28/08/2019
Najpopularniejsze kategorie produktów kupowanych przez Polaków deklarujących robienie zakupów w zagranicznych sklepach i serwisach internetowych to :
- odzież, akcesoria, dodatki – 45%,
- obuwie 29%, biżuteria 29%,
- odzież sportowa 29% (6).
Jednolity Rynek Cyfrowy – czym jest i jaki ma wpływ na e-commerce?
Europejskie przedsiębiorstwa często napotykają bariery, które przeszkadzają im w rozwoju. Jedną z nich jest brak równych szans na rynku. Dlatego też, aby wspierać e-handel transgraniczny i rozwijać branżę e-commerce, Unia Europejska pracuje nad projektem Jednolitego Rynku Cyfrowego. Jego celem jest unowocześnienie i zharmonizowanie gospodarki UE w oparciu o nowe technologie – w co wpisują się zakupy online. W ramach Jednolitego Rynku Cyfrowego wprowadzane są jednolite przepisy wyrównujące szanse e-commerce’ów w całej Europie i pomagające sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem technologicznym, np.: RODO, zakazem geoblokowania w handlu internetowym, przepisami dotyczącymi prawa autorskiego.
Jedną z ważnych kwestii, którą podejmuje Jednolity Rynek Cyfrowy, są tańsze dostawy towarów. Przesyłki transgraniczne potrafią dziś kosztować 3 do 5 razy drożej, niż przesyłki krajowe.
62% przedsiębiorców, którzy chcą sprzedawać online, uważa, że istotną barierą są wysokie koszty dostawy.
Dla małych i średnich przedsiębiorstw, również samo wejście firmy na rynek zagraniczny może być problematyczne. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że średni koszt wejścia firm na rynek każdego z 28 państw członkowskich wynosi 9000 euro (5). Przyczyną tego są różnice prawne w każdym państwie oraz dostosowanie się do ustawodawstwa danego kraju. Jednolity Rynek Cyfrowy ma na celu zmniejszenie kosztu wejścia i wyrównanie szans wszystkich właścicieli e-commerce’ów w ekspansji międzynarodowej. To ważny przełom w rozwoju e-handlu transgranicznego.
Podsumowanie
Jak wskazują raporty i działania Unii Europejskiej, ograniczanie się tylko do polskiego rynku może być długofalowo niezbyt korzystną strategią dla planującego rozwój e-biznesu. Zwłaszcza, że potencjał drzemiący w sprzedaży transgranicznej jest nieograniczony, a dzięki tzw. cross-borderowi można osiągnąć więcej, niż na lokalnym rynku. Może nowi klienci czekają na Twoje produkty w innych krajach Europy? W kolejnych artykułach przybliżymy charakterystykę rynków zagranicznych poza Europą i omówimy kwestię międzynarodowych płatności online oraz ułatwień logistycznych, z jakich możesz skorzystać. Skupimy się także na kilku najciekawszych rynkach e-commerce z perspektywy polskich e-sklepów.
Źródła:
1) European Ecommerce Report 2019, Ecommerce Europe, 2019
2) EU cross-border e-commerce market hits €137 billion in 2018, Payments Cards & Mobile, 2019
3) E-commerce in Europe 2018, Postnord, 2018
4) European Ecommerce Report 2018, Ecommerce Europe, 2018
5) Jednolity Rynek Cyfrowy, a stymulacja gospodarki przez handel elektroniczny, Dziennik Internautów Biznes i Prawo, 2017
6) E-commerce w Polsce 2019”, Gemius dla Izby Gospodarki Elektronicznej, 2019