02/10/2019
Kraje, w których dokonano e-zakupów.
Źródło: Cross-border e-commerce shopper survey, International Post Corporation, 2018
Kategorie produktów najczęściej kupowanych online na świecie:
- ubrania, obuwie i dodatki – 31%,
- elektronika – 21%,
- kosmetyki – 17%,
- biżuteria i zegarki – 11%,
- książki, muzyka, multimedia – 10%,
- artykuły sportowe – 10%,
- zabawki – 9%,
- produkty do domu i ogrodu – 8%,
- RTV i AGD – 8%,
- komputery – 7%,
- artykuły dla dzieci – 5%,
- samochody i inne pojazdy – 4% (2).
Co ciekawe, top 5 najczęściej kupowanych kategorii produktów często różni się w zależności od kraju pochodzenia. Przykładowo, w Austrii i Belgii produktem najczęściej kupowanym online jest wino, w Wielkiej Brytanii i Chinach w ścisłej czołówce znajdują się produkty spożywcze, a w Brazylii i Grecji – leki i środki farmaceutyczne.
Zakupy transgraniczne
E-konsumenci z Ameryki Północnej i Europy Zachodniej robią mniej zakupów transgranicznych niż ich odpowiednicy z Ameryki Południowej, Europy Wschodniej, Azji czy Australii – jest to odpowiednio 14% i 15% z ich całkowitych zakupów online. Ten wynik nie powinien dziwić, gdyż oba rynki są bardzo dojrzałe i najpopularniejsze produkty mogą być już pozyskiwane po konkurencyjnych cenach w krajach zamieszkania (3).
Import produktów spoza Azji wynosi średnio 21% – chociaż różni się znacznie w zależności od kraju. W Hongkongu, Singapurze i Wietnamie zakupy transgraniczne stanowią odpowiednio 31%, 43% i 55% zakupów online. Z kolei dla Indonezyjczyków, Japończyków i Hindusów jest to już tylko 12%. Chiny, z zakupami transgranicznymi online spoza Azji na poziomie 20%, znajdują się po środku zestawienia (3). W Australii i Nowej Zelandii odsetek zakupów online importowanych spoza tego regionu wynosi 35%, z czego 25% e-zakupów dokonywana jest z Ameryki Północnej i Europy (3). Regiony, w których konsumenci najczęściej dokonują międzynarodowych zakupów online to Europa Wschodnia i Rosja (43%), Ameryka Południowa (44%) oraz Afryka i Bliski Wschód (50%). Szczególną uwagę należy zwrócić na e-konsumentów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – aż 58% transakcji online przez nich dokonanych dotyczy zakupów w sklepach internetowych z innych regionów, czyli Azji, Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. W Europie Wschodniej i Rosji najwięcej produktów zamawianych jest z Azji (15%), Europy Zachodniej (13%) i Ameryki Północnej (8%). W Ameryce Południowej prawie 60% produktów kupowanych online pochodzi z Ameryki Północnej (3).