16/09/2020
Za wszelką cenę powinno się unikać prób zarabiania na tragedii, która dotknęła całe społeczeństwo lub grupę konsumentów. Kryzys to trudna i skomplikowana sytuacja, w trakcie której ludzie potrzebują wsparcia emocjonalnego, a u firm zwracają uwagę na wszelkie działania związane z zaangażowaniem we wspólną sprawę. Dlatego też w miarę możliwości, nawet jeżeli sprzedaż maleje, warto w tym czasie zadbać o budowanie wartościowej relacji z klientami, która nie pozostanie niezauważona.
Równocześnie w pierwszych chwilach kryzysu należy podjąć próbę myślenia długofalowego i rozpocząć działania o takim zasięgu. Jest to o tyle skomplikowane, że w przypadku trudnych sytuacji, zwłaszcza o tak wielkiej sile jak pandemia koronawirusa, ciężko stwierdzić co dokładnie się jeszcze wydarzy. Warto zastanowić się nad możliwymi scenariuszami, które marka w miarę rozwoju sytuacji będzie miała możliwość na bieżąco zmieniać i wdrażać.
Należy również pamiętać o uwzględnieniu obecnej sytuacji w komunikacji marki. Chowanie głowy w piasek i udawanie, że problem nie istnieje nie jest najlepszą strategią: klienci potrzebują słów otuchy, nawet jeżeli marka nie ma środków na wsparcie finansowe. Są różne obszary, w których można podjąć działania, np.:
- wsparcie emocjonalne,
- zajęcie wolnego czasu dla dorosłych i dzieci,
- produkcja przedmiotów potrzebnych w czasach kryzysu,
- informowanie o sytuacji,
- organizacja ćwiczeń, czy zajęć sportowych.
Powyższy model działania powstał w oparciu o dokument “Strategie komunikacji w obliczu koronawirusa”, stworzony przez agencję reklamową DDB w marcu 2020.
Szerzenie dobra
Marki, które zdecydowały się na niesienie pomocy, czy to służbie zdrowia, czy osobom dotkniętym szczególnie przez kryzys, mocno na tym zyskały. Wszystkie zbiórki, przekazane pieniądze, czy inne akcje pokazujące zaangażowanie firm w walkę z pandemią nie pozostały niezauważone. W trakcie kryzysu tego typu pozytywne informacje, były nie tylko wsparciem dla ludzi, ale były również szeroko komentowane w mediach. Przykłady dobrych praktyk w Polsce przedstawiamy poniżej.
4F
Jedną z pierwszych marek, która zaoferowała wsparcie polskiej służbie zdrowia był producent odzieży sportowej 4F. Przekazała szpitalowi klinicznemu MSWiA w Warszawie trzysta par gogli, które miały być używane przez lekarzy i pielęgniarki: a było to w momencie, gdy w Polsce brakowało podstawowych środków ochrony przed koronawirusem. Dodatkowo marka obiecała przekazać 20% obrotu ze sklepu internetowego na zakup i produkcję zaopatrzenia medycznego oraz wprowadziła do sprzedaży koszulki-cegiełki, wspierające akcję #4Fpomaga.