Najlepsza platforma sprzedażowa dla Twojego e-sklepu

10 pytań, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Wybór platformy e-commerce to temat, który zajmuje głowę prawie wszystkich właścicieli sklepów internetowych. Decyzja o tym, który system sprzedażowy dla sklepu internetowego będzie najlepszy, ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju biznesu.

 

Platformy e-commerce

Dwa rozwiązania, które są najpopularniejsze wśród osób zajmujących się e-handlem, to platformy typu SaaS i Open Source. W skrócie:

 

  • Model SaaS – (Software as a Service) polega na korzystaniu z oprogramowania znajdującego się w chmurze, czyli wynajęciu go od dostawcy. Opcja ta przerzuca wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem sklepu, wsparciem technicznym czy aktualizacjami na dostawcę oprogramowania w zamian za comiesięczną opłatę (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wybranego abonamentu).

 

  • Model Open Source – czyli sklep, którego podstawą jest darmowe oprogramowanie na tzw. otwartej licencji. Posiada rozbudowane funkcjonalności, które mogą być dodatkowo uzupełniane o liczne dodatkowe moduły. Mimo, iż sam system nie jest płatny, to wdrożenie jest dość kosztowne (od kilku do kilkuset tysięcy złotych), zwłaszcza dla małego przedsiębiorcy.

 

Dokładniejszą charakterystykę tych platform znajdziesz w naszych kolejnych artykułach.

 

Samo porównanie ofert może jednak nie wystarczyć. Dlatego w tym artykule chcemy pokazać jakie pytania należy sobie zadać oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania sklepu internetowego. Jest to początek cyklu, który wprowadza w tematykę platform e-commerce i pomoże Ci na podjęcie ostatecznej decyzji.

 

 

1. Jakie są Twoje cele biznesowe?

To najważniejsza kwestia, która jest podstawą do rozważań na jakiej platformie postawić sklep internetowy. Dlaczego w ogóle zdecydowałeś się na założenie własnego e-commerce? Może jeszcze nie wiesz jakie są cele biznesowe Twojej firmy, a może dopiero chcesz sprawdzić czy Twoja oferta jest w ogóle interesująca dla konsumentów. To jest moment, w którym warto tutaj odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 

  • Czy Twój sklep internetowy ma być dodatkowym zajęciem i formą dorobienia sobie do wypłaty, czy raczej chcesz poświęcić się temu w 100% i traktować swój sklep jako pracę na pełen etat
  • Jakie są Twoje oczekiwania? Czy docelowo chcesz prowadzić duży e-commerce i rozwijać się na rynki zagraniczne czy może będziesz czerpać satysfakcję z małego, lecz skutecznego sklepu internetowego

 

 

2. Jaka jest Twoja strategia marketingowa?

Kolejnym ważnym aspektem w procesie wyboru systemu sprzedażowego jest strategia marketingowa Twojego sklepu internetowego. Jeżeli takowej nie posiadasz, zadaj sobie kilka pytań:

 

  • Kim są Twoi klienci i jakie są ich potrzeby?
  • Jak chcesz docierać do swoich klientów?
  • Zastanów się jak funkcjonuje Twoja konkurencja i z jakich narzędzi korzysta?
  • Jak chcesz być postrzegany jako marka?

 

Ale przede wszystkim – jak najszybciej stwórz strategię działań dla Twojego sklepu internetowego.

 

Nie po to, aby odłożyć ją na półkę, ale po to by była drogowskazem dla rozwoju Twojego e-commerce. W końcu to w zależności od potrzeb odbiorców, działań konkurencji, Twoich możliwości i tożsamości marki, wybierasz ścieżkę, którą powinien podążać Twój e-sklep. Dzięki temu jesteś w stanie określić kolejne etapy rozwoju i podejmować decyzje związane np. z nowymi kanałami dystrybucji czy sposobem komunikacji ze swoimi klientami. W związku z tym, wybór najlepszej platformy sprzedażowej dla Twojego sklepu internetowego powinien wynikać bezpośrednio z obranej strategii marketingowej i Twoich potrzeb. Wszystko po to, by jak najefektywniej realizowała zakładane działania e-marketingowe i pomagała Ci w rozwoju.

 

Jeżeli chcesz być liderem rynku, musisz być innowatorem. A to oznacza, że powinieneś zdecydować się na rozwiązanie, które nie zatrzyma Cię przed rozwojem i ciągłą zmianą. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzi się platforma Open Source.

 

 

3. Jakim budżetem dysponujesz?

Budżet to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na podjęcie jakichkolwiek decyzji, również tych dotyczących wyboru najlepszej platformy e-commerce dla Twojego sklepu.

 

Gdy myślisz o finansach, które możesz przeznaczyć na założenie swojego sklepu internetowego, bierz pod uwagę nie tylko koszty wdrożenia, ale również utrzymania i rozwoju platformy sprzedażowej.

