Opinie o sklepie internetowym

Jak zbudować wiarygodność?

Znaczenie opinii o produkcie i sklepie internetowym jest ogromne. To właśnie poprzez recenzje użytkownicy budują swoje zaufanie do marki. Na podstawie doświadczeń innych klientów podejmują też decyzje o zakupie lub skorzystaniu z usługi. Komentarze konsumentów są więc podstawowym sposobem na to, jak sprawdzić, czy sklep jest wiarygodny. W jaki sposób dbać o opinie, prowadząc własny biznes w e-commerce?

Jak zadbać o wiarygodność e-sklepu?

Trudno o efektywną sprzedaż, gdy użytkownicy nie mają zaufania do marki. Tu z pomocą przychodzą opinie o sklepie i produktach. Konsumenci, którzy już skorzystali z oferty, mogą wówczas podzielić się swoimi doświadczeniami i tym samym zachęcić (lub zniechęcić) innych.

 

Jednym z podstawowych elementów budujących wiarygodność e-sklepu są zatem opinie. Poza nimi warto zadbać o takie rzeczy, jak certyfikaty bezpieczeństwa na stronie (np. SSL). Dobrze jest też korzystać ze sprawdzonych operatorów płatności, którzy wzmacniają zaufanie klienta względem platformy. PayU znajduje się wśród liderów na polskim rynku w tym obszarze. Oferuje liczne i bezpieczne metody transakcji (m.in. płatność BLIK, szybki przelew elektroniczny czy płatność odroczoną), dzięki czemu użytkownicy otrzymują szeroki wybór.

Dlaczego opinie o produkcie i sklepie są ważne?

Mogłoby się wydawać, że opinie o sklepie czy produkcie to mała, niewiele znacząca rzecz. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W 2021 roku aż 71% badanych przyznało, że “zawsze” lub “regularnie” czyta recenzje o danej firmie jeszcze zanim skorzysta z jej usług.[1] Skoro sięga po nie tak wiele osób, można łatwo wywnioskować, że doświadczenia konsumenta w znacznym stopniu wpływają na biznes!

 

Budują wiarygodność i pozycję marki

Duża liczba pozytywnych opinii o sklepie i produkcie przyczynia się do budowy wiarygodności marki. Im więcej, tym lepiej! Z ankiety Local Consumer Review Servey 2022 dowiadujemy się, iż użytkownicy przychylniej patrzą na firmy, które mają przynajmniej 40 recenzji. Warto zatem walczyć o każdą z nich, pamiętając przy tym, by zachowywać najwyższe standardy obsługi.

 

Długie godziny spędzane w Internecie sprawiły, że chętnie przyglądamy się opiniom o sklepach czy produktach. Prawie połowa ankietowanych wykazuje takie samo zaufanie do recenzji, jak do poleceń od znajomych czy rodziny.[2]

 

Zwiększają wyniki sprzedażowe

Każdy, kto zastanawiał się, jak założyć sklep internetowy, z pewnością myślał również o zyskach. Sposobem na ich zwiększenie są wspomniane już opinie. Choć sama marka powinna mieć ich kilkadziesiąt, to jej towary mogą już być nieco rzadziej oceniane. Badania pokazują, iż jedynie 5 opinii o produkcie zwiększa jego sprzedaż aż o 270%![3] Pierwsze recenzje są tu kluczowe — wszystkie kolejne wciąż podwyższają zyski, lecz już w mniejszym stopniu.

 

Poprawiają pozycjonowanie

Gdy myślimy o własnym biznesie, trzeba wziąć pod uwagę budowę rozpoznawalności i widoczności. Ważne jest więc nie tylko to, jak założyć sklep internetowy, ale również co zrobić, by docierał do kolejnych odbiorców. Jednym z rozwiązań są opinie o produktach i sklepie.

 

We wskazówkach od Google znajdziemy informację, iż pozytywne recenzje dobrze wpływają na SEO.[4] Podobnie działa regularne odpowiadanie właścicieli na komentarze pozostawione przez klientów.

Jak sprawić, by klienci wystawiali opinie o produkcie i sklepie?

Konsumenci chętniej kupują z zaufanych miejsc — to niepodważalny fakt. Jak sprawdzić, czy sklep jest wiarygodny? Najłatwiej przeczytać opinie innych. Powstaje więc pytanie, co może zrobić właściciel e-sklepu, aby zachęcić swoich klientów do dzielenia się doświadczeniami. Oto najważniejsze wskazówki!

 

  • Zachęcanie poprzez e-mail — wysłanie krótkiego maila z zachęceniem do wystawienia opinii to najprostszy sposób do zdobycia bazy rekomendacji. Warto w nim również umieścić bezpośredni link do miejsca, gdzie ma znaleźć się komentarz. W ten zwiększymy wygodę użytkownika, a on chętniej przystanie na naszą propozycję.
  • Wiele możliwości oceny — czasem napisanie tekstowej recenzji pochłania zbyt wiele czasu. Dajmy więc konsumentom możliwość zostawiania oceny także poprzez popularne gwiazdki.
  • Dbanie o dobre doświadczenia — wspomniana już ankieta Local Consumer Review Survey 2022 pokazuje, że 88% klientów chętnie zostawi opinię o produkcie czy sklepie, jeśli zostanie wyjątkowo dobrze obsłużona. Warto zatem podwyższać standard usług, np. poprzez dodawanie bezpiecznych form płatności lub sprawne odpowiadanie na pytania.
  • Drobne upominki — jeśli zmagamy się z małą liczbą recenzji, możemy zaoferować klientom wymianę. Niewielki rabat na następne zakupy to skuteczny sposób na przekonanie konsumenta do pozostawienia opinii.

Dbanie o opinie o sklepie internetowym jest proste!

Użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Należy jednak pamiętać, że ich recenzje nie zawsze są pozytywne. Z tego względu konieczne jest ciągłe dbanie o klienta i podwyższanie jakości oferowanych usług. Dzięki temu ich opinie o sklepie internetowym lub produkcie będą zaskakująco przyjazne, a biznes będzie mógł się rozwijać.

 

 

[1] https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/?SSAID=314743&SSCID=61k6_pe1cp

[2] https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/?SSAID=314743&SSCID=61k6_pe1cp

[3] https://spiegel.medill.northwestern.edu/how-online-reviews-influence-sales/

[4] https://support.google.com/business/answer/7091?hl=en

14