Najnowsze dane o e-commerce

– premiera raportu Gemius 2023

PayU GPO partnerem jedenastej edycji raportu przygotowanego przez Gemius. Publikacja „E-commerce w Polsce 2023” pokazuje najnowsze dane dotyczące rynku polskich e-zakupów, a także przedstawia perspektywę e-commerce oczami konsumentów.

Komentarz Joanny Pieńkowskiej – Olczak, prezes PayU S.A., CEO PayU GPO w regionie CEE do raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2023.”:

Polska jest ogromnym rynkiem konsumenckim z 30 milionami użytkowników Internetu, którzy z coraz większą częstotliwością korzystają z zakupów online. Jak wynika z najnowszego raportu “E-commerce w Polsce” przygotowanego przez Gemius, aż 79% internautów to klienci polskich sklepów internetowych, a 30% deklaruje także zainteresowanie ofertą sprzedawców zagranicznych. Patrząc z perspektywy biznesu należy powiedzieć, że ostatnia dekada była okresem fascynującego rozwoju handlu elektronicznego, a nasz rynek przyciąga uwagę zarówno lokalnych przedsiębiorców różnej wielkości, jak i międzynarodowych graczy.

 

Wraz z rozwojem technologii, postępem cyfryzacji przedsiębiorstw i wzrostem kompetencji cyfrowych po stronie konsumentów dynamicznie ewoluuje również rynek usług finansowych dedykowanych dla e-commerce. Zwyczaje zakupowe i preferencje użytkowników względem oferowanych metod płatności oraz innych sposobów finasowania zakupów zmieniają się, a my sprawnie reagujemy i dostosowujemy rozwiązania płatnicze do aktualnych potrzeb zarówno merchantów, jak i kupujących.

 

Badania potwierdzają, że dobre doświadczenie na ostatnim etapie ścieżki zakupowej, którym jest płatność, a także znajomość rozwiązań i marki operatora płatności, mają kluczowe znaczenie w budowaniu zaufania do zakupów online i lojalności klientów. Z najnowszych danych opublikowanych w raporcie “E-commerce w Polsce” wynika, że dla aż 1/5 (21%) e-konsumentów dostępność łatwego sposobu płatności jest kluczowym czynnikiem, gdy mają zdecydować, czy dokonają pierwszego zakupu w sklepie internetowym, z którego wcześniej nie korzystali. Dodatkowo, dla 1/4 e-konsumentów (24%) dostępność różnych form płatności wpływa na ich przekonanie, że sklep, który odwiedzają jest wiarygodny.

 

Formą płatności, która jest najczęściej wskazywana jako wykorzystywana do zakupów online, jest szybki przelew przez serwis płatności (69%) i cieszy mnie bardzo, że PayU jest operatorem płatności, z którego kupujący online korzystają najczęściej, gdy decydują się na wybór płatności tego typu (43%). W dalszej kolejności wymieniana jest płatność Blikiem (63%), którą również można zrealizować za pośrednictwem PayU.

 

Skupiamy się na tym, aby nasze rozwiązania płatnicze pozwalały szybko, bezpiecznie i komfortowo dokonać zapłaty za każdą transakcję z pozytywnym skutkiem. Pomagamy tym samym współpracującym z nami merchantom  zminimalizować zjawisko porzucanych koszyków. Nasza formatka płatnicza jest czytelna dla e-konsumentów, nieustannie prowadzimy w tym obszarze obserwacje i dostosowujemy ją do wybieranych metod płatności. Jednym z aktualnych trendów są też inwestycje we wdrażanie płatności one-click. Dzięki zapamiętaniu danych karty uzupełnionych przy pierwszej transakcji kolejna płatność może zostać wykonana za pomocą jednego kliknięcia. Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązanie, szczególnie, że rośnie rola smartfonów w e-commerce i są one już wykorzystywane w celach zakupowych częściej niż komputery przenośne.

 

14