Jak pomóc Ukrainie?

Wpłaty online i lista najbardziej potrzebnych rzeczy.

Oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę. Społeczność międzynarodowa mobilizuje się, aby wspierać tych, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia domów i poszukiwania schronienia w innych krajach, a także tych, którzy w konsekwencji nieustających ataków i brutalnej militarnej agresji są narażeni na utratę życia i zdrowia.  Potrzebna jest natychmiastowa pomoc humanitarna na miejscu tych tragicznych wydarzeń, jak i długofalowe wsparcie finansowe, pomoc materialna i psychologiczna dla uchodźców. Liczne organizacje pozarządowe są w stanie taką pomoc zapewnić, ale potrzebne są odpowiednie środki.

 

W tym artykule opisujemy wybrane zbiórki prowadzone na rzecz wsparcia dla Ukrainy, a także przedstawiamy listę najpilniej potrzebnych rzeczy.

Jak wesprzeć finansowo online?

Poniżej zamieszczamy informacje o wybranych zbiórkach, które zostały zorganizowane przez dobrze znane organizacje pozarządowe niosące pomoc humanitarną zarówno w Polsce, gdzie przyjmowane są setki tysięcy uchodźców, jak i w Ukrainie.

Siepomaga

Jako największa charytatywna platforma crowdfundingowa w Polsce zbiera środki na rzecz pomocy dla Ukrainy. Będąc w stałym kontakcie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przeznacza zgromadzone środki na najpotrzebniejsze materiały dla mieszkańców Ukrainy dotkniętych agresją militarną i uchodźców ukraińskich w Polsce. Szczegółowe informacje dotyczące przeznaczenia środków znajdują się na stronie zbiórki.

 

https://www.siepomaga.pl/ukraina

UNICEF

UNICEF Polska przeznacza środki na pomoc dzieciom znajdującym się w Ukrainie na terenach objętych wojną, a także najmłodszym mieszkańcom, którzy już trafili do Polski. Działania wojenne sprawiły, że potrzeby humanitarne rosną w bardzo szybkim tempie. Zebrane środki organizacja przekazuje na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Aktualnie w Ukrainie 7,5 mln dzieci potrzebuje tej pomocy.

 

https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy

SOS Wioski Dziecięce

Wiele dzieci z domów dziecka w Ukrainie pozostało aktualnie bez jakiejkolwiek opieki ze strony dorosłych, ponieważ wychowawcy walczą na froncie lub ewakuowali się ze swoimi rodzinami. W Ukrainie znajduje się ponad 64 tys. dzieci po opieką rodzin zastępczych, a ponad 98 tys. przebywa w pieczy instytucjonalnej (tj. domach dziecka). Zapewnienie im wsparcia związanego ze znalezieniem bezpiecznego schronienia, organizacją transportu, pomocą żywnościową, medyczną i psychologiczną jest teraz priorytetowe. SOS Wioski Dziecięce prowadzi zbiórkę na rzecz dzieci, które wymagają tej pomocy.

 

https://pomagam3.wioskisos.org/

https://www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy 

Polska Akcja Humanitarna (PAH)

Polska Akcja Humanitarna zbiera środki na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne mieszkańców Ukrainy. Organizacja obecna jest na miejscu od początku konfliktu i prężnie działa, aby nieść najpotrzebniejszą pomoc. PAH nie tylko aktywnie pracuje w Ukrainie, ale również przekazuje pomoc uchodźcom przyjeżdżającym do Polski, oferując bezpośrednią pomoc, włączając w to żywność, pomoc psychologiczną i inne formy wsparcia.

 

https://www.pah.org.pl/sos-ukraina/

Polski Czerwony Krzyż (PCK)

PCK rozpoczął wszelkie działania w celu niesienia pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy niemal natychmiastowo już 24 lutego. Wolontariusze PCK działają zarówno w punktach recepcyjnych rozmieszczonych wzdłuż polsko-ukraińskiej granicy, jak i w innych miastach w Polsce. Zespoły ratowników Czerwonego Krzyża są na miejscu, w Ukrainie i przywracają podstawową infrastrukturę, wspierają placówki medyczne, pomagają dostarczyć leki, żywność i środki higieniczne. W Polsce ratownicy PCK zajmują się uchodźcami uciekającymi z Ukrainy, świadcząc pomoc humanitarna i medyczną. Podobnie w państwach sąsiadujących z Ukrainą: Mołdawii, Rumunii i Węgrzech.

 

https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/

Polska Misja Medyczna (PMM)

Polska Misja Medyczna uruchomiła natychmiastową akcję ratunkową, której celem jest zapewnienie pilnej pomocy medycznej w Ukrainie. PMM w obliczu skali kryzysu humanitarnego w Ukrainie regularnie wysyła zaopatrzenie do działających tam szpitali, a jej współpracownicy i wolontariusze służą na miejscu organizując pomoc medyczną dla potrzebujących (np. zestawy opatrunkowe: bandaże, opaski uciskowe, płyny dezynfekujące, sprzęt ratunkowy).

