DOM i OGRÓD: najsilniejsze marki w kategorii

Big Brands z branży dom i ogród

Sektor produktów i usług związanych z domem i ogrodem rozwija się dynamicznie, reagując na stale zmieniające się potrzeby i preferencje konsumentów. Zarówno rynek globalny, jak i lokalny, prezentuje bogactwo marek specjalizujących się w różnych segmentach — od narzędzi ogrodniczych, poprzez meble, aż po dekoracje i systemy do pielęgnacji zieleni. W tym artykule przyjrzymy się najsilniejszym markom w kategorii dom i ogród w Polsce, podkreślając ich unikalne cechy i miejsce na rynku.

“Dom i ogród” w liczbach

Kategoria „dom i ogród” cieszy się znaczącą popularnością wśród polskich konsumentów. Jak podaje raport „E-commerce w Polsce 2023” (Gemius) – z polskich witryn i aplikacji zakupowych dot. mebli i aranżacji wnętrz korzysta ponad 6 mln użytkowników. W przypadku aplikacji dot. ogrodu jest ich 2,44 mln. Co więcej, 34% konsumentów deklaruje, że planuje zakupić meble lub elementy aranżacji wnętrz, a 36% z nich przyznało, że dokonało takiego e-zakupu przez ostatnie 12 miesięcy. Co kluczowe dla rozwoju sprzedaży zagranicznej – 34% konsumentów sięga po produkty do domu lub ogrodu również na obcych domenach.

 

Przeglądanie stron sklepów internetowych nierzadko stanowi formę „przetarcia szlaków” przed ostatecznym zakupem. Na pytanie „Jak często zdarza się tak, że szukasz w serwisach internetowych dokładnych informacji o poniższych produktach, ale kupujesz je w sklepach tradycyjnych?”, aż 40% respondentów zaznaczyło kategorię związaną z domem.

Big Brands – meble i ogród

Rynek produktów do domu i ogrodu charakteryzuje się ciągłą innowacją i dostosowywaniem do potrzeb konsumentów. Wzrost zainteresowania DIY (do-it-yourself), ekologią oraz trend na „inteligentne” rozwiązania przyczyniają się do poszerzania oferty. Od wielu lat obserwować możemy poczynania znanych marek, które nadążają za tymi zmianami i tym samym stały się kluczowymi graczami. W roli Big Brands w Polsce występują m.in.:

 

  • IKEA — szwedzki gigant, znany z oferowania nowoczesnych, funkcjonalnych i przystępnych cenowo mebli. Jak czytamy w ich wewnętrznym raporcie z 2022 roku — IKEA Retail Polska zakończyła rok, osiągając przychód na poziomie 5.5 miliarda złotych. Co kluczowe – jej sprzedaż wzrosła we wszystkich, obsługiwanych kanałach, pomimo wielu wyzwań związanych ze zmieniającymi się realiami ekonomicznymi. Interesujący jest fakt, że 29% tego przychodu to zasługa sprzedaży online. Tak znaczący procent to pokłosie m.in. szerokiej oferty związanej z dostawami – tj. punkty odbioru, Skrytki IKEA lub Paczkomaty. Dodatkowo IKEA zainwestowała 190 mln euro w farmę wiatrową i park solarny w Polsce, co wpisuje się w trendy związany z ekologią i ochroną środowiska.
  • Castorama – we wspomnianym raporcie Gemius – zajęła 2. miejsce wśród sklepów, wymienianych w kategorii „dom i ogród”. W opublikowanych przez markę raportach (2023 rok) i sprawozdaniach rocznych czytamy, że pozycja Grupy Kingfisher pozostała stabilna, a osiągana sprzedaż jest o 15,6% wyższa od wyników, osiąganych w pandemii. Bazując na dokładnych wartościach — Castorama Polska osiągnęła sprzedaż na poziomie 1,7 miliarda GBP. Ten wzrost przyczynił się do nowych poczynań – np. do otworzenia sklepu Express w warszawskiej dzielnicy Ursus. Obecnie oprócz 97 sklepów stacjonarnych udostępnia swój e-commerce. W 2023 marka otrzymała także nagrodę „Best Brands For Tough Times”, w rankingu „Best Brands”.
  • Leroy Merlin — francuska sieć marketów budowlano-dekoracyjnych, która łączy bogaty asortyment z inspirującymi pomysłami na aranżację wnętrz i ogrodów. Marka zajęła 5. miejsce w raporcie Gemius, otrzymując 15% głosów wśród klientów, którzy mieli wskazać zasadnicze sklepy omawianej kategorii. Obecnie może pochwalić się 78 sklepami w 52 miastach Polski, sprzedając blisko 70 tysięcy produktów i ponad 600 usług oraz zatrudniając prawie 13 tysięcy pracowników.
  • JYSK — duńska międzynarodowa sieć detaliczna, która oferuje szeroki asortyment produktów do domu, w tym meble, artykuły dekoracyjne, tekstylia, materace i akcesoria ogrodowe. Znana z oferowania wysokiej jakości produktów w przystępnych cenach. Raporty marki JYSK wskazują, że sklepy w Polsce, w 2022 roku, osiągnęły rekordowe wyniki sprzedaży – 2,2 mld zł. Jest to wzrost na poziomie 13,6% w porównaniu z rokiem 2021. Potwierdzają to wartości ze sprzedaży on-line, które odnotowały gwałtowany wzrost na przestrzeni ostatnich miesięcy. Co więcej — w Łodzi został otwarty pierwszy w Polsce sklep, w którym można także obejrzeć asortyment sprzedawany online.

 

Bez wątpienia wspólną cechą wymienionych  liderów jest ich zaangażowanie nie tylko w dostarczanie produktów, które poprawiają estetykę i funkcjonalność domu, ale także odpowiadanie na zmieniające się potrzeby i preferencje konsumentów.

14