20 lat grania dla WOŚP w Internecie

Pomaganie online – jak technologia wspiera działania Fundacji?

Przed nami 30. Finał WOŚP. Co zmieniło się od pierwszej zbiórki? Jak można pomagać nie wychodząc z domu? W jaki sposób PayU wspiera WOŚP już od 20 lat? Oto krótka historia pomagania.

 

Czerwone serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to symbol, który zna każdy w Polsce. Kojarzy się nieodłącznie z ratowaniem życia i niesieniem pomocy chorującym dzieciom. Zbiórki w ramach Finału WOŚP, odbywające się tradycyjnie w styczniu już od 30 lat, stały się jeszcze bardziej dostępne dzięki możliwości wsparcia Fundacji przez Internet.

 

PayU jako pionier i największy operator płatności online w Polsce od 20 lat gra z Orkiestrą i udostępnia swoją technologię, aby setki tysięcy darczyńców mogły w bezpieczny i wygodny sposób przekazywać datki bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze i z każdego miejsca na świecie.

Od tekturowej puszki
do e-płatności

Rozwój Internetu

Kiedy w 1993 roku w Warszawie miał miejsce pierwszy finał WOŚP nikt się nie spodziewał, że świat Internetu okaże się kolejnym narzędziem do niesienia pomocy, a wsparcie działań Fundacji możliwe będzie nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami za pomocą jedynie kilku kliknięć.

 

Dzięki rozwojowi technologii i sprzedaży internetowej Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może dziś działać offline i online. Począwszy od zaangażowania Allegro i uruchomienia platformy z aukcjami charytatywnymi, przez internetowe licytacje złotych kart i serduszek, po liczne możliwości przekazywania wsparcia finansowego, takie jak: eSkarbonka od Mastercard, wirtualna puszka Siepomaga, Światełko do nieba na Zrzutka.pl, czy eSerce na Wspieram.to.

 

Z każdym kolejnym finałem powstają nowe pomysły, które angażują społeczność internautów we wspólne granie z WOŚP. Przekazywanie wsparcia Fundacji poprzez system płatności online PayU jest dziś możliwe nie tylko w dniu finału, krótko przed nim czy po nim, lecz przez cały rok. PayU dostarcza zautomatyzowany system obsługi różnorodnych metod płatności, z których darczyńcy mogą korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do sieci internetowej, a wpłacane w ten sposób środki są w czasie rzeczywistym przekazywane do dyspozycji Fundacji.

WOŚP
Jurek Owsiak, Agata Młynarska podczas 1. Finału, fot. Ireneusz Sobieszczuk
Źródło: https://www.wosp.org.pl/fundacja/historia/galerie/1813

Z roku na rok kolejne rekordy WOŚP

Podczas pierwszego finału WOŚP, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którzy wyszli na ulice polskich miast z rockandrollowymi puszkami, udało się zebrać ok. 3,7 mln złotych*. Dla porównania zeszłoroczny, 29. Finał, uzyskał rekordowy wynik ponad 210 mln złotych*, z czego ponad połowa pochodziła z wpłat elektronicznych**. Warto w tym miejscu dodać, że podczas 13 pierwszych Finałów WOŚP zebrano łącznie 222,5 mln złotych.

 

29. Finał był nietypowy z uwagi na ciągle rozwijającą się pandemię. Sytuacja związana ze światowym kryzysem zdrowotnym nie sprzyjała organizacji wydarzeń, w trakcie których mogliby zebrać się przyjaciele i darczyńcy Orkiestry. Działania WOŚP i jej społeczności przeniosły się więc jeszcze intensywniej do Internetu. Rekordowa kwota zebrana za pośrednictwem różnorodnych kanałów elektronicznych jest dowodem na ogromną siłę internautów skupionych wokół idei niesienia pomocy osobom chorującym, w szczególności dzieciom.

 

20 lat grania dla WOSP

20 lat grania PayU dla WOŚP

Pierwsze brzmienie PayU i WOŚP miało miejsce podczas finału w 2003 roku, kiedy to umożliwiono opłacanie aukcji charytatywnych WOŚP na Allegro online. Obecnie zarówno wpłaty na zbiórkach, jak i płatności za wylicytowane przedmioty na aukcjach można realizować szybkim e-przelewem, kartą płatniczą, Blikiem lub portfelem cyfrowym takim jak Google Pay czy Apple Pay.

