Sklep internetowy

Ile kosztuje założenie i prowadzenie?

Rozpowszechnienie Internetu oraz popularność sektora e-commerce sprawia, że sklep internetowy to dobry pomysł na zarobek. Nawet jeżeli do tej pory sprzedawca dysponował stoiskiem na bazarze czy sklepem stacjonarnym, coraz częściej dodatkowo przenosi swój biznes do sieci. Czy to jest opłacalne? Ile kosztuje założenie i prowadzenie sklepu internetowego?

Koszty założenia i prowadzenia sklepu internetowego

Na pytanie o koszty założenia sklepu internetowego nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Szereg zmiennych wpływa na rozbudowanie projektu, a co za tym idzie – na zwiększenie lub zmniejszenie ceny. Przy mniejszych przedsięwzięciach miesięczny budżet w wysokości 1000 złotych w zupełności wystarczy. Przy większych natomiast nie obędzie się bez przekroczenia pięciocyfrowej kwoty. Należy też pamiętać, że na sklep internetowy składa się kilka elementów:

 

 • domena – nazwa strony www, warto wykupić nie tylko własną nazwę, ale i podobnie brzmiące, by wykluczyć konkurencję. Cena waha się od 20 do 250 złotych rocznie za jeden adres w zależności od popularności domeny.
 • serwer – miejsce do bezpiecznego przechowywania danych i nawiązywania szybkiego połączenia z zapytaniem klienta. Do kosztów prowadzenia sklepu internetowego należy więc doliczyć od 150 do 3500 złotych miesięcznie w zależności od zasobów i parametrów serwera.
 • platforma e-commerce – narzędzie służące do prawidłowego funkcjonowania sklepu, np. składania zamówień, wyświetlania oferty. Koszt od 100 do 500 złotych w zależności od funkcjonalności kanału sprzedażowego.
 • oprawa graficzna – możemy zadowolić się bezpłatnymi wersjami, jednak najlepsze wrażenie zrobi indywidualny projekt. Cena wynosi jednorazowo od 500 do 5000 złotych w zależności od stopnia skomplikowania projektu.
 • copywriting – przygotowanie regulaminu sklepu, opisanie wszystkich produktów oraz zoptymalizowanie tekstu pod kątem wyszukiwania SEO. Cena jednorazowa od 15 do nawet 40 złotych i więcej za 1000 znaków ze spacjami zależnie od długości tekstu, poziomu skomplikowania i umiejętności copywritera.
 • obsługa płatności – do sklepu internetowego potrzebujemy bramki płatności, dzięki której użytkownicy będą mogli dokonać transakcji. Uniwersalnym rozwiązaniem jest PayU, które gwarantuje bezpieczny transfer gotówki. Cena miesięczna uzależniona jest od obrotów sklepu, ma ona najczęściej charakter prowizyjny.
 • pozycjonowanie sklepu – ogół działań marketingowych, które mają za zadanie zwiększyć widoczność biznesu w Internecie. Miesięczny budżet zależy od tego, gdzie chcemy dotrzeć, zawsze jednak jest to kwota co najmniej czterocyfrowa.

 

Warto zwrócić uwagę, że istnieją gotowe strony i agencje budujące sklepy internetowe od podstaw. Poza standardowymi opłatami podmioty te pobierają prowizję za stworzenie przedsięwzięcia od podstaw. Sumarycznie jednak może się okazać, że e-sklep stworzony przez taką agencję będzie tańszy lub bardziej opłacalny niż samodzielne kupowanie poszczególnych komponentów.

 

Nie należy także zapominać o dodatkowych kosztach sklepu internetowego, takich jak współpraca z firmą kurierską, zakup kartonów do pakowania czy folii bąbelkowych do ochrony towaru.

Koszty związane z samym prowadzeniem działalności

Większość osób decydująca się na otworzenie e-sklepu jednocześnie rozpoczyna swoją przygodę z biznesem. Oznacza to z kolei, że konieczne będzie uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Jak założyć sklep internetowy? Stosunkowo niskie koszty poniesiemy, wybierając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie też założenie przyjmujemy na potrzeby naszych wyliczeń.

 

Wydatki związane z prowadzeniem działalności handlowej kształtują się następująco:

 

 • założenie spółki: jednorazowo około 1500 złotych (sporządzenie umowy spółki z kapitałem zakładowym w wysokości 10.000 złotych, wizyta u notariusza, wpis do KRS, rejestracja jako płatnik VAT, odpisy z ksiąg).
 • zakup oprogramowania do fakturowania: jako koszt sklepu internetowego należy więc dodać też około 350 złotych (właściciele e-sklepów zwolnieni są z obowiązku posiadania kas fiskalnych, jeśli wypełniają przesłanki Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).
 • współpraca z biurem rachunkowym: od 800 do 2500 złotych miesięcznie w zależności od ilości miesięcznie wystawianych i otrzymywanych faktur, generowanych obrotów oraz liczebności składników majątkowych.
 • zatowarowanie sklepu: zależnie od rodzaju towaru i jego ilości, koszt ten można pominąć, jeżeli przedsiębiorstwo będzie funkcjonować w oparciu o dropshipping.
 • magazynowanie towaru: zależnie od ilości towaru i specyfikacji warunków do przechowywania, ten koszt sklepu internetowego można pominąć jeżeli towar będziemy deponować w domu lub jeśli przedsiębiorstwo będzie funkcjonować w oparciu o dropshipping.
 • zatrudnienie pracownika: osoba otrzymująca pensję w wysokości 4165 złotych brutto na umowie o pracę (nieco ponad 3120 złotych „na rękę”) to koszt pracodawcy w wysokości 5000 złotych. Współpracując ze studentem do 26. roku życia na umowie zlecenie, kwota brutto = kwota netto = koszty pracodawcy.

Podsumowanie: czy warto otworzyć swój sklep internetowy?

Posiadanie własnego sklepu internetowego to doskonały pomysł na biznes. Mając dobry kontakt z producentem lub hurtownikiem, możemy zarabiać atrakcyjne pieniądze w sektorze e-commerce. Jeżeli do tej pory prowadziliśmy przede wszystkim sklep stacjonarny, warto pomyśleć nad wariantem internetowym.

 

To dodatkowy rynek zbytu, który pozwoli Ci zwielokrotnić obroty i poszerzyć lejek sprzedażowy. Koszt założenia sklepu internetowego powinien więc stosunkowo szybko się zwrócić.

 

Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć przygodę z handlem właśnie od e-sklepu. Tym sposobem zaoszczędzisz pieniądze związane chociażby z fizycznym wynajmem stoiska czy lokalu. Liczne możliwości marketingowe oraz postępująca cyfryzacja to silne argumenty, które przekonują coraz większą grupę przedsiębiorców do sektora e-commerce. Oczekiwane zyski sprawiają natomiast, że miesięczny koszt prowadzenia sklepu internetowego nie wydaje się przytłaczający.

14