Trendy w płatnościach online na 2023 rok

Jakie rozwiązania dla sklepu internetowego warto wdrożyć w najbliższym czasie?

Rozmowa z Krzysztofem Gawronkiem, Head of Engineering w PayU Polska

Co napędza trendy w płatnościach? Które rozwiązania będą Twoim zdaniem rozwijać się najszybciej w kolejnych miesiącach?

 

Trendy w płatnościach internetowych, zresztą jak i w innych branżach, są napędzane przez potrzeby klienta. Najważniejsze jest stawianie kupującego w centrum uwagi, aby ułatwiać i usprawniać jego zakupy w sieci, a przy tym zapewnić najwyższe bezpieczeństwo transakcji.

 

Aktualnie więc zyskują na popularności płatności typu “click-to-pay”, które nie wymagają od kupującego każdorazowego wpisywania numeru karty lub kodu. Przykładem takiego rozwiązania jest BLIK ze swoim one-click’iem, czy schematy kartowe Visa i Mastercard startujące z “click–to-pay”.

 

W grze o najlepsze doświadczenie płatnicze użytkownika cały czas są także tuzy mobilne, jak Google Pay i Apple Pay, czy spokrewnione z nimi network tokeny kartowe, eliminujące konieczność odnawiania kart przy subskrypcjach.

 

W ostatnim roku znacznie wzrosła popularność rozwiązań „kup teraz, zapłać później” (z ang. buy now pay later, BNPL). Z naszych badań wynika, że w 2022 r. aż 23% kupujących online skorzystało z takiej formy odroczenia płatności.

 

Wszystkie te rozwiązania są dostępne w ramach usług PayU i przyświeca im jeden cel – płatność powinna być jak najbardziej intuicyjna i prosta, a przez to wpływać na zwiększenie zarówno satysfakcji kupujących, jak i przychodów merchantów.

 

W ogólności każdy chce, aby płatność kończyła się szybko i wygodnie. Wszystkie rozwiązania eliminujące konieczność podawania długich ciągów znaków na stronie internetowej, dzięki czemu konsument zaraz po podjęciu decyzji zakupowej jest w stanie szybko sfinalizować transakcję, są bardzo pożądane i w tym kierunku idzie rynek i większość rozwiązań. W takim też kierunku budujemy ofertę rozwiązań płatniczych w PayU.

Jakie rozwiązania związane z płatnościami warto wdrożyć w sklepie, aby jeszcze bardziej otworzyć się na potrzeby e-konsumentów?

 

W mojej opinii sklepy internetowe powinny postawić na dopieszczanie aspektów, które ułatwiają podejmowanie decyzji zakupowych, przyspieszają cały proces i zwiększają zaufanie. Z jednej strony będą to atrakcyjne i znane konsumentowi formy wysyłki, darmowe zwroty, programy ochrony kupujących. Dobrze widać to na przykładzie największych graczy na rynku, takich jak Allegro, OLX, MODIVO, Amazon. Z drugiej strony, będzie to umożliwienie łatwego wykonania płatności, najlepiej bez konieczności rejestracji w sklepie. Nasze statystyki pokazują, że właśnie tak funkcjonujące sklepy odnotowują największy przyrost ruchu. A metody płatności cechujące się łatwością użytkowania zyskują coraz większy udział w rynku.

 

Oczywiście poparte musi być to odpowiednim User Experience i dlatego tutaj najlepiej pomyśleć o jak najbliższej integracji metod płatności czy form wysyłki ze stroną sklepu, na przykład poprzez transparentną integracje z PSP. Kiedy klient sklepu internetowego nie musi przechodzić ze strony na stronę, aby wybrać swój bank, wpisać dane karty czy wskazać paczkomat, kiedy wszystko to dzieje się bez opuszczania witryny sklepu, wtedy istotnie maleje szansa, że e-konsument się rozmyśli lub coś technicznie nie uda się po drodze. Maksymalizujemy więc szansę udanego zakupu, zadowolenie konsumenta i obroty sklepu.

 

Jakie trendy będą obowiązywać w sprzedaży internetowej w 2023 roku?  W jakim kierunku rozwija się rynek i jakie inne rozwiązania będą popularne w e-commerce? Czego oczekują e-konsumenci i jakie mają potrzeby?

Dowiedz się więcej, czytając całą rozmowę z Krzysztofem w serwisie fintek.pl.

14