Jak płacą firmy w europejskim e-commerce B2B?

Najpopularniejsze sposoby rozliczeń w europejskim e-commerce B2B to przelewy bankowe, faktury z odroczonym terminem płatności oraz płatności online obsługiwane przez dostawców usług płatniczych wyspecjalizowanych w tej dziedzinie. W zależności od wielkości transakcji, modelu biznesowego i regionu, preferencje firm dotyczące wyboru najwłaściwszej metody płatności są różne, a jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę jest efektywne zarządzanie transakcjami w określonych warunkach.

   

Dla e-commerce B2B ogromne szanse na rozwój stwarza współpraca międzynarodowa. W transgranicznych płatnościach między firmami w Europie kluczową rolę odgrywają przelewy bankowe, szczególnie za pośrednictwem Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). SEPA umożliwia szybkie i tanie transakcje w euro, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla dużych płatności. Należy jednak zwrócić uwagę, że czas realizacji takiej płatności – dochodzący do trzech dni roboczych – może stanowić ograniczenie w przypadku potrzeby szybszego przeprocesowania transakcji. 

 

Powszechnie stosowaną metodą płatności w e-commerce B2B są transakcje na otwarty rachunek, w których towary są dostarczane przed dokonaniem płatności, a płatność odbywa się na podstawie faktury zwykle w terminie od 30 do 90 dni. Bramki płatnicze mogą czasem usprawniać ten proces, automatyzując fakturowanie, wysyłanie przypomnień oraz śledzenie płatności, co zmniejsza koszty administracyjne i ryzyko nieopłaconych faktur. 

 

W przypadku transakcji dokonywanych przez mniejsze podmioty, w szczególności jednoosobowe działalności gospodarcze, oraz w odniesieniu do płatności jednorazowych, bardzo dobrze sprawdzają się karty kredytowe i debetowe, tradycyjnie stosowane w transakcjach e-commerce B2C. Dostawcy usług płatniczych zapewniają w takiej sytuacji istotne funkcje, takie jak ochrona przed oszustwami i natychmiastowe potwierdzenia płatności. 

 

Jedną z charakterystycznych cech e-handlu B2B są transakcje cykliczne. W takim modelu dobrym i zyskującym na popularności rozwiązaniem, jest zaproponowanie płatności portfelami cyfrowymi. Aby rozpocząć przyjmowanie płatności w ten sposób wystarczy wykonać prostą integrację z bramką płatniczą, której operator zadba o szybkość i bezpieczeństwo każdej transakcji. Inna opcją płatności, którą powinny rozważyć firmy świadczące usługi subskrypcyjne lub wymagające płatności cyklicznych, jest polecenie zapłaty. 

 

Coraz bardziej atrakcyjne w e-commerce B2B stają się także bardzo dobrze znane z e-commerce B2C rozwiązania typu Buy Now, Pay Later (BNPL). Dzięki nim nabywca towaru lub usługi może odłożyć płatność w czasie, podczas gdy sprzedawca otrzymuje zapłatę z góry. BNPL jest bezpieczną i elastyczną metodą płatności, szczególnie przydatną dla firm, które chcą poprawić zarządzanie przepływem gotówki.  

 

E-commerce B2B w Europie rozwija się coraz szybciej także dzięki różnorodnym metodom płatności, od tradycyjnych przelewów bankowych po nowoczesne rozwiązania takie jak BNPL. Dostawcy usług płatniczych znajdują się w sercu tego ekosystemu, zapewniając bezpieczeństwo, niezawodność oraz wysoką konwersję dokonywanych płatności. Co więcej, podmioty takie oferują również wartość dodaną w postaci chociażby ochrony przed tzw. transakcjami oszukańczymi oraz umożliwiają rozliczenia wielowalutowe, także transgraniczne, pomagając swoim klientom otwierać się na różne rynki. Wszystkie świadczone usługi cechuje także zgodność z obowiązującymi regulacjami, zarówno lokalnymi jaki i tymi paneuropejskimi (np. PSD2). 

 

Więcej informacji na temat stanu polskiego sektora B2B w zagranicznej sprzedaży online można znaleźć w raporcie „Internetowa sprzedaż zagraniczna. Szanse i wyzwania sektora B2B”.

14