 

Internauci wspierają WOŚP korzystając z bezpiecznych płatności PayU już od 20 lat. PayU procesuje wpłaty na wszystkich zbiórkach organizowanych online bezprowizyjnie. Łączna wartość wpłat przekazanych przez darczyńców w ten sposób w trakcie 19 finałów (2003-2021) przekracza już 167 milionów złotych.

 

W tym roku PayU przygotowało także wyjątkową jubileuszową zbiórkę, w ramach której dopłaca 20 zł do każdej wpłaty o wartości 20 zł i większej. Dodatkowe wsparcie od PayU, które zostanie przekazane na cel 30. Finału wyniesie nawet 200 000 złotych.

 

Po dokonaniu wpłaty na payudlawosp.pl można otrzymać unikatową jubileuszową pocztówkę zaprojektowaną przez Katarzynę Bogucką (Nioska.com) – ilustratorkę i designerkę tworzącą dla dzieci. Pocztówka powstała dla uświetnienia 30 lat działalności WOŚP oraz 20 lat grania w Internecie z PayU i zaangażowania społeczności internautów we wspieranie Fundacji.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 30 lat mobilizuje społeczeństwo w szczytnym celu i kształtuje tradycję pomagania wśród kolejnych pokoleń Polaków. Jubileusz grania dla WOŚP to dla nas szczególna okazja do jeszcze większego wsparcia działań Fundacji. Jestem niezwykle dumna z 20 lat naszej współpracy i dziękuję wszystkim internautom, którzy angażują się w różnorodne formy wspierania WOŚP online i wybierają w tym celu nasze bezpieczne płatności  – mówi Joanna Pieńkowska – Olczak, prezes PayU.

Gramy razem z WOŚP!

30. Finał dla okulistyki dziecięcej

30 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 30. Celem jubileuszowego Finału jest zbiórka środków dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, problemy z nim pojawiają się również u najmłodszych. Oprócz najczęściej występującego powodu, którym jest pogorszenie ostrości wzroku, na oddziały okulistyczne trafiają dzieci z: jaskrą, zaćmą, urazami, anomaliami rozwojowymi i nowotworami. Skuteczna diagnostyka i leczenie wzroku wymagają specjalistycznego i drogiego sprzętu, dlatego w tym roku WOŚP zbiera środki na ten ważny cel.

Jak wspierać?

Możliwości wsparcia WOŚP jest wiele. Każdy, kto chce pomóc, znajdzie odpowiedni i wygodny dla siebie sposób. Począwszy od wrzucenia gotówki do kolorowej puszki u jednego ze 120 tys. wolontariuszy, przez charytatywne aukcje na Allegro i licytacje złotych kart oraz serduszek, po liczne zbiórki internetowe, w tym wpłaty na stronie www.wosp.org.pl. Więcej szczegółowych informacji jak wesprzeć WOŚP znajdziecie tutaj.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jednak nie tylko zbiórki prowadzone na rzecz konkretnych celów finałów, lecz także szereg innych inicjatyw edukacyjnych i medycznych. Jedną z nich jest bieg “Policz się z cukrzycą” organizowany już od 16 lat w okolicy dorocznego finału.

 

Jest to akcja, która powstała w celu promocji zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zwrócenia uwagi na problem cukrzycy. Bieg jest charytatywny, a wszystkie zebrane środki zostają przekazane na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. W tym roku wydarzenie organizowane jest stacjonarnie 29.01 w Warszawie lub „wirtualnie” z każdego miejsca na świecie. Więcej informacji tutaj.

 

WOŚP to fundacja, która porusza serca Polaków od 30 lat. Dzięki wpłatom darczyńców, zarówno offline jak i online, udało się zrealizować tak wiele dobrego! Każdego roku bijemy kolejny rekord pomagania. Grajmy wspólnie do końca świata i o jeden dzień dłużej.

 

 

*dane https://newsroom.wosp.org.pl/134579-granica-200-milionow-zlotych-przekroczona-jak-rosla-kwota-finalow-wosp
**https://www.wosp.org.pl/fundacja/historia#sectionHead355
14