Wartości firmowe w PayU

Rozmowa z Magdaleną Dwornik, HRBP Operations EMEA and PayU PL

Jesteś związana z PayU od 8 lat, aktualnie zajmujesz stanowisko HRBP, jak z Twojej perspektywy rozwinęło się PayU na przestrzeni tego czasu?

 

Od 2014 r., gdy dołączyłam do PayU, wiele się wydarzyło. Ta firma nigdy się nie zatrzymuje, ciągle się rozwija i to jest bardzo motywujące. PayU systematycznie poszerza ofertę, wkracza na nowe rynki, powiększa zespoły, a przy tym stale koncentruje się na potrzebach klientów. Również od strony technologii nieustannie dbamy o podnoszenie jakości naszych usług. Te lata to dodatkowa wiedza, doświadczenie i odpowiedź na potrzeby naszych klientów, ale także wypracowywanie z merchantami wspólnych rozwiązań ułatwiających konsumentom na całym świecie płacenie za produkty i usługi, które nabywają online.

 

W całym tym postępie jedna rzecz pozostaje dla mnie jednak niezmienna – ogromne zaangażowanie ludzi, którzy stoją za sukcesem PayU. W PayU wciąż pracują osoby, które pamiętają nasze wejście na rynek, jesteśmy dumni, że wśród pracowników są osoby z tak długim stażem i unikalną wiedzą. PayU na przestrzeni tego czasu zyskało zaufanie ponad 26 milionów e-konsumentów w Polsce, którzy korzystają z naszych usług. Staliśmy się rozpoznawalną i zaufaną marką tak dla biznesu, jak i dla zwykłych użytkowników internetu. Z tym również wiąże się większa świadomość marki i jej tożsamości wśród pracowników – nasz zespól jest dumny, że współtworzy usługę płatności internetowych najlepszą na rynku.

Jakie są wartości PayU? Co one oznaczają dla Ciebie?

 

PayU w swoich działaniach kieruje się pięcioma głównymi wartościami, są nimi: otwartość (z ang. openness), integralność (z ang. integrity), współpraca (z ang. collaboration), odwaga (z ang. courage) i odpowiedzialność (z ang. ownership). Każda z nich oznacza co innego, jednak wszystkie sprowadzają się do jednego celu, którym jest zaangażowanie w to, co robimy i przez co łączą się ze sobą.

 

W branży, w której działamy musimy być otwarci na zmiany na rynku uwarunkowane przez otoczenie biznesowe, gospodarcze i geopolityczne, na potrzeby klientów, a także to, co dzieje się u konkurencji. Z tym wiąże się też odwaga. W biznesie bez podejmowania odważnych decyzji nie byłoby sukcesu. Wspomniana odwaga opiera się na przemyślanych decyzjach i zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, autentyczności, transparencji. W podobny sposób można odczytywać wartość integralności – to przejrzystość w tym co robimy i pewność, że nasze usługi są najlepszej jakości. Każdy pracownik PayU bierze odpowiedzialność za prowadzone projekty, za swoje pomysły, sukcesy i porażki. Niemal każde złożone zadanie wymaga procesu wdrożenia, pracy kilku osób, spotkań, rozmów – współpracy, aby dostarczyć daną usługę do naszych klientów. Ta wartość jest z mojego punktu widzenia najważniejsza, ponieważ jesteśmy zespołem, a za sukcesem PayU stoją ludzie. Uwidocznił to również okres pandemii, podczas której, pomimo pracy zdalnej, pokazaliśmy, że możemy działać z najwyższą efektywnością. Sądzę, że jest to efekt współpracy opartej o zbudowane relacje i wzajemny szacunek.

