniu można uznać, że wynajem magazynu jest bardziej odpowiedni dla firm, które potrzebują kontroli nad zapasami i logistyką w e-handlu, podczas gdy dropshipping jest atrakcyjny dla tych, którzy szukają elastyczności i minimalizacji kosztów początkowych.
Logistyka jest kluczowym elementem, który realnie może wpłynąć na sukces e-commerce – zwłaszcza dla małych sklepów internetowych, które muszą sprostać wysokim oczekiwaniom klientów w zakresie szybkiej i efektywnej dostawy. Wybór odpowiednich narzędzi, technologii i modeli logistycznych, tj. wynajem magazynu czy dropshipping, może znacząco wpłynąć na wydajność operacyjną i zadowolenie klientów. Dlatego też przedsiębiorstwa powinny starannie przemyśleć swoje decyzje logistyczne, aby móc skutecznie konkurować na dynamicznie rozwijającym się rynku.