Chcesz zwiększyć sprzedaż w swoim e-sklepie?

Zobacz, co wpływa na decyzje klientów

Zmiana kilku elementów e-sklepu może sprawić, że zauważymy znaczne zwiększenie sprzedaży. Nie tylko zyskamy nowych konsumentów, ale także zachęcimy dawnych odbiorców do ponownego zakupu. Co należy zrobić, żeby poprawić wyniki sprzedaży? Oto 6 wskazówek!

6 sposobów na to, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym

Prowadzenie własnego biznesu wymaga nieustannej obserwacji zmieniających się trendów i ulepszania funkcjonowania firmy. Gdy działamy w tak dynamicznie rozwijającej się branży, jak e-commerce, zwiększona czujność jest szczególnie ważna.

 

Sposobów na to, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, jest wiele. Dotyczą one strony technicznej sklepu, warstwy merytorycznej, a czasem zwykłej komunikacji z klientem. Co można zrobić, by poprawić wyniki sprzedaży?

1. Optymalizacja e-sklepu

Strona wirtualnego sklepu musi ładować się szybko. Dlaczego? Prawie 70% badanych przyznaje, iż szybkość wczytywania witryny wpływa na ich chęć do zakupu.[1] Im dłużej muszą czekać, tym mniejsza szansa na to, że dokonają transakcji.

 

Jak zatem zwiększyć sprzedaż, biorąc pod uwagę ten czynnik? Postarajmy się o maksymalną optymalizację tego, co znajduje się na stronie. Eliminujmy zbędne linijki kodu, kompresujmy zdjęcia i rezygnujmy z długo ładujących się animacji. Optymalny czas ładowania witryny to 2-3 sekundy.[2]

 

2. Schludna szata graficzna

Użytkownik powinien od razu wiedzieć, co widzi na stronie i czego może się po niej spodziewać. Warto zatem postawić na minimalizm i schludną szatę graficzną. Dobrze jest postawić na nowoczesne rozwiązania, które stosuje np. konkurencja. Aż 75% konsumentów potwierdza, że ocenia wiarygodność firmy na podstawie wyglądu strony.[3] Jeśli więc chcemy zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, koniecznie zadbajmy o jego prezencję!

 

3. UX, czyli dbanie o doświadczenia użytkownika

W czasach, gdy wszyscy się gdzieś spieszymy, e-sklepy muszą dokładnie odpowiadać na nasze problemy i potrzeby. Jak się o to zatroszczyć? Kluczowy jest tu odpowiedni układ strony. Wszystkie kategorie powinny być uszeregowane, a produkty — pogrupowane. Jeśli naszym celem jest zwiększenie sprzedaży, zadbajmy o to, by dostęp do poszczególnych części sklepu był intuicyjny.

 

Witryna zaplanowana pod użytkownika będzie też ułatwiać poruszanie się po niej. W tym celu możemy wykorzystać np. linkowanie wewnętrzne. Dzięki niemu odbiorca zostanie przeniesiony do interesującej go kategorii i z większym prawdopodobieństwem dokona zakupu.

 

4. Zwiększenie sprzedaży dzięki licznym metodom płatności

Jednym z najważniejszych sposobów na to, jak zwiększać sprzedaż w sklepie internetowym, jest zapewnienie użytkownikowi wyboru. Tyczy się to nie tylko obszernego asortymentu, ale również licznych metod płatności.

 

Obecnie popularnością cieszą się przede wszystkim transakcje dokonywane poprzez portfele wirtualne, karty kredytowe oraz za pomocą szybkich przelewów elektronicznych. Warto jednak zaproponować swoim odbiorcom tak dużo opcji płatności, jak to tylko możliwe. Można to zrobić dzięki wprowadzeniu do sklepu internetowego takiego systemu jak np. PayU. Rozbudowana baza rozwiązań sprawi, że z łatwością spełnimy potrzeby klientów.

 

5. Budowanie wiarygodności poprzez opinie

Opinie mogą znaczyć tyle samo — a nawet więcej — co rekomendacja od znajomych. 92% badanych przekazuje, że zaufana recenzja produktu przeczytana w Internecie może skutecznie wpłynąć na ich decyzję o zakupie.[4] Tak potężne liczby wysyłają więc jasny sygnał.

 

Zachęcajmy konsumentów do pozostawienia opinii po zakupie. Możemy to robić np. poprzez przypomnienie wysyłane na maila wraz z linkiem do ankiety lub serwisu zbierającego recenzje. Zadbajmy też o to, by klienci byli zadowoleni z usługi i mieli powody do wystawiania nam wysokich ocen.

 

6. Nawiązywanie relacji z klientem

Do skutecznych sposobów na zwiększenie wyników sprzedaży w sklepie internetowym jest budowanie długotrwałych relacji z konsumentami. Należy pamiętać, że użytkownicy, którzy już zakupili produkt, to cenna grupa odbiorców. Znacznie łatwiej przekonać ich do kolejnej transakcji niż zupełnie nowe osoby.

 

O kontakt z klientem można dbać np. poprzez regularne wysyłanie mu ofert. Być może dysponujemy atrakcyjną zniżką na produkty, które mogą zainteresować użytkownika? A może wprowadzamy dzień darmowej dostawy? Koniecznie informujmy konsumenta o takich okazjach! Dobrym krokiem ku pozytywnym relacjom są też ankiety wysyłane po zakupie. Dzięki nim odbiorca dzieli się swoimi doświadczeniami, a my wiemy, jakie aspekty e-sklepu warto dopracować.

Zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym — to nie takie trudne!

Liczne metody płatności, budowanie wiarygodności czy estetyczna szata graficzna to kilka podstawowych elementów, które wpływają na rentowność biznesu w e-commerce. Wdrożenie już kilku z powyższych wskazówek sprawi, że zwiększymy sprzedaż w sklepie internetowym i zyskamy powracających klientów. Nie ma więc na co czekać!

 

 

[1] https://unbounce.com/page-speed-report/

[2] https://www.pingdom.com/blog/page-load-time-really-affect-bounce-rate/

[3] http://credibility.stanford.edu/guidelines/index.html

[4] https://learn.g2.com/hubfs/Sell%20Microsite%20Files/The%20Impact%20of%20Reviews%20on%20B2B%20-%20Report.pdf

rozwiń e-commerce z payu

14