Jak włączyć płatności w sklepie internetowym?

Przewodnik dla początkującego przedsiębiorcy.

Jesteśmy świadkami dynamicznie rosnących oczekiwań konsumentów, które dotyczą m.in. płynności i bezpieczeństwa transakcji online. Dlatego też wybór odpowiedniego rozwiązania płatniczego jest nie tylko kwestią wygody, ale przede wszystkim gwarancją budowania zaufania i wiarygodności na tle prężnej konkurencji. Jak to zrobić, czym się kierować i na co się przygotować?

Wybór systemu płatności dla sklepu internetowego

Co roku publikowany jest obszerny raport Gemius Polska dot. zachowań konsumenckich, trendów i tendencji w zakresie sprzedaży online. Według danych z 2023 roku odsetek osób kupujących online wzrósł do 79%.

 

Jak mówi Joanna Pieńkowska-Olczak, CEO PayU w regionie CEE, w raporcie Gemius Polska (2023): „Z najnowszych danych opublikowanych w raporcie „E-commerce w Polsce” wynika, że dla aż 1/5 (21%) e-konsumentów dostępność łatwego sposobu płatności jest kluczowym czynnikiem, gdy mają zdecydować, czy dokonają pierwszego zakupu w sklepie internetowych, z którego wcześniej nie korzystali. Dodatkowo, dla 1/4 e-konsumentów (24%) dostępność różnych form płatności wpływa na ich przekonanie, że sklep, który odwiedzają jest wiarygodny”.

 

W tymże raporcie czytamy także, że 69% użytkowników preferuje szybkie przelewy, 63% sięga po BLIK, a 43% wybiera kartę płatniczą. Badani respondenci najchętniej płacą za swoje zakupy, korzystając z serwisów płatności, tj. PayU, który jest jednym z liderów w tej kategorii.

Co należy wziąć pod uwagę w wyborze systemu płatności?

  • Bezpieczeństwo realizowania transakcji. Wybieraj systemy płatności, które oferują zaawansowane funkcje zabezpieczające, takie jak szyfrowanie danych, autoryzację dwuetapową i zgodność z PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard).
  • Różnorodność metod płatności dla sklepu internetowego. Przeanalizuj, jakie metody płatności są preferowane przez Twoich klientów — od kart kredytowych, przez płatności elektroniczne, przelewy bankowe, portfele elektroniczne, aż po płatności odroczone.
  • Łatwość w integrowaniu. Docelowo system płatności powinien być łatwy do zintegrowania z Twoją platformą e-commerce. Wiele systemów oferuje proste wtyczki lub API, które ułatwiają integrację i konfigurację.
  • Wartość kosztów i dodatkowych opłat. Zrozumienie struktury opłat jest kluczowe. Analizuj opłaty transakcyjne, miesięczne abonamenty, opłaty za wypłaty i inne potencjalne koszty, aby ocenić, jak będą one wpływać na Twoje marże.
  • Niezawodność. Dobry system płatności powinien oferować solidne wsparcie techniczne i obsługę klienta 24/7. Gwarancja jakości systemu jest kluczowa – upewnij się, że wybrany system jest stabilny i oferuje błyskawiczną realizację zleconych płatności.
  • Skalowalność. Wybierz system płatności, który będzie mógł rosnąć wraz z Twoim biznesem. Rozważ, czy system będzie w stanie obsłużyć zwiększony wolumen transakcji i rozszerzenie działalności np. na rynki zagraniczne .

Jak włączyć płatności w sklepie internetowym — krok po kroku

Włączenie płatności w sklepie internetowym można sprowadzić do kilku, ogólnych i poniższych kroków.

Krok 1: Analiza i wybór odpowiedniego systemu płatności

Przeprowadź dokładną analizę dostępnych systemów płatności, biorąc pod uwagę wspomniane już czynniki – tj. bezpieczeństwo, koszty, metody płatności, łatwość integracji i obsługę klienta. Uwzględnij przy tym trendy i preferencje swojej grupy docelowej, prześledź wypowiedzi ekspertów, sprawdź predykcje na najbliższe lata.

 

Przykładowo więc, jak podaje raport Gemius (2023) – na szczycie popularności nadal utrzymuje się szybki przelew online, z którego obecnie korzysta 69% internautów. W oczach konsumentów zyskują także płatności z odroczonym terminem (15%). Daniel Blumczyński Head of SMB and Partner Program w PayU mówi: „Rozwiązaniem płatniczym, które może być w najbliższym czasie częściej wykorzystywanym przez kupujących online są płatności odroczone. W 2022 r. z różnych form odraczania płatności skorzystała ponad 1/3 e-konsumentów – aż 23 proc. użytkowników wybrało rozwiązanie ‘kup teraz, zapłać później’, a 15 proc. zdecydowało się na rozłożenie płatności na raty.”

 

Dzięki płatnościom odroczonym od PayU możliwe jest zrealizowanie płatności za produkt lub usługę w terminie 30-45 dni – i to bez dodatkowych opłat. Opcja „kup teraz, zapłać później” umożliwia strategiczne planowanie wydatków i rozdzielenie kosztów zakupu na dogodny dla użytkownika okres, a cała procedura finansowania jest szybka i bezproblemowa. Ostatecznie to klient decyduje o terminie płatności za swoje zamówienie.

Krok 2: Umowa z dostawcą usług płatniczych

Skontaktuj się z wybranym dostawcą usług płatniczych i zawrzyj umowę. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie warunki, w tym opłaty i zasady przetwarzania transakcji. Proces ten nie musi być czasochłonny i skomplikowany – w przypadku PayU sprowadza się on do kilku kroków.

Krok 3: Integracja płatności i aktywacja usługi

Skorzystaj z dostarczonych przez dostawcę narzędzi integracyjnych, takich jak wtyczki lub API, aby zintegrować system płatności ze swoją platformą e-commerce. Przetestuj integrację, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie i płatności są prawidłowo przetwarzane, a następnie skonfiguruj w panelu administracyjnym dostępne metody płatności.

 

Ustaw parametry transakcji, takie jak waluty, limity płatności, zwroty i zabezpieczenia.

Krok 4: Testy

Przeprowadź testowe transakcje, aby upewnić się, że system płatności działa płynnie i bezpiecznie. Sprawdź, czy transakcje są poprawnie rejestrowane, a środki prawidłowo księgowane. Testy to zapowiedź regularnie przeprowadzanych monitoringów i optymalizacji – ostatecznie skuteczny system płatności to ten, który zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność na każdym etapie realizowanej transakcji.

Krok 5: Informacja dla Klientów

Poinformuj swoich klientów o dostępnych metodach płatności poprzez umieszczenie informacji na stronie sklepu, w FAQ i w polityce płatności.

 

Rozważ dodanie instrukcji płatności lub poradników, które pomogą klientom w procesie zakupu.

14