Najnowsze dane o e-handlu w Polsce – przeczytaj raport

Najważniejszy raport o e-handlu – “E-commerce w Polsce 2021” – opracowany przez Gemius oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej potwierdza, że z roku na rok Polacy coraz śmielej kupują w internecie, a wybuch pandemii przyspieszył cyfryzację społeczeństwa.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy e-commerce w Polsce nabrał niespotykanego wcześniej rozpędu. Wartość transakcji w kanale online w ubiegłym roku stanowiła aż 14% całej sprzedaży detalicznej w kraju. W 2020 roku niemal każda osoba kupująca online w Polsce przynajmniej raz skorzystała z płatności PayU. Jesteśmy dumni z tego faktu, bo oznacza to zaufanie milionów użytkowników naszych usług.

 

Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków kupujących przez internet – z najnowszego raportu Gemiusa wynika, że obecnie 77% internautów w Polsce, czyli ponad 22 miliony osób, choć raz dokonało zakupu online (w 2020 r. – 73%, w 2019 r. – 62%).

dane dotyczące kupujących przez internet w Polsce

ramka

 

Płacąc za zakupy internauci niezmiennie najchętniej wybierają spośród różnych form płatności szybki przelew przez serwis płatności (70% kupujących). Płatności mobilne, np. Blik, znalazły się na drugim miejscu pod względem popularności z wynikiem 48%, a za nimi  przelewy tradycyjne (42%).

dane dotyczące form płatności wykorzystywanych najczęściej podczas zakupów przez internet

Marka PayU jest liderem pod względem korzystania z serwisów płatności przez osoby dokonujące zakupów online i korzystające z takiej formy płacenia za zakupy. System płatności PayU wybiera najczęściej aż 46% e-konsumentów.

 

Wydatki w internecie rosną w zasadzie w każdej kategorii zakupowej, regularnie przybywa nowych konsumentów kupujących online, a jednocześnie z możliwości rozwoju, jakie daje internet, korzysta coraz więcej firm. Na wszystkie te zjawiska wpłynął oczywiście w pewnym stopniu wybuch pandemii, jednak grunt pod zmianę w kierunku cyfryzacji biznesów oraz zachowań konsumenckich został przygotowany już dawno.

 

ramka

Wraz z rosnącymi umiejętnościami cyfrowymi społeczeństwa, zwiększa się też udział urządzeń mobilnych w procesie zakupowym. Z raportu Gemiusa wynika, że już 76% osób kupujących w internecie dokonuje transakcji z poziomu smartfonu (wzrost o 7 p.p. względem 2020 r.). W najmłodszej grupie wiekowej konsumentów (15-24 lata) odsetek ten wynosi aż 92%. Jednocześnie 80% wszystkich kupujących mobilnie deklaruje, że napotkało problemy przy zakupach online.

 

„Praktycznie wszyscy doświadczamy rewolucji mobilnej. Smartfony są naszym centrum dowodzenia, z którymi niemal się nie rozstajemy. Za ich pośrednictwem szukamy produktów, porównujemy oferty i realizujemy transakcje. Nawet w sklepach stacjonarnych coraz więcej z nas płaci telefonem. Dostosowanie stron zakupowych do urządzeń mobilnych powinno być „must have” dla właścicieli e-sklepów, którzy chcą wykorzystać potencjał zachodzących zmian w zwyczajach zakupowych konsumentów” – mówi Joanna Pieńkowska-Olczak, prezes PayU w Polsce.

 

Raport Gemiusa o rynku e-handlu w Polsce „eCommerce w Polsce 2021”

Najnowszy raport Gemiusa o rynku e-handlu w Polsce „eCommerce w Polsce 2021” można pobrać TUTAJ.

 

Przeczytaj cały raport i dowiedz się więcej na temat:

  • postaw wobec zakupów internetowych (także cross-border) wśród kupujących i niekupujących w sieci,
  • znajomości marek obecnych w e-handlu,
  • wydatków konsumenckich na poszczególne kategorie zakupowe,
  • preferencji dotyczących sposobu realizacji transakcji internetowych oraz form dostawy.

 

 

ramka

14