Rumunia

Nowy rynek dla polskiego e-commerce.

Masz już ugruntowaną pozycję na polskim rynku e-commerce? A może rozwój swojej firmy widzisz poza granicami naszego kraju? Godnym rozważania kierunkiem jest… Rumunia. Właśnie tam możesz znaleźć przestrzeń do dalszego wzrostu. Rumunia rozkwita gospodarczo i coraz mocniej otwiera się na płatności online.

 

Rumuni doceniają zakupy internetowe 

W 2024 roku wartość rumuńskiego rynku e-commerce osiągnęła 11,5 miliarda euro, co stanowiło 3,42% PKB tego kraju. Rumunia zajmuje trzecie miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wartości ekonomicznej e-commerce, zaraz po Polsce i Czechach. Według Statista, wartość rumuńskiego rynku płatności cyfrowych w 2025 r. wyniesie 38,31 mld USD, a do 2029 r. – 90,72 mld USD.

 

Jak zauważa Elena Gheorghe, Country Manager w PayU GPO: „Rumuni są coraz bardziej świadomi zalet zakupów online, zwłaszcza w kategoriach, które oferują im wygodę i oszczędność czasu – takich jak zakupy spożywcze, usługi zdrowotne czy dostawy jedzenia. Jednak największy wzrost odnotowujemy w sektorze usług, w którym coraz więcej konsumentów decyduje się na płatności online”.

 

Wyjątkowa szansa na sukces

 Rumuński rynek wciąż się rozwija. Tylko 13,9% tamtejszych firm deklaruje, że przynajmniej 1% ich przychodów pochodzi ze sprzedaży online. Oznacza to, że konkurencja nie jest jeszcze tak duża, jak na bardziej rozwiniętych rynkach. Firmy, które dziś wejdą do rumuńskiego świata e-commerce mają spore szanse na spektakularne sukcesy. Warto przy tym zauważyć, że tegoroczne wprowadzenie Rumunii do strefy Schengen znacznie ułatwia handel transgraniczny – zarówno pod względem logistyki, jak i obsługi klienta. Brak kontroli celnych na granicach oznacza krótsze czasy dostawy i większe zaufanie konsumentów.

 

Rosnąca popularność płatności cyfrowych

Choć większość Rumunów wciąż preferuje płatność gotówką – nawet przy odbiorze zamówień online – coraz chętniej wybierają oni transakcje cyfrowe.

 

PayU w Rumunii odnotowuje dynamiczny wzrost wykorzystania portfeli takich jak Google Pay i Apple Pay, które odpowiadają już za 10% wszystkich płatności internetowych. Ponadto, w ubiegłym roku rozwiązania typu BNPL (z ang. „buy now – pay later”) odnotowały ponad 100-procentowy wzrost, co pokazuje rosnące zainteresowanie elastycznymi formami płatności.

 

Z danych transakcyjnych PayU GPO za 2024 r. wynika także, że średnia wartość koszyka zakupowego dla płatności ratalnych jest około trzy razy wyższa niż w przypadku transakcji z pełną płatnością. Oznacza to, że rozszerzone płatności ratalne z zerowym oprocentowaniem przyczyniają się do wyższych średnich wartości zamówień i wzrostu ogólnej sprzedaży, przy czym płatności ratalne stanowią do 30% całkowitych transakcji w niektórych sklepach internetowych!

 

Na rumuński rynek płatności online mogą istotnie wpłynąć przepisy wprowadzone w życie latem 2024 roku. Nakładają one na wszystkie sklepy – również te internetowe – obowiązek udostępnienia przynajmniej jednej metody płatności elektronicznej.

 

Wejdź do Rumunii z odpowiednim partnerem

 Zastanawiasz się, jak zacząć ekspansję e-commerce w Rumunii? Kluczem do sukcesu jest dopasowanie do potrzeb konsumenta – zarówno pod względem języka, logistyki, jak i preferowanych metod płatności. PayU wspiera marki w bezpiecznym i efektywnym wejściu na rynki zagraniczne, oferując nowoczesne rozwiązania płatnicze dla cross-border e-commerce dostosowane do lokalnych preferencji.

 

Poznaj lepiej rynek

W planowaniu ekspansji warto sięgać po wiarygodne źródła informacji. Należy do nich The Paypers – jedno z najważniejszych niezależnych wydawnictw branżowych na świecie, specjalizujące się w tematyce płatności cyfrowych, fintechu oraz e-commerce. Analizy tej redakcji są regularnie cytowane przez liderów branży i stanowią cenne źródło wiedzy zarówno dla dużych graczy, jak i firm rozpoczynających działalność na rynkach zagranicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach i trendach panujących na rumuńskim rynku – przeczytaj artykuł „Romania: 2025 analysis of payments and ecommerce trends”.

 

Interesuje Cię kompleksowe podejście do płatności transgranicznych? – Zajrzyj na naszą stronę dedykowaną płatnościom cross-border. Dowiesz się tam, jak możemy wspólnie rozwijać Twój biznes na zagranicznych rynkach.

14