24/06/2022
Koszty założenia i prowadzenia sklepu internetowego
Na pytanie o koszty założenia sklepu internetowego nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Szereg zmiennych wpływa na rozbudowanie projektu, a co za tym idzie – na zwiększenie lub zmniejszenie ceny. Przy mniejszych przedsięwzięciach miesięczny budżet w wysokości 1000 złotych w zupełności wystarczy. Przy większych natomiast nie obędzie się bez przekroczenia pięciocyfrowej kwoty. Należy też pamiętać, że na sklep internetowy składa się kilka elementów:
- domena – nazwa strony www, warto wykupić nie tylko własną nazwę, ale i podobnie brzmiące, by wykluczyć konkurencję. Cena waha się od 20 do 250 złotych rocznie za jeden adres w zależności od popularności domeny.
- serwer – miejsce do bezpiecznego przechowywania danych i nawiązywania szybkiego połączenia z zapytaniem klienta. Do kosztów prowadzenia sklepu internetowego należy więc doliczyć od 150 do 3500 złotych miesięcznie w zależności od zasobów i parametrów serwera.
- platforma e-commerce – narzędzie służące do prawidłowego funkcjonowania sklepu, np. składania zamówień, wyświetlania oferty. Koszt od 100 do 500 złotych w zależności od funkcjonalności kanału sprzedażowego.
- oprawa graficzna – możemy zadowolić się bezpłatnymi wersjami, jednak najlepsze wrażenie zrobi indywidualny projekt. Cena wynosi jednorazowo od 500 do 5000 złotych w zależności od stopnia skomplikowania projektu.
- copywriting – przygotowanie regulaminu sklepu, opisanie wszystkich produktów oraz zoptymalizowanie tekstu pod kątem wyszukiwania SEO. Cena jednorazowa od 15 do nawet 40 złotych i więcej za 1000 znaków ze spacjami zależnie od długości tekstu, poziomu skomplikowania i umiejętności copywritera.
- obsługa płatności – do sklepu internetowego potrzebujemy bramki płatności, dzięki której użytkownicy będą mogli dokonać transakcji. Uniwersalnym rozwiązaniem jest PayU, które gwarantuje bezpieczny transfer gotówki. Cena miesięczna uzależniona jest od obrotów sklepu, ma ona najczęściej charakter prowizyjny.
- pozycjonowanie sklepu – ogół działań marketingowych, które mają za zadanie zwiększyć widoczność biznesu w Internecie. Miesięczny budżet zależy od tego, gdzie chcemy dotrzeć, zawsze jednak jest to kwota co najmniej czterocyfrowa.
Warto zwrócić uwagę, że istnieją gotowe strony i agencje budujące sklepy internetowe od podstaw. Poza standardowymi opłatami podmioty te pobierają prowizję za stworzenie przedsięwzięcia od podstaw. Sumarycznie jednak może się okazać, że e-sklep stworzony przez taką agencję będzie tańszy lub bardziej opłacalny niż samodzielne kupowanie poszczególnych komponentów.
Nie należy także zapominać o dodatkowych kosztach sklepu internetowego, takich jak współpraca z firmą kurierską, zakup kartonów do pakowania czy folii bąbelkowych do ochrony towaru.