Czym jest SEO i jak zoptymalizować sklep internetowy?

Poznaj podstawowe założenia SEO, które pomogą Ci zoptymalizować Twój e-commerce.

Szacuje się, że obecnie na świecie zarejestrowanych jest ponad 220 milionów domen. Wartość ta nieustannie rośnie, a co za tym idzie – poszerza się również krąg konkurencji. Jednym ze sposobów na pozyskanie klientów i efektywną promocję jest SEO, które ma za zadanie zwiększyć widoczność sklepu. Perspektywa ta jest atrakcyjna nie tylko dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają budować swoją markę, ale i dla dużych graczy, którzy pragną pojawiać się na szczycie wyników wyszukiwania. Co to jest SEO, w jaki sposób może wpłynąć na przychody z e-commerce?

Czym jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) – w wolnym tłumaczeniu oznacza „optymalizację dla wyszukiwarek internetowych”. Termin ten odnosi się do szeregu, wieloetapowych działań, polegających na dostosowywaniu strony internetowej (i treści) do wymagań wyszukiwarki internetowej. Jej głównym celem jest poprawa widoczności w wynikach i zwiększenie ruchu organicznego (nazywanego również bezpłatnym).

 

Na czym polega SEO? W dużym uproszczeniu – są to działania optymalizacyjne dotyczące m.in. treści oraz struktury strony, z jednoczesnym uwzględnieniem zmiennych czynników zewnętrznych. SEO uwzględnia więc trendy w branży, update’y wyszukiwarki, działania konkurencji oraz intencje użytkownika, nierzadko stanowiąc za fundament marketingu internetowego.

Jak SEO może pomóc w promowaniu sklepu internetowego?

Statystyki wskazują, że 44% osób zaczyna zakupy online od wyszukiwarki [1]. Wpisując więc konkretne zapytanie, docelowo chcą dotrzeć do sklepu, który zaoferuje im określony, poszukiwany produkt.

 

Przebicie się przez ścianę konkurencji nie jest jednak proste, dlatego też zadaniem SEO dla stron www jest:

 

  • Zwiększenie widoczności sklepu internetowego — poprzez optymalizację strony pod odpowiednie słowa kluczowe. Sukcesywne poszerzanie widoczności na coraz to większą pulę słów zwiększa szansę, że klienci trafią właśnie do Ciebie.
  • Generowanie ruchu organicznego – tj. pozyskiwanie bezpłatnego ruchu z wyszukiwarek. Nawet 23,6% zamówień e-commerce jest bezpośrednio powiązanych z ruchem organicznym[1].
  • Budowa zaufania – nie tylko wśród klientów, ale także „w oczach” wyszukiwarek, które promują strony z długą historią i sukcesywnie budowanym contentem.
  • Budowa profil linków – tj. pozyskiwanie linków zewnętrznych (np. poprzez artykuły sponsorowane), które prowadzą do sklepu internetowego.

Najważniejsze elementy SEO dla sklepu internetowego

Działania SEO dla e-commerce to wieloetapowa praca nierzadko kilku specjalistów. Podzielić je można zarówno na obszar dot. content marketingu, jak i optymalizacji, analiz (konkurencji, słów kluczowych etc.) oraz wdrożeń w obrębie title czy linkowania wewnętrznego. Mając na względzie obszerność tych działań, wytypowaliśmy listę najważniejszych i podstawowych elementów, które nierzadko stanowią za fundament dla późniejszych, pogłębionych kroków optymalizacyjnych (tzw. techniczne SEO).

 

Indeksacja sklepu

Indeksacja sprawia, że wyszukiwarka internetowa jest w stanie analizować i rejestrować zawartość strony. Proces indeksowania polega na przeszukiwaniu domeny przez roboty wyszukiwarek, które analizują treść, linki, nagłówki, meta-tagi itd. Jest więc to podstawowy i nierzadko pierwszy krok do podjęcia prac SEO.

 

Najprostszym sposobem na beznarzędziowe sprawdzenie, czy sklep się indeksuje, jest wprowadzenie komendy site:nazwadomeny.pl w polu wyszukiwarki. Jeśli adres pojawi się w wynikach – tj. strona poprawnie się indeksuje.

