23/10/2023
Prace SEO są niezwykle złożone i wieloetapowe, głównie przez mnogość czynników rankingowych. Google wykorzystuje w swoim algorytmie ich ponad 200 (Bacnklinko,2023).
Działania z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego dotyczą zarówno podstawowych, jak i pogłębionych analiz m.in. duplikacji treści, nasycenia słowami kluczowymi, linkowania wewnętrznego, prędkości ładowania, budowania URL i ewentualnej eliminacji kanibalizacji. W pracy technicznej wykorzystywane są liczne narzędzia, które mają za zadanie pomóc i zorganizować prace optymalizacyjne oraz contentowe.
Na podstawie tych założeń, SEO dla e-commerce podzielić można na:
- działania off-site – czyli wszelkie kroki podejmowane poza optymalizowaną domeną. W grupie tej wyróżnia się np. pozyskiwanie linków w postaci artykułów sponsorowanych,
- działania on-site – czyli praca wewnątrz optymalizowanej domeny.
Mówiąc o podstawowych pracach optymalizacyjnych w sklepach internetowych, mamy na myśli głównie prace on-sitowe. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kroków, które należy podjąć w pierwszej kolejności. Zatem, jak pozycjonować sklep internetowy?
Opisy kategorii
Tworzenie opisów kategorii I, II i III rzędu to jeden z pierwszych etapów optymalizacyjnych. Buduje się je na podstawie analizy konkurencji, m.in. typując ilość znaków oraz nagłówki. Ważne jest, aby w opisach pojawiły się konkretne słowa kluczowe, które odniosą się do zawartości danej kategorii. Obecnie odchodzi się od usilnego upychania fraz – zamiast tego ważne jest, aby treści były:
- oryginalne – tj. nieskopiowane ze stron producentów,
- nakierowane na potrzeby klienta,
- merytoryczne i poprawne językowo,
- zachęcały do działania (np. poprzez „Sprawdź!”).
Ustawienia meta danych
Meta dane to szereg informacji, które opisują zawartość strony. Służą one nie tylko do sklasyfikowania, ale także zrozumienia, a następnie wykorzystania konkretnych danych przez roboty Google.
Meta dane to m.in.:
- Meta Title – czyli tytuł strony. Krótki i zwięzły opis zawartości strony, który jest wyświetlany na karcie przeglądarki oraz w wynikach wyszukiwania.
- Meta Description – czyli opis strony. Krótki opis zawartości strony, który pojawia się pod tytułem w wynikach wyszukiwania. Dobrze napisany opis może zachęcić użytkownika do kliknięcia w dany wynik. Dane wskazują, że nawet 40% stron internetowych nie wykorzystuje w pełni metaopisów (Ahrefs).
- Meta Keywords. Dawniej używane do określenia słów kluczowych strony, ale obecnie większość wyszukiwarek ignoruje ten tag z powodu jego nadużywania.
- Meta Robots. Instrukcje dla robotów wyszukiwarek dotyczące indeksowania i śledzenia strony. Mogą być używane do blokowania pewnych części strony przed indeksacją (tzw. noindex).
Dane strukturalne
Dane strukturalne to znaczniki, które umieszcza się na stronach (w tym w sklepach internetowych) w celu opisania zawartości witryny. Przykładem takich danych jest np. FAQ Page, które zamieszcza się na stronach z pytaniami i odpowiedziami lub breadcrumbs (czyli okruszki). Te drugie pokazują ścieżki wskazujące hierarchie stron w menu nawigacyjnym.
Linkowanie wewnętrzne
Pod mianem linkowania wewnętrznego mamy na myśli sieć linków, którą buduje się w obrębie witryny. Dzięki nim roboty Google łatwiej przeszukują treści, szybciej docierają do kolejnych podstron i sprawniej indeksują witrynę. Zwykle linkowanie wewnętrzne wprowadza się w obrębie jednego rzędu – tj. w kategorii I rzędu umieszcza się linki z kategorii II rzędu.
Adresy URL
Docelowo adresy URL powinny bazować na znakach, tworzących logiczny ciąg. Dodatkowo ważne jest, aby:
- były możliwie jak najkrótsze,
- składały się ze słów kluczowych, które odpowiadają treściom na stronie,
- słowa były oddzielone dywizami,
- nie zawierały nielogicznych znaków i wyrazów (np. %, $, #),
- informowały użytkownika o zawartości strony.
Inne
Poniższe kroki to oczywiście niejedyne działania optymalizacyjne, które warto wprowadzić do swojego sklepu. W grupie dodatkowych elementów wymienia się dbanie o prawidłową strukturę kategorii, zoptymalizowanie zdjęć, a także rozwijanie bloga o treści poradnikowe itd.