5 sklepów internetowych przyjaznych środowisku

Polskie i światowe marki e-commerce coraz częściej podkreślają potrzebę dbania o środowisko. Przedstawiamy sklepy, które aktywnie wdrażają ekologiczne działania do swoich biznesów.

Przybywa sklepów internetowych, które działają na rzecz ochrony środowiska. Począwszy od dążenia do zminimalizowania śladu węglowego, przez optymalizację procesów logistycznych i stosowanie w produkcji ekologicznych materiałów, nadających się do recyklingu, po proekologiczne akcje konsumenckie – zaangażowanie branży e-commerce w zrównoważony rozwój jest coraz większe. Przypadający 5 czerwca Światowy Dzień Środowiska to doskonały moment na przyjrzenie się działaniom wybranych sklepów internetowych, które wyróżnia troska o środowisko naturalne.

NAGO

Pochodzenie ma znaczenie! Dobrze wiedzą o tym właściciele marki odzieżowej NAGO, która oferuje swoim klientom produkowane w świadomy i zrównoważony sposób ekologiczne ubrania.

ubrania ciuchy NAGO
źródło: https://nago.com/

NAGO optymalizuje zużycie wykorzystywanych materiałów i stawia na funkcjonalność produktów, skupiając się na ścisłej kontroli całego procesu powstawania każdej kolekcji. Marka wybiera rozwiązania, które ograniczają szkody dla środowiska, wykorzystując naturalne materiały, co potwierdzają nadawane im eco certyfikaty. Wśród nich np. Oeko-Tex® Standard 100, który gwarantuje, że produkty są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka

 

Dla NAGO komfort klientów jest najważniejszy, dlatego też produkowane przez markę ekologiczne ubrania nie tylko mają być wygodne, ale także stanowić idealną bazę do garderoby kapsułowej, która pozwala na skuteczne łączenie pasujących do siebie elementów. Tym samym wszystkie produkowane przez markę rzeczy są minimalistyczne i ponadczasowe, dając klientom pewność, że będą mogli je nosić przez długi czas. Do produkcji swoich ubrań NAGO wykorzystuje najwyższej jakości naturalne, certyfikowane i pochodzące z recyklingu tkaniny, takie jak między innymi: len, hemp czy bawełna organiczna. Dodatkowo, starannie sprawdzane jest pochodzenie wykorzystywanych surowców i nadanych im certyfikatów, a tworzenie produktów odbywa się we współpracy z fabrykami, zapewniającymi twórcom bezpieczne warunki pracy. 

 

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że 1% rocznego obrotu ze sprzedaży ubrań ekologicznych NAGO, trafia na konta fundacji wspierających ochronę środowiska, dlatego każdy klient, decydujący się na kupno ubrań marki, wspiera pośrednio te działania.

BALAGAN

Balagan to polska marka modowa, za której sukcesem stoją między innymi unikalne wegańskie i biodegradowalne kolekcje stylowych butów. Ważnym aspektem działania sklepu jest produkcja butów i torebek w duchu zrównoważonej mody.

brązowe buty skórzane
źródło: https://balaganstudio.com/pl

W ofercie Balagan znajdują się zarówno buty codzienne, jak i wyjściowe, ale także akcesoria i dodatki, takie jak torebki, portfele czy apaszki. Cechuje je prostota i minimalizm. Marka stawia na pierwszym miejscu funkcjonalność i wygodę użytkownika, a jej projekty są dynamiczną mieszanką polskiego wzornictwa z ulicznym izraelskim stylem.

 

Buty i akcesoria Balagan są produkowane w okolicach Warszawy i kontynuują tradycję rzemiosła. Celem marki jest zrównoważona produkcja i wsparcie idei odpowiedzialnej konsumpcji, dlatego wykorzystywane do tworzenia akcesoriów materiały są zamawiane według dokładnych wyliczeń tak, aby uniknąć nadprogramowej produkcji i nie przyczyniać się do tworzenia nowych odpadów. Oferta Balagan to wysokiej jakości ponadczasowe akcesoria, które mogą być użytkowane przez długi czas, co pozwala ograniczyć produkcję odpadów przez klientów marki, którzy nie muszą wymieniać obuwia co sezon.

YOUR KAYA

Your KAYA to marka specjalizująca się w produkcji artykułów higienicznych zero waste. Punktem wyjścia do jej stworzenia był fakt, że ze względu na kwestie prawne, większość konsumentów nie zdaje sobie sprawy, jaki jest dokładny skład kupowanych przez nich podpasek i tamponów. Pomysłodawcy Your KAYA chcieli to zmienić, stawiając na transparentną komunikację składów swoich produktów.

produkty do pielęgnacji ciała; kolorowe mydełka
źródło: https://yourkaya.pl/

Akcesoria higieniczne Your KAYA można zamawiać w wygodnym modelu subskrypcyjnym. W ofercie sklepu znajdują się nie tylko produkty związane z miesiączką, ale także akcesoria pielęgnacyjne. Celem założycieli Your KAYA jest edukacja konsumentów, dlatego marka przybliża swoim klientom tematykę menstruacji, cielesności i zdrowia psychicznego, wysyła wartościowe newslettery i tworzy edukacyjne wpisy w social media, zwiększając świadomość konsumentów i zachęcając ich do dokonywania opartych o troskę o środowisko wyborów zakupowych.