 

https://pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina

Fundacja Avalon

W wyniku wydarzeń w Ukrainie, Fundacja Avalon uruchomiła Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. Działania Centrum obejmują m.in. wsparcie polskich i ukraińskich organizacji w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego i innego wyposażenia niezbędnego dla osób z niepełnosprawnościami, działanie na rzecz wyposażenia przejść granicznych między Polską a Ukrainą, a także punktów recepcyjnych, organizację transportu uchodźców z niepełnosprawnościami, czy też reagowanie na bieżące potrzeby organizacji i instytucji wspierających uchodźców z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych.

 

https://helpuj.pl/zbiorki/zbiorka-na-centrum-pomocy-uchodzcom-z-niepelnosprawnosciami

#PomagamUkrainie – kompendium dla Polaków i Ukraińców

Polski rząd stworzył specjalną stronę #PomagamUkrainie. Skierowana jest ona zarówno do Polaków, którzy oferują swoją pomoc, jak i do Ukraińców, którzy tej pomocy potrzebują. Można tam znaleźć informacje o prowadzonych zbiórkach, możliwościach otrzymania wsparcia, pomocy humanitarnej, psychologicznej, a także wszelkie niezbędne informacje dla uchodźców ułatwiające np. poszukiwanie schronienia czy otrzymanie pomocy materialnej.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Narodowego Banku Ukrainy otworzył specjalny rachunek, na który można wpłacać pieniądze, które od razu trafią do Ukrainy. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się TUTAJ.

Rozważna i mądra pomoc rzeczowa

Ponad milion ukraińskich uchodźców dotarło już do Polski, a liczba ta wciąż będzie rosła. Miliony Ukraińców pozostało w swojej ojczyźnie i zostało pozbawionych dostępu do wielu podstawowych usług i produktów. Brakuje prądu, jedzenia, wody, materiałów opatrunkowych, leków. Oprócz pomocy finansowej przekazywanej na zbiórkach online, można wesprzeć działania pomocowe dla Ukrainy także poprzez przekazanie konkretnych darów materialnych.

 

Liczne zbiórki rzeczowe, skierowane dla uchodźców, ale także dla osób, które wciąż przebywają w Ukrainie, organizowane są przez organizacje, instytucje czy osoby fizyczne. Należy pamiętać, że zbiórki produktów, to nie okazja do zrobienia porządków w szafie i pozbycia się zbędnych rzeczy. Potrzebne są konkretne produkty i zwykle ich lista jest prezentowana na stronach WWW organizatorów zbiórek.

 

Nieustannie bardzo potrzebne są:

  • żywność: woda w zgrzewkach, produkty nadające się do szybkiego przygotowania, ale także jedzenie z długim terminem spożycia, żywność dla dzieci;
  • środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, środki antyseptyczne, maseczki wielorazowe;
  • zestawy medyczne, środki przeciwbólowe, opatrunki, plastry;
    koce termiczne, śpiwory, maty do spania, materace;
  • ładowarki do telefonów, kable do nich, powerbanki, telefony;
  • baterie, zapalniczki.

 

Rekomendowane jest, aby produkty przekazywać w zgrzewkach, kartonach, większych ilościach niż pojedyncze sztuki (tyczy się to żywności). Takie rozwiązanie, ułatwia sortowanie i przyśpiesza przekazywanie paczek w konkretne miejsca.

 

Jak znaleźć najbliższą zbiórkę?

 

Dedykowane zbiórki prowadzone są w całej Polsce, informacje na ich temat można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych, a także na profilach w mediach społecznościowych konkretnych lokalizacji np. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie. Zbiórki prowadzone są także w lokalnych oddziałach organizacji pozarządowych, m.in. PCK czy Caritas Polska.

PayU dla Ukrainy

PayU również angażuje się w akcje pomocowe dla Ukrainy. Przekazaliśmy dotychczas USD 125 000 na wsparcie organizacji, które dostarczają pomoc humanitarną dla dzieci przebywających w Ukrainie oraz uciekających z terenów objętych konfliktem zbrojnym. Środki rozdysponowaliśmy pomiędzy UNICEF Polska oraz Save the Children w Rumunii.

 

Wsparliśmy finansowo również ZOO w Poznaniu, dzięki czemu możliwe było zorganizowanie akcji ratunkowej dla zwierząt z azylu prowadzonego przez ZOO w Kijowie.

 

Ponadto, zaproponowaliśmy licznym organizacjom pozarządowym prowadzącym zbiórki online na rzecz Ukrainy w Polsce, a także w Rumunii oraz w Czechach, procesowanie wpłat na tych zbiórkach bez opłat lub zwrot pobranych opłat w ustalonym okresie.

 

Nasi pracownicy w biurach w Poznaniu i w Warszawie zorganizowali zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.

 

Potrzeby związane z organizacją pomocy humanitarnej, jak również z działaniami ratunkowymi w Ukrainie są ogromne. Dlatego wraz z naszymi pracownikami zamierzamy wkrótce uruchomić kolejne inicjatywy.

14