-
Nasze rozwiązania
- Nasze rozwiązania
-
O nas
- O nas
- Program partnerski
- Pomoc
- Oferta
Poznaj, pierwsze kroki w zakresie promocji e-commerce.
Założenie sklepu internetowego to pierwszy krok do realizacji całego planu biznesowego. Jednakże, aby dotrzeć do grupy docelowej i pozyskać nowych klientów, konieczne jest podjęcie działań promocyjnych.
Dróg dotarcia i kanałów reklamowych jest na tyle dużo, że początkujący przedsiębiorcy nierzadko zadają sobie pytanie: jak wypromować sklep internetowy, aby zbudować przewagę konkurencyjną? Które rozwiązania są najbardziej intratne?
W dobie rosnącej konkurencji, prześcigania się na rynku, tworzenia kolejnych sklepów internetowych i rosnącej świadomości marketingowej, promocja jest nierzadko głównym krokiem do biznesowego sukcesu. Dlaczego?
Reklama w Internecie powinna być poprzedzona przede wszystkim analizą rynku, konkurencji, samego produkty, budżetu i co ważne – grupy odbiorców. Nawet najdroższa reklama, jeśli nie będzie spersonalizowana, nie wygeneruje zysku. Zastanów się więc, czego potrzebuje Twój klient i z jakimi problemami się zmierza. Uzyskane odpowiedzi pozwolą Ci wygenerować content, który odpowie na konkretne potrzeby, a tym samym – zbuduje skuteczną komunikację.
Aby reklama była zapamiętana i doceniona, musi być powtarzalna – zarówno pod kątem wizualnym, jak i sloganów czy ścieżki dźwiękowej. Dodatkowo, powinna się w niej pojawić nazwa własna – nazwisko eksperta, logo, firma.
Psychologia reklamy bardzo chętnie rozpatruje błędy atrybucji pod kątem interpretowania sloganów reklamowych. Okazuje się bowiem, że:
Można przyjąć, że reklama sklepu internetowego powinna bazować na kilku, prostych i uniwersalnych zasadach, które stanowić mogą za wzór lub szablon przyszłych działań.
Śmiałość w testowaniu różnych rozwiązań sprawia, że współcześni sprzedawcy korzystają jednocześnie z nawet 3. kanałów promocyjnych[1].
Ostatecznie dobór działań powinien być uzależniony od dostępnego budżetu, specyfiki grupy odbiorczej, wiedzy marketingowej i rodzaju usługi. Może się bowiem okazać, że ten sam kanał jest jednocześnie przestarzały dla produktu X i świetny dla produktu Y.
Płatne reklamy są niezwykle popularne wśród zarówno początkujących, jak i doświadczonych e-commerce. Dzięki nim produkt może pojawić się na szczycie wyników wyszukiwania dla odpowiednich słów kluczowych, wyprzedzając tym samym wyniki organiczne. Obecnie uznaje się, że reklama kontekstowa jest najbardziej skuteczną formą promocji – zwłaszcza jeśli zależy nam na natychmiastowym efekcie. Reklamy tworzy się pod określone grupy docelowe, doprowadzając klienta bezpośrednio do karty produktowej. W ten sposób droga zakupowa jest dużo krótsza, a szansa sfinalizowania zamówienia – większa.
Ważne miejsce w budżetach marketingowych sklepów internetowych zajmują także media społecznościowe. Szacuje się, że nawet 54% sprzedawców wykorzystuje te kanały komunikacji do promocji produktów[1]. Tyle samo respondentów przyznaje, że social media to najbardziej opłacalne medium – nawet jeśli reklama dotrze do odbiorców bez intencji zakupowej. Budowanie większej liczby obserwatorów oraz tworzenie gruntu i rozpoznawalności marki może bowiem w przyszłości zaowocować sprzedażą – dlatego też promocja na Facebooku czy Instagramie może przynieść zysk w dalszej perspektywie.
Pod mianem organicznych działań mamy na myśli szereg aktywności, które nie są związane z bezpośrednią reklamą i wydatkowaniem budżetu promocyjnego. Ich celem jest stopniowe, długofalowe budowanie wizerunku, przez co efekty są odroczone w czasie.
Przykłady działań organicznych:
W dobie nowych kanałów komunikacji nie można zapominać o promocji radiowej czy telewizyjnej. Rozwiązania te jednak nie są tak popularne w kontekście sklepów internetowych i całej specyfiki sprzedaży online. Szacuje się, że w Polsce niecałe 10% obywateli regularnie słucha konkretnych stacji radiowych, przez co próg dotarcia jest dość wysoki. Oba te kanały komunikacji należy więc przeanalizować pod kątem grupy odbiorczej i potencjalnych klientów.
Jak promować sklep internetowy? Niezwykle ważne jest, aby stworzyć plan działania, angażujący content i dobry produkt, który zainteresuje konkretną grupę klientów. Łapanie przysłowiowych „kilku srok za ogon” może nie tylko skutkować bezowocnym ruchem na stronie, ale także przepalaniem budżetu. Przeanalizowanie swojego biznesu i dobranie najbardziej intratnych kanałów promocyjnych jest więc podstawą do tego, aby cieszyć się rosnącą sprzedażą i wzrostem rozpoznawalności marki.
[1] Feed Marketing Report (2022), DataFeedWatch
[2] Storytelling Statistics & Trends, Go-Globe
[3] Polski rynek influencer marketingu w 2021 (2021), Reach a Blogger