-
Nasze rozwiązania
- Nasze rozwiązania
-
O nas
- O nas
- Program partnerski
- Pomoc
- Oferta
Jak skutecznie obsługiwać międzynarodowe płatności?
Cross-border e-commerce, czyli e-handel transgraniczny, staje się coraz bardziej popularny wśród polskich przedsiębiorstw. Ten model sprzedaży internetowej stanowi dla firm potencjał zarobkowy, który w najbliższych latach będzie rósł nawet dwukrotnie szybciej, niż dochód z lokalnej sprzedaży e-commerce.
Dzięki rozwojowi technologii i wzrostowi dostępności narzędzi cyfrowych, wejście na rynki zagraniczne nie jest już tak skomplikowane, jak kiedyś. Ważnym, ale często niedocenianym elementem sukcesu w sprzedaży transgranicznej są płatności. Dobrze zorganizowany proces obsługi płatności może znacząco wpłynąć na wyniki sprzedaży, zaufanie klientów oraz minimalizację kosztów operacyjnych.
Podstawowym wyzwaniem dla polskiego przedsiębiorcy, który chce sprzedawać swoje produkty lub usługi za granicą, jest dostosowanie metod płatności do oczekiwań konsumentów na poszczególnych rynkach.
Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) to dynamicznie rozwijający się rynek e-commerce, a kraje tego regionu często są pierwszymi kierunkami ekspansji zagranicznej polskich firm prowadzących sprzedaż online. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że konsumenci na tych rynkach mają różnorodne preferencje płatnicze, np.:
Oferowanie lokalnych metod płatności dostosowanych do preferencji konsumentów w poszczególnych krajach jest kluczowe dla sukcesu w transgranicznym e-commerce. Sprzedawcy, którzy zignorują lokalne preferencje, mogą napotkać na barierę w postaci porzucanych koszyków zakupowych.
Wybór odpowiedniego dostawcy usług płatniczych, który będzie w stanie obsługiwać dla sklepu transakcje wykonywane przy użyciu różnorodnych metod płatności, zarówno globalnych, jak i lokalnych, to jeden z najważniejszych aspektów wejścia na zagraniczne rynki. Popularne platformy e-commerce, takie jak Shopify, WooCommerce czy Magento, oferują zintegrowane bramki płatnicze, ale często ich podstawowe wersje ograniczają się do kilku globalnych metod płatności.
Ponadto, sprzedawcy internetowi zainteresowani międzynarodowym rozwojem swojej działalności mogą oczekiwać, że wraz ze wzrostem liczby rynków, na których będą chcieli być obecni, ich płatności będą coraz bardziej złożone i wieloaspektowe.
Dlatego też, przedsiębiorca, który chce zyskać zainteresowanie i zaufanie lokalnych kupujących i generować wysokie przychody ze sprzedaży międzynarodowej online, powinien rozważyć współpracę z dostawcą usług płatniczych specjalizującym się w transakcjach transgranicznych, który oferuje:
Każda transakcja międzynarodowa wchodzi w interakcję z wieloma różnymi potencjalnymi bankami autoryzacyjnymi, procesorami płatności i dostawcami metod płatności, z których wiele jest unikalnych dla określonych rynków. Sprzedawcy internetowi z rozdrobnioną infrastrukturą płatniczą na wielu rynkach, tzn. korzystający z wielu różnych dostawców bramek płatniczych na różnych rynkach, są więc narażeni na większe ryzyko naruszenia bezpieczeństwa płatności i większą liczbę odrzuconych płatności. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia konwersji i utraty przychodów.
Aby zapewnić wygodny sposób raportowania oraz zarządzania tymi wszystkimi interakcjami, istotne jest zastosowanie jednego rozwiązania integrującego wszystkie wymienione warstwy procesu płatności.
Dlatego w PayU GPO skonsolidowaliśmy wszystkie aspekty płatności w ramach jednej platformy płatniczej, skonfigurowanej pod indywidualne potrzeby sklepu i usprawniamy wszelkie procesy związane z płatnościami. Nasze rozwiązania w zakresie lokalnych metod płatności, pozwalają nam wspierać sprzedawców w rozwijaniu sprzedaży transgranicznej i w całości zadbać o bezpieczne i efektywne procesowanie transakcji na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Ameryce Południowej i w Afryce. W celu zapewnienia bezproblemowych i w pełni bezpiecznych platności dla obu stron transakcji stosujemy zaawansowane technologie i systemy zabezpieczeń, m.in:
Przeprocesowanie każdej płatności składa się z wielu etapów, a każdy z nich może mieć wpływ na możliwość zatwierdzenia lub odrzucenia transakcji. Rolą operatora płatności, takiego jak PayU GPO, który wspiera wiele polskich firm w ekspansji międzynarodowej, jest zapewnienie harmonijnego, bezpiecznego i wydajnego sposobu przepływu środków z rąk kupującego do sprzedającego.
Aby skutecznie obsługiwać płatności transgraniczne niezbędne jest znalezienie partnera płatniczego, który dobrze rozumie lokalną specyfikę i preferencje konsumentów. Jednym z takich dostawców może być PayU GPO. Oferujemy nowoczesne rozwiązania płatnicze dostosowane do różnych rynków i wspieramy polskich przedsiębiorców w rozwoju sprzedaży transgranicznej. W PayU GPO integrujemy lokalne metody płatności, ale także zapewniamy rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo transakcji, co ma kluczowe znaczenie dla budowania zaufania klientów i zwiększania ich lojalności.
Ponadto, ważnym elementem, który warto wziąć pod uwagę wybierając dostawcę usług płatniczych dla transakcji cross-border, są FX payouts (wypłaty wielowalutowe). Rozwiązanie to, oferowane np. przez PayU GPO, umożliwia sprzedawcom internetowym, również w ramach marketplace’ów, otrzymywanie środków w preferowanej przez nich walucie, bez względu na to, w jakim kraju sprzedają swoje produkty.
Przykładowo, sprzedawca z Węgier, który sprzedaje swoje produkty lub usługi na rynku polskim, może otrzymać wypłatę w forintach (HUF), mimo że jego klienci płacą w złotówkach (PLN). Podobnie, polski sprzedawca oferujący swoje produkty lub usługi w Czechach może preferować rozliczenia w polskich złotych (PLN), mimo że sprzedaż odbywa się w koronach czeskich (CZK). Takie rozwiązanie będzie korzystne także dla przedsiębiorców z Rumunii, którzy sprzedając na Węgrzech, będą chcieli otrzymywać wypłatę w lejach rumuńskich (RON).