28/08/2023
Jeśli – jako twórca i marka osobista – zdecydujesz się na wypuszczenie własnego produktu, jedną z możliwości jest poszerzenie swojego bloga o niewielki sklep internetowy. Cały proces wymaga jednak planu i strategii marketingowej – w końcu pozyskiwanie czytelników to nie to samo, co pozyskiwanie klientów.
- Wybór platformy e-commerce. Kluczowe jest, aby była to platforma, która odpowiada specyfice biznesu i umożliwia integrację z Twoim blogiem. Istnieje wiele popularnych platform, takich jak WooCommerce, Shopify czy Magento, które oferują narzędzia do tworzenia sklepów internetowych.
(Sprawdź gotowe wtyczki PayU dla najpopularniejszych platform e-commerce.)
2. Stwórz produkt. Dobrze, aby był on związany z tematyką bloga, dzięki czemu zbudujesz wizerunek wiarygodnego eksperta. Zaplanuj przy tym jego właściwości i zastanów się, czy odpowie on na potrzeby Twojej publiczności. Pamiętaj — wypuszczenie słabej jakości produktu może być tożsame z naruszeniem swojego wizerunku.
3. Zadbaj o spójne doświadczenie. Upewnij się, że Twój sklep internetowy jest spójny z estetyką bloga.
4. Wprowadź linkowanie wewnętrzne. Twoim największym atutem jest zbudowany contentu na blogu – wykorzystaj go! Wprowadź do gotowych już wpisów bezpośrednie linki do produktów, dbając przy tym o tzw. recykling treści.
5. Promuj swoje produkty w kanałach, które zbudowały jest grono stałych odbiorców. Zaoferuj na nich unikalne rabaty i promocje, dziękując tym samym za dotychczasową lojalność. Wykorzystaj swój personal branding w e-commerce – w końcu to Twoja najsilniejsza broń!
6. Zapewnij wygodny i bezpieczny system płatności w sklepie internetowym – postaw na rozpoznawalnego operatora płatności, oferującego różne metody płatności, które odpowiedzą na trendy i preferencje konsumentów. Oprócz kart kredytowych nie zapomnij o płatnościach mobilnych! W 2022 roku płatności mobile stanowiły około połowę globalnych transakcji płatniczych w handlu elektronicznym.[2] Nie zapomnij również o bezpieczeństwie – wdróż regulamin i certyfikat SSL na sklepie internetowym.
7. Analizuj wyniki – bazuj na Google Analytics, aby monitorować ruch na swoim blogu i w sklepie.