Inflacja a tendencje zakupowe Polaków

Które metody płatności warto wdrożyć w e-sklepie w dobie wysokiej inflacji?

W sieci kupuje 87 proc. z 30 milionów internautów w kraju. Większość e-konsumentów korzysta z zalet zakupów online już od co najmniej 5 lat (74 proc.), a 8 proc. wykonało pierwszą transakcję online w trakcie pandemii, wynika z przeprowadzonego na zlecenie PayU badania ,„Zachowania e- konsumentów w Polsce w 2022 roku”. Tymczasem inflacja pnie się w górę i nie pozostaje bez wpływu na portfele Polaków, skłaniając ich do uważnej analizy domowych budżetów.

 

Wśród osób kupujących online 32 proc. prowadzi ewidencję wydatków w sklepach internetowych. Co więcej, 43 proc. e-konsumentów (48 proc. kobiet i 36 proc. mężczyzn) uważa, że przystępność i prostota zakupów online powodują, że w sklepach internetowych łatwiej jest wydać więcej pieniędzy niż w sklepach stacjonarnych. Skłonność do wydawania większych środków w Internecie może z kolei powodować potrzebę skrupulatnej analizy budżetu domowego. 24 proc. e-konsumentów zapisuje kwoty związane z zakupem usług i produktów zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych.

 

Jakie metody płatności warto wdrożyć w sklepie internetowym?

Na bieżąco obserwujemy, czy inflacja wpływa na wartość procesowanych transakcji online i choć aktualnie nie dostrzegamy w tym zakresie znaczących odchyleń, to z pewnością, wraz z upływem czasu, sytuacja będzie ewoluowała i nie wykluczone jest, że dynamika wzrostu osłabnie.

 

Rozwiązaniem płatniczym, które może być w najbliższym czasie częściej wykorzystywanym przez kupujących online są płatności odroczone . W 2022 r. z różnych form odraczania płatności skorzystała ponad 1/3 e-konsumentów – aż 23 proc. użytkowników wybrało rozwiązanie ‘kup teraz, zapłać później’, a 15 proc. zdecydowało się na rozłożenie płatności na raty.

 

Dynamiczny rozwój e-commerce oraz nowe możliwości związane z płatnościami, w tym coraz szerzej dostępna usługa odroczenia płatności, przyciągają konsumentów online. Potencjalne korzyści z takich rozwiązań dostrzegają także sklepy internetowe, które coraz częściej je wdrażają.  Płatności odroczone   (z ang. buy now pay later, BNPL) umożliwiają opłacenie zakupionego w sklepie internetowym towaru do 30 dni bez dodatkowych opłat. E-konsument decyduje, kiedy chce zapłacić za towar, więc jest to rozwiązanie, które także pozwala zaplanować i rozłożyć w czasie wydatki, które w dobie inflacji nieustannie rosną.

 

 

rozwiń e-commerce z payu

 

14