 

Produkty menstruacyjne Your KAYA są biodegradowalne, dezodorant ma wymienne wkłady, butelka płynu do higieny intymnej to 100% rPET (poliester wytwarzany ze zużytych plastikowych butelek po napojach, które są rozdrabniane a następnie topione, w wyniku czego odzyskiwany jest surowiec PET – politereflan etylu, przetwarzany następnie na włókna), kartony z wysyłki zamówień są wykorzystywane ponownie, a paczki wypełniane rozpuszczalnym w wodzie skropakiem. Dzięki tym działaniom w 2021 r. marka uniknęła wykorzystania aż 2 tys. stulitrowych worków plastiku!

 

Oferowane przez Your KAYA produkty są wegańskie i zaaprobowane przez Stowarzyszenie Kosmetyki Bez Okrucieństwa, co oznacza, że nie tylko całe produkty, ale także ich poszczególne składniki, nie są testowane na zwierzętach.

ANSWEAR.COM

Kolejną znaną z ekologicznego podejścia do prowadzenia biznesu firmą jest bez wątpienia Answear.com – bogato wyposażony sklep z branży fashion, oferujący swoim klientom produkty ponad 500 światowych marek.

marki odzieżowe logo
źródło: https://answear.com/

Do oferty marki wprowadzone zostały ekologiczne materiały, takie jak len, ekologiczna bawełna, wiskoza, lyocel, tencel, modal, włókna bambusowe i cupro. Answear.com wspiera środowisko naturalne także z pomocą ekologicznych kartonów, które mogą być wykorzystane ponownie i poddane recyklingowi. Posiadają one certyfikaty FSC.

drugie życie odzieży answear.
źródło: https://answear.com/

W swoich działaniach Answear.com kieruje się ideą zrównoważonego rozwoju, na co dowodem jest również inicjatywa Wear & Share. Z jej pomocą klienci sklepu mogą z łatwością oddać ubrania, których już nie używają, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, złożyć przez stronę: https://eko.answear.com/ zamówienie na specjalny worek i podążać według wskazanej instrukcji. Spakowana paczka zostanie odebrana przez kuriera i przekazana marce.

 

Oddane przez użytkowników e-sklepu ubrania zostają poddane recyklingowi, są wprowadzane na rynek wtórny albo wykorzystane ponownie, np. do produkcji materiałów tłumiących i izolacyjnych, a cała akcja jest w pełni darmowa.

 

Z pomocą osób, które zdecydują się na oddanie nieużywanych ubrań, Answear.com wspiera dodatkowo Fundację Aeris Futuro i jej projekt Czas Na Las, którego celem jest sadzenie drzew na terenie całego kraju.

EOBUWIE

eobuwie.pl to znany z szerokiego asortymentu e-commerce, oferujący swoim klientom buty, torebki i akcesoria modowe.

sportowe buty znanych marek
źródło: https://www.eobuwie.com.pl/

W eobuwie.pl troska o klienta idzie w parze z troską o środowisko, co udowadnia reprezentowane przez markę zrównoważone podejście do biznesu, oparte na użyciu ekologicznych opakowań produktów.

 

Firma, w trosce o środowisko, używa w realizowanych zamówieniach wyłącznie ekologicznych opakowań i pudełek wysyłkowych. Sprzedawane produkty pakowane są w papierowe opakowania z recyklingu. To ustalenie dotyczy zarówno Polski, jak i pozostałych rynków, na których obecna jest marka.

 

Tego typu działania e-commerce są odpowiedzią na potrzeby klientów i środowiska, które wymaga dziś szczególnej ochrony ze strony e-biznesów.

Wiele polskich i światowych marek podkreśla w swoich działaniach biznesowych potrzebę dbania o środowisko. E-biznesy coraz chętniej wykorzystują ekologiczne materiały do produkcji oferowanych ubrań i dodatków, stawiają na sprawiedliwy handel, poddają recyklingowi wyprodukowane wcześniej artykuły i zachęcają swoich konsumentów do dawania im drugiego życia, a wykorzystywane przez marki opakowania nabierają nowego charakteru, w myśl zasady zero waste. 

 

Do tych działań mogą przyczynić się także sami konsumenci – decydując się na zakupy w kierujących się zasadami zrównoważonego rozwoju e-sklepach. Polecamy!

PayU i Ekologia

14