Jak rozwija się rynek Food & Drink w e-commerce?

Case study najsłynniejszych marek z branży

W ostatnich latach rynek e-commerce w branży Food & Drink przeszedł gwałtowną i znaczącą transformację. Popyt na zamawianie i dowożenie posiłków wprost pod drzwi znacznie wzrósł, czemu sprzyjały nowe technologie, zmieniające się nawyki konsumenckie oraz globalne wydarzenia, takie jak pandemia COVID-19. Dlaczego zamawianie jedzenia z dostawą do domu cieszy się coraz większą popularnością na rynku? Które marki możemy nazwać mianem „big brands”? 

 

Foodelivery w liczbach 

 

Od wielu lat agencje badawcze analizują rynek food & drink – głównie w kontekście foodelivery. Tak oto IRIS wskazało, że na całym świecie około 25% konsumentów zamawia jedzenie z dostawą co najmniej raz w tygodniu. Raport Stavy wskazuje nawet, że do 2025 roku rynek pobije dotychczasowy, pandemiczny rekord, przekraczając pułap 10 miliardów złotych zysku. Rok później wynik ten najpewniej będzie jeszcze wyższy. 

 

W Polsce segment związany z dowozem posiłków w 2023 roku przyniósł zysk rzędu 9 miliardów złotych. Daje to wzrost ponad 40% w ciągu ostatnich, 5 lat. Znaczący dla tego rozwoju był rok 2020, kiedy wybuchła pandemia COVID-19, wprowadzając tym samym nowe obostrzenia, a co za tym idzie – nowe trendy. Tak oto pomimo upływu lat nadal wiele gastronomicznych biznesów traktuje zamówienia na dowóz jako strategiczną część przychodów.  

 

Wpływ pandemii  

 

W 2020 roku padł rekordowy wynik dla całej branży związanej z restauracyjnym e-commerce. W pierwszych miesiącach, gdy zapadł ścisły lockdown, wartość rynku wzrosła do 9,98 mld złotych. Wynik ten spadł o 12% gdy zniesiono sztywne obostrzenia, a lokale zaczęły ponownie funkcjonować na starych zasadach. Zmiana ta była kluczowa, ponieważ przyczyniła się do wzrostu popularności wszelkich platform, agregujących restauracje. Tak oto od 2 lat zyski z rynku oscylują nadal w okolicach 9 miliardów złotych, a eksperci przewidują, że do 2025 roku przekroczony zostanie próg dotychczas zaporowych, 10 miliardów (M. Janus, 2021).  

 

Aplikacje do zamawiania jedzenia: case study pyszne.pl 

 

Pyszne.pl – platforma służąca zamawianiu dań z ulubionych lokali gastronomicznych. Udostępnione menu pozwala wybrać i zapłacić za posiłek, który następnie dowożony jest na wskazany w zamówieniu adres. Firma działa od 2010 roku, a od kilku lat należy do holenderskiej grupy Takeaway.com. Obecnie umożliwia zamawianie posiłków z około 13 tysięcy różnorodnych lokali w całej Polsce. Jak czytamy w wewnętrznym raporcie „Food Trendów” na 2022 rok – firma zatrudnia ponad 500 pracowników i może pochwalić się 3,5 mln aktywnych użytkowników z 1800 miejscowości w naszym kraju. Natomiast w nowszej wersji raportu (2023) znaleźć można garść ciekawostek zza kulis. Według nich największy ruch odnotowano na krótko przed Wigilią, a główną przyczyną realizowania zamówień przez Pyszne.pl jest… zachcianka (24%). 

 

Portal opisuje nawet rekord, który został ustanowiony przez jednego użytkownika. Ten skorzystał z usług 859 razy w ciągu roku (czyli średnio ponad 2 razy dziennie!). Wszystko więc wskazuje na to, że trend wzrostowy zostanie zachowany – zwłaszcza że obok zamówień z restauracji, coraz popularniejsza jest opcja „szybkich dostaw produktów spożywczych”, które realizuje się do 60 minut. 

 

Historia pyszne.pl w liczbach 

  • 2010 rok – powstaje serwis pyszne.pl,  
  • 2013 rok – powstaje aplikacja mobilna serwisu, 
  • 2016 rok – firma realizuje dowozy własne, 
  • 2018 rok – użytkownicy realizują ponad 1mln zamówień, 
  • 2021 rok – pada rekord 3 mln zamówień w ciągu roku,  
  • 2022 rok – pyszne.pl dysponuje bazą 3,5 mln użytkowników, którzy zamawiają w ponad 1800 miastach w Polsce. 

 

 

Case study: AmRest (KFC i Pizza Hut) 

 

AmRest to globalna firma, zatrudniająca ponad 45 tysięcy pracowników w 21 krajach (dane z 2024 roku). Od 1993 roku jest jednym z największych operatorów restauracyjnych w Europie i niezwykle ważnym graczem w sektorze gastronomicznym w Chinach. Spółka posiada w Polsce działalności w dwóch sektorach – barach szybkiej obsługi (np. KFC) oraz w restauracjach z obsługą kelnerską (np. Pizza Hut). Łącznie jest to 2500 lokali w naszym kraju. 

 

W Polsce aplikację KFC tylko przez Google Play pobrano ponad 5 miliona razy. W przypadku Pizzy Hut jest to 500 tysięcy. Pizzeria kilka lat temu zajęła 2. miejsce pod względem najpopularniejszych i najchętniej wybieranych sieciówek w naszym kraju. Margherita jest najpopularniejszym daniem bezmięsnym, zamawianym z dostawą. Ankietowani przyznają także, że to właśnie włoska pizza (35%) jest dla nich comfort food, które najlepiej poprawia nastrój. 

 

Rynek e-commerce w branży Food & Drink dynamicznie się rozwija, a firmy takie jak Pyszne.pl i AmRest odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nowych trendów i preferencji kulinarnych konsumentów.  

14