 

Zaplanowanie struktury kategorii

Mowa tu o starannym zaplanowaniu całej budowy sklepu – poczynając od kategorii głównych (tzw. I rzędu), jak i każdych kolejnych (II i III rzędu). Ważne jest więc posegregowanie produktów, rozsądne nazwanie kategorii, a także zadbanie o to, aby nie doszło do duplikacji (tj. powielania tej samej treści). Na tym etapie warto także zadbać o właściwą konstrukcję adresów URL. Te powinny być krótkie, słowa muszą być oddzielone dywizami, a zawarte w nim znaki powinny tworzyć logiczny ciąg.

 

Zoptymalizowany content

Merytoryczny, stale rozwijany, zoptymalizowany content jest fundamentem wszelkich prac optymalizacyjnych. Budowane treści na stronach ofertowych, produktowych oraz blogowych powinny uwzględniać dobrane słowa kluczowe (również tzw. long tail), nagłówki, linkowanie wewnętrzne, przypisy (gdy to konieczne) oraz zdjęcia (z tzw. „altami”).

 

Prawidłowa struktura nagłówków

Starannie zaplanowana i zbudowana struktura nagłówków ułatwia robotom przeszukiwanie i analizowanie strony pod kątem zawartości.

 

Prawidłowa struktura nagłówków uwzględnia:

 

  • wyłącznie jedną H1 na daną podstronę,
  • dowolną ilość H2,
  • nagłówki niższego rzędu (po H2) powinny przyjąć formę H3, H4…itd.

 

Prędkość ładowania

Jeden z ważniejszych czynników rankingowych. Jego zasada jest bardzo prosta: im krótszy jest czas ładowania strony, tym lepiej. Pamiętaj, że długi czas oczekiwania sprawia, że rośnie tzw. współczynnik odrzuceń.

 

Dobór title

Title przechowuje informacje na temat zawartości strony. Jako że są one bardzo łatwo dostępne dla robotów Google – powinny stanowić za jeden z pierwszych kroków optymalizacyjnych. Docelowo muszą się w nim pojawić przypisane, konkretne słowa kluczowe, a także wezwanie do działania (np. Sprawdź!, Zobacz! Poznaj!).

 

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne łączy ze sobą konkretne podstrony, przez co ułatwia robotom nawigację. Dlatego też warto zarówno linkować ze sobą poszczególne kategorie (zwłaszcza w tym samym rzędzie), jak i umieszczać linki do produktów lub kategorii we wpisach blogowych. Anchory powinny być umieszczane w sposób naturalny i najlepiej z wykorzystaniem słów kluczowych.

 

Nawigacja okruszkowa

Nawigacja okruszkowa (tzw. breadcrumbs), której głównym celem jest ułatwić eksplorację witryny. Dzięki nim konsumenci mogą w dowolny sposób się cofać, sprawnie poruszając się po poszczególnych kategoriach.

Kiedy spodziewać się efektów SEO?

Pozycjonowanie stron www wymaga cierpliwości i długofalowego planowania. Wyniki zależą bowiem od szeregu różnorodnych czynników – nie zawsze zależnych od specjalistów i właścicieli sklepów online. Na osiąganie wyników wpływ ma konkurencyjność rynku, historia domeny, tempo i zakres działań optymalizacyjnych, a także stopień i zakres błędów, content oraz profil linków. Szybkie i znaczące wzrosty są rzadkością, a oczekiwanie natychmiastowej poprawy często wynika z niezrozumienia specyfiki działań.

Podsumowanie

W obliczu rosnącej konkurencji i nieustannie powstających sklepów, działania SEO można zakwalifikować do podstawowych kroków z zakresu marketingu online. Planując działania warto stworzyć harmonogram, gdzie na szczycie listy pojawią się podstawowe kroki optymalizacyjne. Pomóc w tym może audyt SEO, który wskaże obszary warte poprawienia. Pamiętaj, że sukcesywna i stopniowa praca nad optymalizacją może przyczynić się do większego ruchu i widoczności.

[1] 89 Jaw-Dropping SEO Statistics In 2020 (2020), Marketing OMG

14