10/07/2019
Jak sprzedawać za granicą?
Przy wyjściu ze swoim sklepem na rynki zagraniczne, masz dwie podstawowe opcje, które powinieneś brać pod uwagę:
- wykorzystanie tzw. marketplace’ów – miejsc, które łączą klientów z wieloma dostawcami, oferujące producentom możliwość bezpośredniej sprzedaży ich produktów np. Amazon, Ebay czy Etsy.
- stworzenie lokalnej wersji sklepu, przystosowanej do rynków zagranicznych.
Marketplace’y to świetna droga dla mniejszych sklepów, która ułatwi postawienie pierwszych kroków w cross-borderze. Dzięki nim nie musisz na początku tworzyć nowej, pełnowymiarowej wersji swojego sklepu dostosowanego do danego rynku zagranicznego. Marketplaces pozwalają zapoznać się ze specyfiką handlu zagranicą, czyli na przykład poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące preferencji zakupowych klientów z innych krajów. Typowa ścieżka w tym przypadku to:
- przetłumaczenie opisów produktów na wiele języków,
- wrzucenie produktów do marketplace’ów,
- promocja produktów wewnątrz serwisów.
Pamiętaj, że samo umieszczenie oferty Twojego sklepu w danym serwisie nie wystarczy. Musisz liczyć się z budżetem reklamowym na promocję wewnątrz marketplace’u – tak, aby Twoje produkty docierały do zainteresowanych nimi odbiorców.
Druga opcja to stworzenie wersji sklepów przystosowanych do rynków lokalnych. Ta droga wymaga więcej przygotowania i zwykle musisz się liczyć z:
- tłumaczeniem całej swojej platformy sprzedażowej,
- obsługą klienta w lokalnym języku,
- zatrudnieniem lokalnych specjalistów znających dany kraj,
- zbudowaniem logistyki dostaw,
- zarejestrowaniem firmy i płaceniem lokalnych stawek VAT (jeżeli planujesz duży wolumen sprzedaży),
- inwestycją w kanały pozyskania klientów.
W przypadku obrania tej drogi, powinieneś zacząć od analizy rynku i stworzyć odpowiednią i kompleksową strategię ekspansji swojego e-commerce. Ile modeli biznesowych, tyle rozwiązań – wszystko zależy od celów i możliwości Twojego sklepu internetowego.
W tym artykule przytaczamy ogólne dane i pokazujemy kierunek rozwoju e-commerce w kontekście handlu transgranicznego. W kolejnych artykułach znajdziesz omówienie konkretnych rynków atrakcyjnych dla polskich przedsiębiorców, dzięki czemu będziesz w stanie stwierdzić, do których krajów najlepiej kierować ofertę swojego sklepu internetowego.
Z jakimi wyzwaniami musisz się mierzyć?
Decydując się na wyjście ze sprzedażą do innych krajów, należy przyjrzeć się wyzwaniom, które jeszcze przed nami stoją i które Ty, jako e-przedsiębiorca powinieneś brać pod uwagę. Czynniki, które warto przeanalizować to:
Wiedza
Niewystarczająca wiedza na temat profesjonalnego prowadzenia e-commerce’u jest problematyczna nie tylko przy ekspansji zagranicznej, ale przede wszystkim przy kompetentnym prowadzeniu e-sklepu w Polsce. Stąd jeżeli zastanawiasz się nad handlem transgranicznym, weź pod uwagę skomplikowaną naturę cross-borderu. Konkretną i praktyczną wiedzę będziesz mógł zdobyć dzięki naszej serii artykułów, dlatego zapraszamy do śledzenia tego bloga.
Znajomość lokalnego rynku
Sukces sklepu internetowego na rynku zagranicznym jest bezpośrednio powiązany ze znajomością danego kraju. Jaka jest konkurencja? Między jakich graczy podzielony jest rynek i jakie strategiczne działania podejmują? Jakie są preferencje lokalnych e-konsumentów? Czy są jakieś różnice społeczno-kulturowe występujące na danym rynku? A może istnieją silne trendy, których nie ma w Polsce, ale święcą triumfy za granicą? Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do licznych błędów, które później mogą zdecydować o porażce e-sklepu.
Logistyka
Logistyka to jeden z kluczowych czynników sukcesu w cross-border e-commerce. Ważny jest tutaj zarówno czas, jak i koszt dostawy – obie te rzeczy mają gigantyczny wpływ na decyzję zakupową klienta. Koszty logistyczne, a dokładniej ich asymetria, to kolejne wyzwanie w handlu transgranicznym. Wysyłka z Polski do innego kraju Unii Europejskiej czasami znacznie przekracza koszty przesyłki z tego kraju do Polski. Jest to czynnik mocno obniżający konkurencyjność polskich sklepów internetowych. Sytuacja w ostatnim czasie zaczyna jednak ulegać poprawie. Powstaje coraz więcej firm, które specjalizują się w logistyce transgranicznej; również Unia Europejska wydała rozporządzenie, które ma sprawić, że rynek transgranicznych dostaw paczek stanie się bardziej przejrzysty i konkurencyjny. Tematowi logistyki poświęcimy osobny artykuł.
