Jak promować sklep internetowy?

Poznaj, pierwsze kroki w zakresie promocji e-commerce.

Założenie sklepu internetowego to pierwszy krok do realizacji całego planu biznesowego. Jednakże, aby dotrzeć do grupy docelowej i pozyskać nowych klientów, konieczne jest podjęcie działań promocyjnych.

 

Dróg dotarcia i kanałów reklamowych jest na tyle dużo, że początkujący przedsiębiorcy nierzadko zadają sobie pytanie: jak wypromować sklep internetowy, aby zbudować przewagę konkurencyjną? Które rozwiązania są najbardziej intratne?

Dlaczego promocja sklepu internetowego jest ważna?

W dobie rosnącej konkurencji, prześcigania się na rynku, tworzenia kolejnych sklepów internetowych i rosnącej świadomości marketingowej, promocja jest nierzadko głównym krokiem do biznesowego sukcesu. Dlaczego?

 

 • Zwiększa widoczność. Promocja ma na celu budować przewagę konkurencyjną – m.in. poprzez budowanie rozpoznawalności Tak oto inwestycja w SEO dla sklepów internetowych zwiększa szansę na znalezienie się na szczycie wyników wyszukiwania.
 • Zachęca do zakupu. Idealnie skierowana kampania promocyjna – tj. posiadająca szyte na miarę hasła i doskonale zaplanowaną oprawę graficzną – zwraca uwagę odbiorców, „kusząc” atrakcyjną ceną i świetnym produktem.
 • Pozwala pozyskiwać lojalności klienta. Docierając do stałych i powracających klientów możesz oferować im, in. programy lojalnościowe, rabaty i oferty specjalne, które zachęcą do ponownych odwiedzin.
 • Buduje przewagę konkurencyjną. W obecnym świecie online niezwykle ważne jest, aby wyprzedzać o krok swoją konkurencję. Prowadzenie kreatywnych i spersonalizowanych kampanii sprawia, że Klienci zaufają właśnie Tobie.
 • Kreuje wizerunek eksperta. Promocja usług i produktów stwarza pole do kreowania wizerunku innowacyjnego wizjonera i specjalisty w branży. W ten sposób zyskasz zaufanie, a klient chętniej wróci po kolejny produkt.

Jak promować sklep internetowy?

Reklama w Internecie powinna być poprzedzona przede wszystkim analizą rynku, konkurencji, samego produkty, budżetu i co ważne – grupy odbiorców. Nawet najdroższa reklama, jeśli nie będzie spersonalizowana, nie wygeneruje zysku. Zastanów się więc, czego potrzebuje Twój klient i z jakimi problemami się zmierza. Uzyskane odpowiedzi pozwolą Ci wygenerować content, który odpowie na konkretne  potrzeby, a tym samym – zbuduje skuteczną komunikację.

 

Aby reklama była zapamiętana i doceniona, musi być powtarzalna – zarówno pod kątem wizualnym, jak i sloganów czy ścieżki dźwiękowej. Dodatkowo, powinna się w niej pojawić nazwa własna – nazwisko eksperta, logo, firma.

 

Psychologia reklamy bardzo chętnie rozpatruje błędy atrybucji pod kątem interpretowania sloganów reklamowych. Okazuje się bowiem, że:

 

 • lubimy bardziej reklamy, które znamy,
 • dobre pierwsze wrażenie sprawia, że chętniej przypisujemy marce inne, pozytywne emocje (np. marka z zabawną reklamą jest dla nas bardziej uczciwa i kreatywna),
 • najlepiej zapamiętujemy komunikaty na początku

 

Jak stworzyć reklamę dla sklepu internetowego?

Można przyjąć, że reklama sklepu internetowego powinna bazować na kilku, prostych i uniwersalnych zasadach, które stanowić mogą za wzór lub szablon przyszłych działań.

 

 • Stawiaj na prostotę przekazu – nie pozwól na domysły i niedopowiedzenia.
 • Stwórz angażujący komunikat – może on zwiększyć liczbę kliknięć o 250%[1].
 • Buduj wiarygodność poprzez konkretne dane i dobre zdjęcia produktowe.
 • Wykorzystuj storytelling — może on zwiększyć konwersję nawet o 30%.[2]
 • Słuchaj swoich odbiorców – obserwuj i analizuj ich zachowania konsumenckie.
 • Nie bój się kreatywnych rozwiązań.