 

Jest to kwestia, o której wielu początkujących właścicieli e-commerce zapomina. Jeżeli nastawiasz się na mocny rozwój sklepu, zastanów się nad wyborem rozwiązania, które Ci to umożliwi. Platforma typu Open Source może być droższa, jednak daje większe możliwości. To może być mądre posunięcie – pozwoli Ci na stworzenie bardziej efektywnego sprzedażowo sklepu internetowego. Jeżeli jednak nie masz funduszy, Twój e-sklep ma być dla Ciebie dodatkowym zajęciem lub planujesz stworzyć wersję MVP (MVP czyli Minimal Viable Product to produkt, który jest minimalnie gotowy do wprowadzenia na rynek), aby przetestować swój model biznesowy, SaaS może być najlepszym rozwiązaniem.

 

 

4. Jaką masz wiedzę na temat e-commerce?

W trakcie decydowania o tym jaką platformę sklepową wybrać, zastanów się szczerze jaką masz wiedzę e-marketingową. Czy wiesz jak efektywnie zarządzać sklepem? Z jakich narzędzi należy korzystać, aby skutecznie docierać do klientów i sprzedawać? A może jeszcze tego nie wiesz, ale szybko się uczysz i masz w sobie duszę odkrywcy, który uwielbia poznawać nowe rzeczy i wdrażać je w życie? Pomyśl, czy będziesz w stanie wykorzystać potencjał swojego sklepu internetowego, jeżeli zdecydujesz się na bardziej zaawansowaną platformę e-commerce, np. typu open source? Realne spojrzenie nie tylko na poziom swojej wiedzy, ale również na sposób pracy czy podejście do samorozwoju, może pomóc w wyborze idealnego rozwiązania dla Twojego e-sklepu.

 

 

5. Jak wyobrażasz sobie wdrożenie sklepu internetowego?

Jeżeli uważnie czytałeś poprzednie punkty, na tym etapie powinieneś wiedzieć jakie są Twoje potrzeby. Dzięki temu jesteś w stanie stwierdzić czy Twój model sprzedaży wymaga zaawansowanych funkcjonalności czy poradzi sobie ze standardowymi rozwiązaniami. Przykładowo, gdy chcesz oferować klientowi darmowe próbki lub gratisy w koszyku – powinieneś zastanowić się nad platformą, która daje Ci taką możliwość. Ma to spore znaczenie nie tylko przy wyborze odpowiedniego oprogramowania dla Twojego sklepu, ale również przy samym jego wdrażaniu.

 

W zależności od rodzaju platformy i budżetu jakim dysponujesz, wdrożenie realizuje się na różne sposoby: przez firmę wdrożeniową, consultingową, specjalistę freelancera czy bezpośrednio przez dostawcę systemu. Jeżeli wybierzesz rozwiązanie SaaS możesz także sam podjąć się wdrożenia. Zwłaszcza gdy dostawca oprogramowania oferuje kreator typu drag&drop – dzięki któremu jesteś w stanie stworzyć szablon swojego sklepu, bez technicznej wiedzy. Wystarczy, że przeciągniesz w odpowiednie miejsce gotowe do użycia elementy. Jednak w większości przypadków, przy profesjonalnym wdrożeniu wymagana jest specjalistyczna wiedza. Taka wiedza przydaje się oczywiście nie tylko gdy podejmujesz decyzję o samodzielnym wdrożeniu, ale również przy kontrolowaniu procesu wdrożenia przez zewnętrznych specjalistów.

 

 

6. Jakie wsparcie techniczne przewidujesz?

Każdy sklep prędzej czy później wymaga wsparcia technicznego – chociażby po to, aby zaktualizować oprogramowanie. Zwróć uwagę na tę kwestię w momencie wyboru odpowiedniej platformy sprzedażowej dla Twojego sklepu internetowego.

 

Platformy typu SaaS proponują w pakiecie wsparcie techniczne, w przypadku OpenSource – musisz zapewnić je sobie sam.

 

Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i pomocą z zewnątrz. Na rynku istnieją firmy, które znają wybrany system i oferują obsługę techniczną sklepu. Nie każda platforma jest jednak na tyle popularna, by łatwo było o specjalistów gotowych Ci pomóc. Dlatego zanim podejmiesz decyzję jaki system sprzedażowy dla Twojego sklepu internetowego wybrać, sprawdź ilu jest specjalistów znających dany system oraz jakie są stawki za taką współpracę. Jeżeli planujesz duży wzrost swojego e-commerce, dobrze abyś wziął pod uwagę zatrudnienie takiej osoby wewnątrz swojej firmy – aby nie tylko była obok w przypadku problemów technicznych, ale też pomagała w rozwoju sklepu internetowego. Natomiast sporym plusem platform Open Source, jak sama nazwa wskazuje jest bezpośredni dostęp do kodu źródłowego Twojego sklepu – dzięki temu masz nad nim większą kontrolę i możliwości ingerencji w to, co się w nim dzieje.

