Jak wdrożyć sklep internetowy na blogu?

Czy zarabianie na blogu oraz sprzedawanie na nim swoich produktów jest możliwe?

Dotychczasowe, światowe statystyki wskazują, że każdego miesiąca na WordPress publikowanych jest nawet 70 milionów postów, generując w ten sposób ponad 77 milionów komentarzy. Co więcej – nawet 43% użytkowników internetu przyznaje, że regularnie przegląda blogi[1]. Wartości te wskazują więc, że content marketing jest solidnym filarem wielu działań marketingowych i promocyjnych. Nic więc dziwnego, że twórcy często planują go wykorzystać do stworzenia własnego produktu i sklepu. Zatem, jak założyć sklep internetowy na blogu? Kiedy jest to najbardziej opłacalne?

Jak zacząć zarabiać na blogu?

Wbrew pozorom – nie trzeba mieć sklepu internetowego, aby móc zarabiać na blogu i tworzonym przez siebie content’cie. Źródła dochodów dla blogerów są znacznie szersze i najczęściej bazują na budowanej marce osobistej oraz zaplanowanych działaniach PR-owych.

 

  • Tworzenie angażującej i wartościowej treści, która dotrze do obserwujących, zachęci ich do zakupu, zbuduje opinie i dostarczy ważnych informacji.
  • Reklama innych marek, które wykorzystują w ten sposób zbudowane wcześniej zasięgi.
  • Marketing afiliacyjny i programy partnerskie – np. poprzez linki partnerskie.
  • Publikowanie reklam Google AdSense, bezpośrednio na blogu – wynagrodzenie uzależnione jest od ilości kliknięć.

Wdrożenie sklepu internetowego na blogu – dlaczego warto?

Doświadczeni blogerzy i twórcy, którzy zbudowali już grono lojalnych obserwatorów i czytelników, nierzadko rozważają stworzenie własnego produktu. Zadanie to pozornie wydaje się łatwiejsze niż w przypadku początkujących przedsiębiorców, którzy nie zbudowali jeszcze zasięgów. Zasada jest prosta: stałe grono, które ufa jakości i contentowy chętniej kupi produkt od twórcy, którego zna i regularnie obserwuje.

 

Dlaczego wdrożenie sklepu internetowego na blogu może być opłacalne?

 

 

  • Zbudujesz jeszcze szersze grono lojalnych czytelników.
  • Zdywersyfikujesz źródła
  • Rozwiniesz swoją markę osobistą.
  • Wzmocnisz swój wizerunek w branży.

Jak rozbudować bloga o sklep internetowy? 7 kroków.

Jeśli – jako twórca i marka osobista – zdecydujesz się na wypuszczenie własnego produktu, jedną z możliwości jest poszerzenie swojego bloga o niewielki sklep internetowy. Cały proces wymaga jednak planu i strategii marketingowej – w końcu pozyskiwanie czytelników to nie to samo, co pozyskiwanie klientów.

 

  1. Wybór platformy e-commerce. Kluczowe jest, aby była to platforma, która odpowiada specyfice biznesu i umożliwia integrację z Twoim blogiem. Istnieje wiele popularnych platform, takich jak WooCommerce, Shopify czy Magento, które oferują narzędzia do tworzenia sklepów internetowych.

 

(Sprawdź gotowe wtyczki PayU dla najpopularniejszych platform e-commerce.)

 

2. Stwórz produkt. Dobrze, aby był on związany z tematyką bloga, dzięki czemu zbudujesz wizerunek wiarygodnego eksperta. Zaplanuj przy tym jego właściwości i zastanów się, czy odpowie on na potrzeby Twojej publiczności. Pamiętaj — wypuszczenie słabej jakości produktu może być tożsame z naruszeniem swojego wizerunku.

 

3. Zadbaj o spójne doświadczenie. Upewnij się, że Twój sklep internetowy jest spójny z estetyką bloga.

 

4. Wprowadź linkowanie wewnętrzne. Twoim największym atutem jest zbudowany contentu na blogu – wykorzystaj go! Wprowadź do gotowych już wpisów bezpośrednie linki do produktów, dbając przy tym o tzw. recykling treści.

 

5. Promuj swoje produkty w kanałach, które zbudowały jest grono stałych odbiorców. Zaoferuj na nich unikalne rabaty i promocje, dziękując tym samym za dotychczasową lojalność. Wykorzystaj swój personal branding w e-commerce – w końcu to Twoja najsilniejsza broń!

 

6. Zapewnij wygodny i bezpieczny system płatności w sklepie internetowym – postaw na rozpoznawalnego operatora płatności, oferującego różne metody płatności, które odpowiedzą na trendy i preferencje konsumentów. Oprócz kart kredytowych nie zapomnij o płatnościach mobilnych! W 2022 roku płatności mobile stanowiły około połowę globalnych transakcji płatniczych w handlu elektronicznym.[2] Nie zapomnij również o bezpieczeństwie – wdróż regulamin i certyfikat SSL na sklepie internetowym.

 

7. Analizuj wyniki – bazuj na Google Analytics, aby monitorować ruch na swoim blogu i w sklepie.

Jak dodać sklep internetowy do WordPressa?

Aby dodać sklep do WordPressa, należy wybrać odpowiednią wtyczkę, a następnie skonfigurować ją w metody płatności, sposoby dostawy i oczywiście w produkty. Każdy z nich warto dokładnie opisać, dbając o unikalny content.

 

Jak dodać e-commerce do bloga? Najpopularniejszą wtyczką – doskonałą dla początkujących sprzedawców, jest WooCommerce, która umożliwia łatwą i intuicyjną pracę na szerokiej bazie rozszerzeń. Wraz z rozwojem sklepu warto rozważyć inne rozwiązania i podzespoły, które pozwolą na stosowanie bardziej złożonych opcji.

 

Sprawdź gotowe wtyczki PayU dla najpopularniejszych platform e-commerce.

Podsumowanie

Marki osobiste w sposób naturalny szukają nowych dróg do rozwoju. Jedną z nich jest stworzenie własnego produktu, który sprzedawany będzie w sklepie online. Aby jednak to zrobić, należy starannie zaplanować swoje działania – poczynając od pomysłu, poprzez jego promocję i wysyłkę. Warto poświęcić temu procesowi dużo uwagi – w końcu na szali jest Twój wizerunek i dotychczasowa renoma.

 

[1] M. Fernandez (2020), Conversion Rate Optimization Blog

 

[2] R. de Besta (2023), Market share of payment methods in total e-commerce transaction value worldwide in 2022, with a forecast for 2026, Statista

14