05/02/2020
III. Cross-border e-commerce
Najpopularniejsze sklepy i serwisy zagraniczne
Choć węgierski rynek jest jeszcze nienasycony sklepami internetowymi tak, jak sąsiednie rynki środkowoeuropejskie, coraz więcej Węgrów, decyduje się na zakupy online z innych krajów. Aż 40% e-konsumentów kupuje transgranicznie z europejskich sklepów, a 26% ze sklepów z całej reszty świata (5). Najpopularniejszymi zagranicznymi platformami dla Węgrów są eBay, Alibaba, booking.com i Amazon.com.
Czy to właściwy kierunek ekspansji?
Węgierski rynek to ciekawy rynek w kontekście e-commerce: rozwija się szybko (obroty w e-commerce w 2018 wzrosły o 16,5% w porównaniu z rokiem poprzednim), Węgrzy chętnie kupują online z zagranicy, a równocześnie wciąż dopiero 53% wszystkich mieszkańców decyduje się w ogóle na zakup towarów przez internet. Niewielka konkurencja i małe nasycenie rynku sprawiają, że ekspansja na Węgry to duża szansa dla polskich e-przedsiębiorców.
Podsumowanie
W krajach Europy Zachodniej liczba klientów kupujących online stopniowo wchodzi w fazę stagnacji: nowych e-konsumentów nie przybywa, a w niektórych krajach nawet ich ubywa. Odwrotna tendencja panuje za to w krajach Europy Środkowej, gdzie liczba e-konsumentów z każdym rokiem rośnie, a stosunkowo mała liczba kupujących online przekłada się tam na najwyższe w regionie roczne wzrosty: obroty w e-commerce w 2018 roku wzrosły w Czechach o 16%, na Słowacji o 9,74%, a na Węgrzech o 16,50% (w stosunku do roku 2017). I choć e-konsumenci z tych rynków mają już pewne preferencje lub przyzwyczajenia zakupowe, to jednak wciąż często nie są one tak mocno zakorzenione, jak u ich sąsiadów z Zachodu. Dlatego też warto zastanowić się, który rynek niesie największą szansę dla konkretnej branży i pamiętając o zasadach ekspansji na rynki zagraniczne, zawalczyć o lojalność nowych kupujących z Czech, Słowacji lub Węgier.
Źródła:
1) 2019 Global Payments Trends Report – European Overview, J.P. Morgan
2) eCommerce w Czechach, Statista 2019
3) Czech Republic Country Commercial Guide, Export.gov
4) eCommerce na Słowacji, Statista 2019
5) European Ecommerce Report 2019, Ecommerce Europe, 2019
6) Slovakia Country Commercial Guide, Export.gov
7) Ekspansja na Węgry, Expandeco
8) eCommerce na Węgrzech, Statista 2019