 

 

7. Co z hostingiem?

Podobnie jak w kwestii wsparcia technicznego, wybór hostingu często zależy od wybranego przez Ciebie oprogramowania sklepu internetowego. Hosting, czyli koszt przestrzeni serwerowej, na której znajduje się sklep, jest oferowany w ramach abonamentu przez twórców platform typu SaaS, natomiast w przypadku platform Open Source musimy o niego zadbać sami. Na rynku obecnych jest mnóstwo firm oferujących usługi hostingowe, pamiętaj jednak, aby zrobić porządny research. To pozwoli Ci wybrać godnego zaufania, wydajnego i bezpiecznego operatora hostingu, który specjalizuje się w hostingu dla wybranej przez Ciebie platformy np. Home.pl, OVH, RedCart czy IAI.

 

 

8. Jak chcesz, aby wyglądał Twój sklep?

Dla niektórych właścicieli sklepów internetowych, wygląd ich strony ma gigantyczne znaczenie. Chcą mieć wpływ na umiejscowienie każdego detalu. Jeżeli jesteś jednym z nich, w trakcie wyboru platformy sprzedażowej, weź pod uwagę która z nich daje Ci największe możliwości edycji wyglądu.

 

Zarówno platformy typu SaaS jak i Open Source oferują gotowe szablony/skórki, które pozwalają w łatwy sposób stworzyć prosty i schludny sklep. Musisz jednak mieć świadomość, że nie zawsze to rozwiązanie przyspiesza wdrożenie, a często wręcz utrudnia wyjście ze skończoną wersją strony do klientów – zwłaszcza jeżeli chcesz upiększyć podstawową często wersję oferowaną przez gotową skórkę. Dlatego przeczytaj recenzje oraz przyjrzyj się jakości wykonania danego szablonu – ma to wpływ na dostosowanie go do Twoich potrzeb oraz na łatwość i wydajność korzystania ze wszystkich funkcji. Pamiętaj, że możliwość dostosowania szablonów jest bardziej ograniczona w przypadku zamkniętych platform SaaS, a dużo bardziej rozbudowana przy otwartych rozwiązaniach Open Source.

 

Warto też rozważyć zaprojektowanie indywidualnej grafiki dopasowanej do potrzeb Twoich klientów. Na rynku znajdują się firmy, które oferują usługi projektowania i wdrażania serwisów pod wybraną przez Ciebie platformę. Designerzy i specjaliści od UX przygotowują projekt sklepu, z uwzględnieniem wszystkich funkcjonalności, których Twój e-sklep potrzebuje, jednak oczywiście wiąże się to ze sporymi kosztami, które nie każdy właściciel sklepu jest w stanie ponieść. Dlatego pamiętaj, aby wybrać platformę biorąc również pod uwagę możliwości dostosowania grafiki jakie oferuje oraz budżet, którym dysponujesz na web development.

 

 

9. Jakie dodatki oferuje platforma sprzedażowa, nad którą się zastanawiasz?

Dodatki i moduły to gotowe rozwiązania, które jesteś w stanie bardzo łatwo zainstalować w Twoim sklepie internetowym. Dzięki temu dodajesz do niego nowe funkcjonalności, przydatne w działaniu Twojego e-commerce oraz integrujesz go z zewnętrznymi partnerami i narzędziami. Mogą to być chatboty, oprogramowanie automatyzujące procesy sprzedaży, czy integracja z zewnętrznymi platformami sprzedażowymi takimi jak Allegro, Amazon, czy eBay. Zwróć uwagę ile dostępnych rozszerzeń posiada platforma e-commerce, na której chcesz postawić swój sklep, a także czy dostępne są rozwiązania i połączenia z zewnętrznymi narzędziami, które są niezbędne dla rozwoju Twojego e-sklepu.

 

 

10. Jak popularna jest platforma e-commerce?

Ostatnim kluczowym czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego systemu sprzedażowego dla Twojego sklepu jest popularność platformy sklepowej. Im bardziej rozpowszechniona platforma e-commerce, tym łatwiej będzie Ci znaleźć dostawców usług, specjalistów, twórców rozszerzeń czy społeczność dzielącą się wiedzą i pomagającą innym. Ułatwi Ci to nie tylko bieżącą obsługę platformy, ale również jej rozwój. Śledź nasze kolejne artykuły – dowiesz się z nich dokładnie, które platformy sprzedażowe są najczęściej wybierane przez e-przedsiębiorców, jaka jest ich charakterystyka oraz na co szczególnie zwracać uwagę przy decydowaniu się na którąś z nich.

 

 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej dla Twojego sklepu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie Twojego biznesu. Dlatego mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dobrym wprowadzeniem w tematykę platform e-commerce. W kolejnych artykułach z cyklu dotyczącego systemów dla sklepów internetowych, szczegółowo opiszemy rozwiązania SaaS oraz OpenSource, a także omówimy konkretnych dostawców oprogramowania. Znajdziesz tam pełną charakterystykę, wady i zalety oraz dowiesz się, które z nich pasuje najlepiej do Twojego e-commerce.

14