 

Oprócz 5 głównych wartości, promujemy wśród naszych pracowników tzw. PayU Behaviours:

 

  • Be Honest, Do the Right Thing
  • Be Inclusive
  • Think Customer First
  • Debate & Disagree, but Commit Fully
  • Collaborate with Empathy
  • Put PayUneers at the Center
  • Act Like an Owner
  • Innovate and Seek Data
  • Move Fast, Bounce Back Faster
  • Deliver Results

 

Jest to szereg opisanych zachowań, które są drogowskazami w codziennym działaniu dla wszystkich PayUneers. W moim przekonaniu nadrzędną wartością PayU jest Put PayUneers at the Center. Stawiając czoła codziennym biznesowym wyzwaniom, staramy się tworzyć przestrzeń, w której każdy – niezależnie od przekonań, znajdzie dla siebie miejsce, w której potrzeby pracowników są kluczowe, a przede wszystkim, gdzie wzajemny szacunek jest priorytetem.

PayU rozwija rynek e-płatności i e-commerce w Polsce już od 20 lat. W jaki sposób na co dzień kieruje się tymi wartościami?

 

Myślę, że każdy z nas kieruje się wartościami PayU w codziennej pracy, w trakcie realizacji projektów zarówno tych lokalnych, jak i międzynarodowych. W PayU nowi pracownicy dość szybko zauważają, że nasze wartości to nie tylko kolorowe kubki z hasłami czy emblematy na ścianach. Nasza firma naprawdę tak działa. W kierowaniu się wartościami w przestrzeni biznesowej kluczowe jest to, aby były one prawdziwe i spójne z organizacją. Nie sztuką jest wymyślić piękne hasła, których nikt nie rozumie. Nazwanie wartości było efektem obserwacji naszych zachowań i pracy.

Zajmujesz się rekrutacjami, jacy są dzisiejsi kandydaci? Czy widzisz u nich chęć pracy w PayU ze względu właśnie na te wartości? Czy są one dla nich ważne?

 

Dzisiejsi kandydaci są zdecydowanie inni niż chociażby ci sprzed 3 lat – powodem są na pewno uwarunkowania gospodarcze (dziś mamy rynek pracownika), ale i zmiany zachodzące w społeczeństwie: aspekt przywiązania do firmy, długotrwałego stażu pracy wśród młodych ludzi jest rzadkością. Są oni skupieni są na swoich potrzebach: poszukują wyzwań, dynamicznego środowiska pracy, globalnych projektów, ale też balansu, między życiem prywatnym, a zawodowym.

 

W trakcie rozmów z kandydatami przejawia się potrzeba pracy w miejscu, w którym można czuć się komfortowo, być sobą. Z tym komfortem wiąże się atmosfera w zespole – czyli element współpracy. Młode osoby chcą angażować się w nowe projekty, wyrażają chęć pracy w międzynarodowym środowisku, a zatem odwagę. Chcą też stawiać czoła wyzwaniom i mieć obszar, za który będą mogli być całkowicie odpowiedzialni. Pokolenie najmłodszych pracowników ma potrzebę transparencji w relacjach i w komunikacji, swobody wyrażania siebie, a także otwartej dyskusji o tym co ważne, co czują, co myślą – to łączy się z integralnością. Pośrednio każda osoba, która do nas aplikuje wyrażając swoje potrzeby jednocześnie mówi o tym, co jest ważne dla PayU. Ludzie, którzy przychodzą do nas z pewnymi oczekiwaniami, mogą liczyć na to, że my jako organizacja jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć i je zaspokoić. Dzięki temu z sukcesem regularnie powiększamy nasz zespół.

Magda, a co Ty najbardziej cenisz w PayU?

 

Zdecydowanie mocą i siłą PayU są ludzie i bez wątpienia to nasz zespół cenię w PayU najbardziej. Mając przywilej zarządzania obszarem, którego zadaniem jest wspieranie pracowników, mam jednocześnie ogromne poczucie odpowiedzialności i świadomość, że jako organizacja musimy każdego dnia być uważni na potrzeby naszych ludzi, ich wyzwania, te biznesowe, ale i prywatne. Naszym zadaniem jest tworzyć takie środowisko pracy, w którym wszyscy będą czuli się dobrze, a wówczas z pewnością za kolejne 20 lat również będziemy świętować sukcesy PayU.

ziemia technologia 20 lat płatności bez granic PayU

14