Płatności
Jednym z najważniejszych elementów wejścia na nowe rynki jest dostosowanie się do przyzwyczajeń e-konsumentów – również w kwestii płatności. Jeżeli zaczynasz sprzedaż w innych krajach, musisz dowiedzieć się jakie formy płatności są najczęściej wykorzystywane na rynku lokalnym. Najważniejsze byś pamiętał o oferowaniu płatności w lokalnych walutach. Warto również, abyś w swoim sklepie internetowym proponował zróżnicowane metody płatności. Większość rynków Europy Zachodniej preferuje płatności online, natomiast niektóre kraje unijne wciąż wolą płacić gotówką przy odbiorze – stopniowo się to jednak zmienia. Firmom, które myślą o ekspansji zagranicznej, PayU może pomóc dostosować metody płatności do konkretnych rynków, a także przygotować formatki płatnościowe w lokalnych językach i rozliczyć transakcje w różnych walutach. Jest to możliwe dzięki jednej, prostej integracji z globalną platformą PayU HUB. Zapewnia ona e-sklepom online jeszcze szerszy dostęp do lokalnych metod płatności na całym świecie.
Kanały pozyskania klienta
Stworzenie nowej wersji językowej sklepu i dostosowanie go do lokalnych warunków to tylko połowa sukcesu. Istotnym czynnikiem, który powinieneś brać pod uwagę jest pozyskanie dobrego jakościowo ruchu z danego rynku i przekonanie klientów do zakupu w Twoim sklepie internetowym. Podobnie jak w Polsce, działania, których się podejmujesz powinny być szeroko zakrojone. Przemyśl budowę zróżnicowanych kanałów pozyskania klienta – przez SEO, SEM, Social Media, po współpracę z influencerami. Warto skorzystać z pomocy lokalnych specjalistów, którzy pomogą Ci stworzyć strategię działań dopasowaną do lokalnego rynku. Oczywiście, powinieneś zarezerwować odpowiedni budżet na tego typu działania, zwłaszcza na początku ekspansji.
Strategia
Brak wypracowanej długookresowej strategii działania to znaczący problem większości polskich biznesów online. Wiele istotnych dla firmy decyzji podejmowanych jest z dnia na dzień. Często oznacza to słaby rozwój w Polsce, ale też uniemożliwia wejście na rynki zagraniczne. Zagraniczne sklepy internetowe, które prowadzą działalność równolegle na kilku rynkach, zazwyczaj posiadają strategię działania, która pozwala im działać efektywniej i skuteczniej. Brak takiej strategii w Twoim przypadku może sprawiać, że nie będziesz w stanie nawiązać równorzędnej walki z lokalną konkurencją, która przecież zwykle zna aspekty kulturowe czy prawne lepiej od Ciebie. W tym przypadku nie istnieje jedna, uniwersalna metoda, która zadziała w każdym przypadku. Musisz skroić strategię pod charakter swojego e-biznesu. Czasem lepszym rozwiązaniem będzie centralizacja procesów, czasem wręcz odwrotnie. Już od samego startu, powinieneś analizować sytuację, być elastycznym i gotowym na zmiany, aby ciągle uczyć się i dopasowywać do nowego rynku.
Podsumowanie
Sprzedaż transgraniczna oferuje ogrom możliwości dla polskich przedsiębiorców. Dzięki niej, jesteś w stanie rozszerzyć swój biznes poza nasycony polski rynek i spróbować swoich sił zagranicą. Cross-border pozwala również odkryć i rozwinąć potencjał konkretnych gam produktów, czego nie da się często osiągnąć na rynku lokalnym, a rozszerzenie grupy odbiorców, przynosi oczywisty skutek – zwiększa Twoją sprzedaż.
Są to niezaprzeczalne pozytywy płynące ze sprzedaży online poza granicami Polski. I choć równocześnie wiąże się z tym mnóstwo wyzwań, to warto je podjąć, jeżeli zależy Ci na rozwoju biznesu. W nadchodzącym czasie będziemy publikować pełne merytorycznych porad artykuły dotyczące e-handlu transgranicznego, dzięki którym będziesz w stanie bliżej poznać tę tematykę i podjąć konkretne kroki w kierunku międzynarodowej ekspansji.
Źródła:
1) Accenture, 2018
2) Raport 'E-Commerce w Polsce 2019′ Gemius dla e-Commerce Polska
3) PayU, 2018
4) 2017 UPS Europe Pulse of the Online Shopper Executive Summary