Dlaczego warto płacić kartą za zakupy w internecie?

Sprawdź możliwości płatności kartą.

Polski rynek e-commerce posiada szerokie portfolio metod płatności online, m.in. szybkie przelewy tzw. pay-by-linki, przelewy tradycyjne czy płatności kodem. Jedną z nich jest również płatność kartą płatniczą. Spora część polskich e-konsumentów decyduje się na tę właśnie metodę: według raportu “Płatności Cyfrowe 2019” opublikowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, jest to aż 21% badanych. Jakie są korzyści płynące z płatności kartą przez internet?

Benefity płatności kartą

Korzystanie z karty płatniczej to jeden z najszybszych sposobów na bezpieczne zakupy przez internet. Szczególnie w sklepach, w których często robimy zakupy, w ramach swojego konta możemy zapisać kartę na poczet następnych transakcji. Taka płatność to wtedy zwykle zaledwie jedno kliknięcie. Naszą kartę możemy też dodać do tzw. portfeli mobilnych lub e-walletów, np. w ramach funkcji kliknij, aby zapłacić z Visa. W każdym z tych przypadków dane karty zapisane są w bezpiecznym środowisku, spełniającym międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, a płatność online jest wygodna i szybka, bo kwota płatności jest od razu księgowana na koncie sprzedawcy.

 

Wyjątkowo istotne w przypadku zakupów online są kwestie bezpieczeństwa. Gdy płacimy kartą, jesteśmy zabezpieczeni na wielu poziomach. Po pierwsze, każdy sprzedawca, który proponuje płatność kartą w swoim e-sklepie, musi spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące tego obszaru. Są one wyznaczone przez specjalnie do tego powołane międzynarodowe organizacje i stosowane na całym świecie. Przy płatności kartą w internecie, w ramach zabezpieczenia zakupów, nasz bank może poprosić o dodatkową autoryzację np.: podanie kodu zabezpieczającego wysłanego SMS-em, powiadomienie do zatwierdzenia w aplikacji mobilnej lub przez zalogowanie się do bankowości mobilnej. Bank po prostu chce mieć pewność, że to właśnie ty używasz swojej karty. Ponadto możemy też ustawić powiadomienia SMS o każdej transakcji zrealizowanej z wykorzystaniem naszej karty. Transakcje internetowe kartą chronią też tzw. tokeny. Są to specjalne identyfikatory złożone z ciągu cyfr, które zastępują wrażliwe dane naszej karty. Rozwiązanie to sprawia, że możemy przestać się obawiać, że dane z naszych kart trafią w niepowołane ręce, ponieważ dostęp do nich jest niemożliwy.

 

Zaletą płacenia kartą jest też opcja elastycznego zarządzenia jej limitem, który możemy dostosować do swoich aktualnych potrzeb. Jeśli zazwyczaj robimy zakupy, których wartość nie przekracza pewnej kwoty, możemy ustawić taki limit na naszej karcie. Jeśli chcemy zrobić większe zakupy możemy zwiększyć limit i po zakupach wrócić do tego, który najbardziej nam odpowiada. Dzięki temu limity możemy traktować jako dodatkowe zabezpieczenie. Więcej o bezpieczeństwie w sieci piszemy w naszym artykule Bezpieczeństwo w internecie.

 

Karta zapewnia dodatkową ochronę i jest ona charakterystyczna dla tej formy płatności. Ta ochrona to usługa chargeback. Pozwala ona na odzyskanie kwoty wydanej na zakupy, jeżeli Twoje zamówienie do ciebie nie dotarło, dotrze uszkodzone, zamówiony towar będzie niezgodny z opisem, a sprzedawca niesłusznie odrzuci twoją reklamację lub będzie unikał kontaktu. Wtedy możesz zwrócić się do banku z prośbą o uruchomienie procedury chargeback, pod warunkiem, że towar lub usługa opłacona była kartą. Bezpieczeństwo w sieci zależy także od waszych decyzji. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zachowywać się bezpiecznie w internecie.

 

Rodzaje kart

 

Karta debetowa

Dokonując płatności kartą debetową, używasz pieniędzy zgromadzonych na koncie, do którego przypisana jest dana karta. Bank pobiera płatność prawie natychmiastowo: określona kwota jest blokowana na koncie do momentu potwierdzenia przez bank wykonania transakcji. Oczywiście, aby dokonać płatności kartą debetową, musisz posiadać odpowiednie środki na koncie, inaczej zakupy przez internet nie będą udane.

 

Karta kredytowa

Karta kredytowa zapewnia dostęp do środków na nieprzewidziane wydatki, które mogą się przytrafić niezależnie od tego, jako dobrze zarządzamy osobistym budżetem. Jednym z takich wydatków mogą być na przykład okazje czy dobre oferty, których się nie spodziewaliśmy. W przypadku płatności kartą kredytową, nie obciążasz swojego konta, tylko płacisz pieniędzmi, których faktycznie nie posiadasz. Należy pamiętać o terminowym spłacaniu wykorzystanego limitu kredytowego, by bank nie naliczył dodatkowych odsetek.

 

Karta prepaid

Karty przedpłacone są zasilane określoną kwotą, wydawane na okaziciela i nie muszą być przypisane do konkretnego konta. Jednak w ostatnich latach korzystanie z tego typu kart przestało być popularne, przede wszystkim z powodu rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleciła ograniczenie wydawania kart prepaid przez banki.

 

Portfele elektroniczne (e-wallets)

E-wallet, czyli portfel elektroniczny, to coś pomiędzy pośrednictwem płatności a rachunkiem bankowym. Ta rosnąca na popularności alternatywa dla kont bankowych, oferuje bezpieczne metody płatności: wystarczy, że do portfela elektronicznego podepniesz swoje karty płatnicze i uzyskasz możliwość płatności online w czasie rzeczywistym. Portfele elektroniczne są cenione zwłaszcza przez internautów, którzy dokonują zakupów z międzynarodowych sklepach. Przykładem takiego portfela wirtualnego jest usługa kliknij, aby zapłacić z Visa, która po szybkiej konfiguracji pozwala na łatwe, szybkie i bezpieczne zakupy przez internet. Środki płatnicze natychmiast docierają na konto sprzedawcy, a ty nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych kosztów.

 

Metoda Card on File

Ciekawą i bardzo wygodną metodą, rekomendowaną zwłaszcza dla tych osób, które dużo kupują online, jest rozwiązanie typu Card on File, również oferowane przez Visa. Polega ono na zapisaniu danych karty płatniczej w sklepie internetowym, dzięki czemu nie musisz za każdym razem wypełniać formularzy, czy uzupełniać danych karty – finalizacja płatności w sklepach internetowych oraz aplikacjach mobilnych wymaga jedynie potwierdzenia transakcji. Jest to nie tylko wygodne i praktyczne przy płatnościach z urządzeń mobilnych, ale też w przypadku zakupów w sklepach, w których kupujesz regularnie i masz do nich zaufanie.

14