Płatności mobilne – siła napędowa e-commerce?

O popularnych płatnościach mobilnych i o tym, jak kupują e-konsumenci.

Rynek płatności nieustannie ewoluuje, jest to nierozerwalnie związane z rozwojem technologii i zmieniającymi się w związku z tym potrzebami e-konsumentów, którzy chcą realizować zakupy możliwie szybko, bezpiecznie i łatwo na dowolnym urządzeniu, z którego korzystają. Wyzwaniem dla sklepów internetowych, również w obszarze płatności, jest odpowiedź na te potrzeby, by pozyskać, utrzymać, a także wpływać pozytywnie na opinie i całościowe zadowolenie klientów.

 

Kompetencje cyfrowe konsumentów nad Wisłą systematycznie się zwiększają i to wpływa na coraz większe zainteresowanie zarówno zakupami, jak i płatnościami mobilnymi. Z zakupów online korzysta ponad 80% internautów w Polsce i coraz częściej transakcje realizowane są na smartfonach. Z raportu „E-commerce w Polsce 2022″, przygotowanego przez firmę badawczą Gemius, wynika, że już 75% e-konsumentów dokonuje zakupów z poziomu smartfonu. Korzystanie z takich urządzeń w celach zakupowych jest szczególnie popularne w grupie użytkowników do 24 roku życia, gdzie aż 92% z nich kupuje mobilnie.

 

Wzrost liczby zakupów na urządzeniach mobilnych przekłada się też na zmiany wśród preferowanych metod płatności. Jeszcze trzy lata temu najczęściej wybieraną metodą płatności online w Polsce były tzw. pay-by-linki, czyli szybkie przelewy internetowe, obecnie, gdy trzy czwarte klientów kupuje na urządzeniach mobilnych, nie jest to już  optymalne rozwiązanie. Widzimy stopniowe przechodzenie na płatności typowo mobilne, wśród których prym wiedzie BLIK. Dodatkowo, kiedyś kupujący posiadający karty kredytowe lub debetowe mogli posługiwać się wyłącznie ich plastikowymi wersjami, dziś mają do dyspozycji liczne portfele cyfrowe i karty wirtualne, czyli rozwiązania, które sprawdzają się idealnie podczas zakupów na smartfonie. Zauważalny jest zatem także wzrost w płatnościach kartami w opcji one click oraz portfelami cyfrowymi, jak np. Apple Pay czy Google Pay, z których konsumenci korzystają także płacąc telefonem w sklepach stacjonarnych.

 

Smartfony stają się naszym centrum dowodzenia codziennymi sprawami i jest to zupelnie naturalne, że przenoszą się tam również aktywności użytkowników dotyczące płatności. Z dostępnych badań wynika, że 58% e-konsumentów deklaruje korzystanie z płatności mobilnych. Nasze dane wskazują na jeszcze wyższy udział płatności mobilnych w transakcjach e-commerce. Dbamy o to, aby dokonywanie wpłat za zakupy za pośrednictwem PayU było zawsze wygodne z poziomu niewielkiego ekranu smartfonu. Nasza formatka płatnicza dostosowuje się do ekranu dowolnego urządzenia, a samą płatność często można wykonać jednym tapnięciem i potwierdzić wykorzystując technologię biometryczną, czyli odcisk palca lub rozpoznawanie twarzy.

 

Rolą PayU jako operatora płatności jest oferowanie wszystkich dostępnych metod płatności, które odpowiadają na potrzeby sklepów internetowych i ich klientów, systematyczne ich rozwijanie i podążanie za trendami. Płatność za zakupy z PayU jest więc prosta, intuicyjna i bezpieczna również z poziomu smartfonu czy każdego innego urządzenia przenośnego.

 

 

—–

Komentarz Justyny Grzyl, Dyrektor ds. Komunikacji w PayU, ukazał się
27.04.2023 r. w dodatku „Płatności mobilne” w ramach drukowanego wydania Rzeczpospolitej.

14