-
Nasze rozwiązania
- Nasze rozwiązania
-
O nas
- O nas
- Program partnerski
- Pomoc
- Oferta
Poznaj podstawowe, pierwsze kroki optymalizacji SEO.
W Polsce obecnie odnotowuje się około 2,5 miliona domen (BitHub, 2022). Wynik ten na arenie międzynarodowej plasuje nasz kraj już na 7. miejscu, co generuje w głowach współczesnych przedsiębiorców wiele pytań. Jak wśród tak dużej konkurencji, stać się widoczną marką? Jak przebić się przez wszystkie sklepy internetowe ze swoim produktem?
Rozwiązaniem na te wątpliwości mogą być działania SEO, które mają na celu zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania.
SEO, czyli Search Engine Optimization, to złożony i wieloetapowy proces optymalizacji strony, pod działania wyszukiwarek internetowych (np. Google). Poszczególne etapy mają za zadanie przygotować stronę w taki sposób, aby ta wyświetlała się na jak najszersze pole słów kluczowych. Zwiększenie widoczności, ale także „promowanie” sklepu przez wyszukiwarkę przyczynia się do większego ruchu, a co za tym idzie — do budowania rozpoznawalności marki na tle innych domen.
Poprawa widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania jest – w przeciwieństwie do działań Google Ads – nieodpłatna. Co więcej, wiele z tych działań można wykonać samodzielnie.
Twoja konkurencja podejmuje szereg działań marketingowych i biznesowych, aby pozyskać klienta. Wyłączne obserwowanie tych poczynań z boku może sprawić, że zarówno Twoja marka, jak i produkt zginie w gąszczu tysięcy sklepów i domen, które toczą bój w wynikach wyszukiwania. Pominięcie tego kanału może być niezwykle kosztowne, bowiem:
Mówiąc więc o korzyściach działań SEO dla sklepów internetowych, mamy na myśli:
Prace SEO są niezwykle złożone i wieloetapowe, głównie przez mnogość czynników rankingowych. Google wykorzystuje w swoim algorytmie ich ponad 200 (Bacnklinko,2023).
Działania z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego dotyczą zarówno podstawowych, jak i pogłębionych analiz m.in. duplikacji treści, nasycenia słowami kluczowymi, linkowania wewnętrznego, prędkości ładowania, budowania URL i ewentualnej eliminacji kanibalizacji. W pracy technicznej wykorzystywane są liczne narzędzia, które mają za zadanie pomóc i zorganizować prace optymalizacyjne oraz contentowe.
Na podstawie tych założeń, SEO dla e-commerce podzielić można na:
Mówiąc o podstawowych pracach optymalizacyjnych w sklepach internetowych, mamy na myśli głównie prace on-sitowe. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kroków, które należy podjąć w pierwszej kolejności. Zatem, jak pozycjonować sklep internetowy?
Tworzenie opisów kategorii I, II i III rzędu to jeden z pierwszych etapów optymalizacyjnych. Buduje się je na podstawie analizy konkurencji, m.in. typując ilość znaków oraz nagłówki. Ważne jest, aby w opisach pojawiły się konkretne słowa kluczowe, które odniosą się do zawartości danej kategorii. Obecnie odchodzi się od usilnego upychania fraz – zamiast tego ważne jest, aby treści były:
Meta dane to szereg informacji, które opisują zawartość strony. Służą one nie tylko do sklasyfikowania, ale także zrozumienia, a następnie wykorzystania konkretnych danych przez roboty Google.
Meta dane to m.in.:
Dane strukturalne to znaczniki, które umieszcza się na stronach (w tym w sklepach internetowych) w celu opisania zawartości witryny. Przykładem takich danych jest np. FAQ Page, które zamieszcza się na stronach z pytaniami i odpowiedziami lub breadcrumbs (czyli okruszki). Te drugie pokazują ścieżki wskazujące hierarchie stron w menu nawigacyjnym.
Pod mianem linkowania wewnętrznego mamy na myśli sieć linków, którą buduje się w obrębie witryny. Dzięki nim roboty Google łatwiej przeszukują treści, szybciej docierają do kolejnych podstron i sprawniej indeksują witrynę. Zwykle linkowanie wewnętrzne wprowadza się w obrębie jednego rzędu – tj. w kategorii I rzędu umieszcza się linki z kategorii II rzędu.
Docelowo adresy URL powinny bazować na znakach, tworzących logiczny ciąg. Dodatkowo ważne jest, aby:
Poniższe kroki to oczywiście niejedyne działania optymalizacyjne, które warto wprowadzić do swojego sklepu. W grupie dodatkowych elementów wymienia się dbanie o prawidłową strukturę kategorii, zoptymalizowanie zdjęć, a także rozwijanie bloga o treści poradnikowe itd.
Początkujące sklepy internetowe, które nie dysponują dużym budżetem, rozważają samodzielne wdrożenie kilku zmian optymalizacyjnych. Po zapoznaniu się z podstawową wiedzą i najprostszymi narzędziami, jak najbardziej możesz się tego podjąć. W ten sposób nie tylko zyskasz szansę na zdobywanie nowej wiedzy technicznej, ale także zachowasz sporą część oszczędności.
Warto jednak pamiętać, że działania SEO dla e-commerce nie opierają się wyłącznie na tych pierwszych, podstawowych etapach. Z czasem obejmują one pogłębione analizy i złożone kroki wdrożeniowe, które wymagają już bardziej zaawansowanej wiedzy dot. algorytmu czy struktury domeny. To wtedy też potrzebne jest wsparcie doświadczonych specjalistów – agencji lub freelancerów.
SEO jest bez wątpienia jedną z dróg marketingowych, która realnie wspiera budowanie przewagi konkurencyjnej. W obliczu tak wielu e-sklepów wizja optymalizacji pod wyszukiwarkę jest jedną z najbardziej podstawowych – zwłaszcza, że wiele początkowych kroków możesz wykonać samodzielnie. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z dostępnymi poradnikami. Nie działaj po omacku i nie wykonuj prac wdrożeniowych, jeśli nie jesteś pewien ich słuszności.