Najpopularniejsze formy reklamy sklepu internetowego

Śmiałość w testowaniu różnych rozwiązań sprawia, że współcześni sprzedawcy korzystają jednocześnie z nawet 3. kanałów promocyjnych[1].

 

Ostatecznie dobór działań powinien być uzależniony od dostępnego budżetu, specyfiki grupy odbiorczej, wiedzy marketingowej i rodzaju usługi. Może się bowiem okazać, że ten sam kanał jest jednocześnie przestarzały dla produktu X i świetny dla produktu Y.

 

Kampanie płatne Google Ads i Facebook Ads — reklama dla sklepów internetowych

Płatne reklamy są niezwykle popularne wśród zarówno początkujących, jak i doświadczonych e-commerce. Dzięki nim produkt może pojawić się na szczycie wyników wyszukiwania dla odpowiednich słów kluczowych, wyprzedzając tym samym wyniki organiczne. Obecnie uznaje się, że reklama kontekstowa jest najbardziej skuteczną formą promocji – zwłaszcza jeśli zależy nam na natychmiastowym efekcie. Reklamy tworzy się pod określone grupy docelowe, doprowadzając klienta bezpośrednio do karty produktowej. W ten sposób droga zakupowa jest dużo krótsza, a szansa sfinalizowania zamówienia – większa.

 

Ważne miejsce w budżetach marketingowych sklepów internetowych zajmują także media społecznościowe. Szacuje się, że nawet 54% sprzedawców wykorzystuje te kanały komunikacji do promocji produktów[1]. Tyle samo respondentów przyznaje, że social media to najbardziej opłacalne medium – nawet jeśli reklama dotrze do odbiorców bez intencji zakupowej. Budowanie większej liczby obserwatorów oraz tworzenie gruntu i rozpoznawalności marki może bowiem w przyszłości zaowocować sprzedażą – dlatego też promocja na Facebooku czy Instagramie może przynieść zysk w dalszej perspektywie.

Działania organiczne – tj.  „darmowe” sposoby promocji sklepu w Internecie

Pod mianem organicznych działań mamy na myśli szereg aktywności, które nie są związane z bezpośrednią reklamą i wydatkowaniem budżetu promocyjnego. Ich celem jest stopniowe, długofalowe budowanie wizerunku, przez co efekty są odroczone w czasie.

 

Przykłady działań organicznych:

 

 • social media dla e-commerce – Facebook, Instagram, TikTok, YouTube,
 • udzielanie się na grupach związanych z branżą, budowanie marki osobistej,
 • tworzenie wartościowego contentu na blogu.

 

Promocja sklepu internetowego innymi kanałami komunikacji

W dobie nowych kanałów komunikacji nie można zapominać o promocji radiowej czy telewizyjnej. Rozwiązania te jednak nie są tak popularne w kontekście sklepów internetowych i całej specyfiki sprzedaży online. Szacuje się, że w Polsce niecałe 10% obywateli regularnie słucha konkretnych stacji radiowych, przez co próg dotarcia jest dość wysoki. Oba te kanały komunikacji należy więc przeanalizować pod kątem grupy odbiorczej i potencjalnych klientów.

Podsumowanie

Jak promować sklep internetowy? Niezwykle ważne jest, aby stworzyć plan działania, angażujący content i dobry produkt, który zainteresuje konkretną grupę klientów. Łapanie przysłowiowych „kilku srok za ogon” może nie tylko skutkować bezowocnym ruchem na stronie, ale także przepalaniem budżetu. Przeanalizowanie swojego biznesu i dobranie najbardziej intratnych kanałów promocyjnych jest więc podstawą do tego, aby cieszyć się rosnącą sprzedażą i wzrostem rozpoznawalności marki.

[1] Feed Marketing Report (2022),  DataFeedWatch

[2] Storytelling Statistics & Trends, Go-Globe

[3] Polski rynek influencer marketingu w 2021  (2021), Reach a Blogger

 

14