Jaką metodę płatności w sklepie internetowym wybrać?

Metody płatności online – które sprawdzą się najlepiej?

Wybór metody płatności w przypadku sklepu internetowego ma szczególne znaczenie. To aspekt, który może bezpośrednio przełożyć się na liczbę dokonywanych transakcji. Różnorodność rozwiązań płatniczych wpływa także na lepsze doświadczenie użytkowników ze stroną. Jakie formy płatności w e-commerce warto stosować?

Metody płatności w sieci – dlaczego powinny być różnorodne?

Z danych zawartych w najnowszym raporcie „E-commerce w Polsce 2021” wynika, że dostępne formy płatności to jeden z aspektów motywujących do zakupów w internecie. Taką odpowiedź wskazało aż 53% badanych [1].

 

Kupujący szukają w sieci szybkich i wygodnych rozwiązań.

 

 • 70% internautów dokonuje płatności za pomocą szybkich przelewów,
 • 48% preferuje mobilne płatności, m.in. BLIK,
 • 42% wciąż decyduje się na standardowe rozwiązania w postaci przelewów tradycyjnych.

 

Upodobania i preferencje co do płatności zależą od wielu czynników. Klienci sklepów internetowych to dziś bardzo szeroka grupa. Trudno więc o jedno rozwiązanie, które będzie skuteczne dla każdego.

 

Z metody płatności BLIK korzystają głównie młodsi kupujący. Z kolei w przedziale wiekowym 25-49 największą popularnością cieszą się szybkie przelewy [2].   

Bramka płatności – co to takiego?

Bramka płatności to jedno z podstawowych narzędzi stosowanych obecnie w e-commerce. Umożliwia dokonywanie szybkich i bezpiecznych płatności za pośrednictwem kilku metod, takich jak:

 

 • karty płatnicze,
 • tradycyjne i szybkie przelewy,
 • płatności mobilne,
 • raty itp.

 

Sama bramka to natomiast technologia, która przekazuje informacje dotyczące płatności. Po dokonaniu transakcji przez klienta przesyła niezbędne dane do centrum autoryzacyjnego. Następnie płatność jest weryfikowana przez bank. Bramka przekazuje informację zwrotną odnośnie do zatwierdzenia lub odrzucenia transakcji. Na koniec środki trafiają do sprzedawcy. 

Jak działa bramka płatności?

Jedną z głównych zalet bramek płatniczych jest fakt, że znacząco przyspieszają przebieg płatności online. Pośredniczą one w procesie przekazania środków sprzedawcy. 

 

Dawniej, by wysłać towar ze sklepu do klienta, sprzedawca musiał oczekiwać na uzyskanie płatności. Proces ten trwał znacznie dłużej niż dziś – żeby pieniądze mogły trafić na konto odbiorcy, bank musiał najpierw zaksięgować przelew.    

 

Jaka jest funkcja bramki płatniczej w tym procesie? To forma konta przejściowego, na które trafiają środki przed zaksięgowaniem. Zaraz po tym, jak kupujący wykona przelew, informacja o otrzymaniu płatności wpływa do sprzedawcy. Dzięki temu może wysłać towar, bez konieczności czekania na otrzymanie środków.

Czym się kierować przy wyborze dostępnych metod płatności online?

Wybór bramki płatności to wbrew pozorom dość istotna decyzja, do której warto się odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że od tego, które rozwiązanie wybierzesz, zależy wygoda Twoich klientów i możliwość dokonywania różnych transakcji. Na funkcjonalność takiej bramki wpływa kilka czynników, które warto uwzględnić.   

 

 • Pomyśl o wygodzie klientów – wybierając bramkę płatniczą, pomyśl o metodach płatności, z których korzystają Twoi klienci. Jeśli swoje produkty kierujesz do określonej grupy docelowej, upewnij się, że Twój sklep oferuje opcję płatności najchętniej wybieraną przez kupujących.

 

 • Sprawdź wysokość opłat prowizyjnych – wysokość prowizji wpływa nie tylko na wysokość kosztów poniesionych podczas transakcji. Niskie opłaty to dla sprzedawcy możliwość ustalenia konkurencyjnych cen, dzięki czemu zyskują również klienci.

 

 • Integracja z wybraną platformą sprzedażową – upewnij się, że wybrana bramka płatności będzie bez zarzutu działać w Twoim e-commerce. Liczy się także możliwość skonfigurowania jej do swoich potrzeb.

 

 • Zadbaj o bezpieczeństwo transakcji – wybrana bramka płatności musi zapewniać klientom bezpieczne przetwarzanie wrażliwych danych podczas transakcji

 

 • Postaw na kompleksowe wsparcie techniczne – upewnij się, że wybrany operator zapewnia fachową obsługę i wsparcie w każdym momencie. Awaria bramki płatności w czasie wzmożonej aktywności klientów może uniemożliwić dokonywanie transakcji. Warto więc postawić na dostawcę, który pomoże Ci szybko wrócić do funkcjonowania w takiej sytuacji. 

14