10/08/2023
Śmiałość w testowaniu różnych rozwiązań sprawia, że współcześni sprzedawcy korzystają jednocześnie z nawet 3. kanałów promocyjnych[1].
Ostatecznie dobór działań powinien być uzależniony od dostępnego budżetu, specyfiki grupy odbiorczej, wiedzy marketingowej i rodzaju usługi. Może się bowiem okazać, że ten sam kanał jest jednocześnie przestarzały dla produktu X i świetny dla produktu Y.
Kampanie płatne Google Ads i Facebook Ads — reklama dla sklepów internetowych
Płatne reklamy są niezwykle popularne wśród zarówno początkujących, jak i doświadczonych e-commerce. Dzięki nim produkt może pojawić się na szczycie wyników wyszukiwania dla odpowiednich słów kluczowych, wyprzedzając tym samym wyniki organiczne. Obecnie uznaje się, że reklama kontekstowa jest najbardziej skuteczną formą promocji – zwłaszcza jeśli zależy nam na natychmiastowym efekcie. Reklamy tworzy się pod określone grupy docelowe, doprowadzając klienta bezpośrednio do karty produktowej. W ten sposób droga zakupowa jest dużo krótsza, a szansa sfinalizowania zamówienia – większa.
Ważne miejsce w budżetach marketingowych sklepów internetowych zajmują także media społecznościowe. Szacuje się, że nawet 54% sprzedawców wykorzystuje te kanały komunikacji do promocji produktów[1]. Tyle samo respondentów przyznaje, że social media to najbardziej opłacalne medium – nawet jeśli reklama dotrze do odbiorców bez intencji zakupowej. Budowanie większej liczby obserwatorów oraz tworzenie gruntu i rozpoznawalności marki może bowiem w przyszłości zaowocować sprzedażą – dlatego też promocja na Facebooku czy Instagramie może przynieść zysk w dalszej perspektywie.
Działania organiczne – tj. „darmowe” sposoby promocji sklepu w Internecie
Pod mianem organicznych działań mamy na myśli szereg aktywności, które nie są związane z bezpośrednią reklamą i wydatkowaniem budżetu promocyjnego. Ich celem jest stopniowe, długofalowe budowanie wizerunku, przez co efekty są odroczone w czasie.
Przykłady działań organicznych:
- social media dla e-commerce – Facebook, Instagram, TikTok, YouTube,
- udzielanie się na grupach związanych z branżą, budowanie marki osobistej,
- tworzenie wartościowego contentu na blogu.
Promocja sklepu internetowego innymi kanałami komunikacji
W dobie nowych kanałów komunikacji nie można zapominać o promocji radiowej czy telewizyjnej. Rozwiązania te jednak nie są tak popularne w kontekście sklepów internetowych i całej specyfiki sprzedaży online. Szacuje się, że w Polsce niecałe 10% obywateli regularnie słucha konkretnych stacji radiowych, przez co próg dotarcia jest dość wysoki. Oba te kanały komunikacji należy więc przeanalizować pod kątem grupy odbiorczej i potencjalnych klientów.