Wyprzedaże letnie w e-sklepie

– szansa na zwiększenie zysków.

Właściciele sklepów internetowych korzystają z różnych metod na zwiększenie sprzedaży. Do sprawdzonych technik należą okresowe promocje i wyprzedaże, które pozwalają na szybkie zwiększenie zysków. Kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie przygotowanie. Zobacz, jak poprawić wyniki sprzedaży poprzez organizację sezonowych wyprzedaży.

Letnia wyprzedaż, czyli silne wsparcie budżetu e-sklepu

Cykliczne, sezonowe wyprzedaże zna każdy, kto choć raz przeglądał dłużej oferty produktów w różnych sklepach internetowych. Mimo tego, że technika ta jest zupełnie powszechna, przynosi oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim staje się sposobem na to, jak poprawić wyniki sprzedaży. Zorganizowanie wyprzedaży napędza sprzedaż pod względem psychologicznym, gdyż – jak wiadomo – za mniej można nabyć więcej!

 

Chociaż stopa marżowości będzie niższa ze względu na wprowadzone przeceny, różnica w poziomie wysokości obrotów może sprawić, że dzięki wyprzedaży w danym okresie e-sklep zarobi kilkakrotnie więcej. Korzyści powstające z takiej formy promocji wynikają również ze sposobu jej zorganizowania. Na czas wyprzedaży można stworzyć różne zestawy produktów, łącząc bardziej popularne z tymi, które sprzedają się nieco wolniej. Możliwości targetowania grup produktowych są wręcz nieograniczone. W trakcie wyprzedaży można też na bieżąco analizować, co najlepiej się sprzedaje, sprawdzając w ten sposób zachowania konsumentów w celu tworzenia jeszcze lepszej oferty.

Sezonowe wyprzedaże sposobem na to, jak pozyskać klientów?

Wyprzedaż w sklepie internetowym gwarantuje nie tylko zyski finansowe. Właściwie najważniejszą korzyścią są nowi odbiorcy. Jak pozyskać klientów w ten sposób? Wystarczy na czas wyprzedaży stworzyć reklamę internetową, która będzie trafiała do różnych odbiorców zgodnie z parametrami reklamy. Warto wykorzystać informacje o promocjach bezpośrednio w contencie reklamowym. Dzięki temu e-sklep zyska na rozpoznawalności i popularności. Takie informacje bezpośrednio wpływają bowiem na poziom konwersji reklamy – odsetek osób, które po zobaczeniu reklamy przejdą do strony sklepu. Nawet jeśli wiele takich osób nie skorzysta finalnie z oferty e-commerce, istnieje duża szansa na to, że zapamięta markę i wróci za jakiś czas. Pozyskanie nowych klientów może być nawet pierwszorzędnym celem okresowych wyprzedaży, jeśli będą one odpowiednio skonfigurowane.

Rodzaje promocji okresowych

Świetnym sposobem na to, jak poprawić wyniki sprzedaży, będzie również częste organizowanie wyprzedaży i promocji sezonowych oraz okolicznościowych. Zmieniające się pory roku są dobrym pomysłem na wprowadzenie promocji, jednak warto je uzupełnić o wybrane święta. Popularne wybory to między innymi święta religijne (Boże Narodzenie, Wielkanoc), święta ludowe/popkulturowe (walentynki, dzień kobiet, mężczyzn, babci, dziadka), a nawet państwowe (np. 1 maja). Oczywiście nie sposób zapomnieć o święcie wszystkich świąt e-commerce, czyli tzw. czarnym piątku lub czarnym tygodniu (Black Friday / Black Week).

A co, jeśli nie można obniżać ceny?

Wyprzedaże i promocje co do zasady wiążą się z możliwością tańszych zakupów. Choć zawsze warto przecenić wybrane produkty, można także pokusić się o alternatywne sposoby uatrakcyjnienia oferty. Doskonałym pomysłem są zmiany w polityce dostaw, które ułatwią klientom zakupy. Popularnością cieszą się również różnego rodzaju vouchery. Aby ograniczyć zmianę marży, warto spróbować połączyć ze sobą różne produkty lub wprowadzić promocje ilościowe (np. 3 produkty w cenie 2). Inne metody to między innymi ograniczenie czasowe oferty, darmowy prezent od określonej kwoty lub rabat na kolejne zakupy po zrealizowaniu zamówienia.

Sprawdzone metody płatności

Podstawą udanych zakupów jest sposób ich finalizacji. To właśnie na tym etapie można obserwować efekt tzw. porzuconego koszyka zakupowego. Występuje on w wielu sklepach i nigdy nie można go uniknąć całkowicie, ale można znacznie ograniczyć. Przyczyną rezygnacji zamawiającego z kupna produktów bardzo często jest obowiązujący w sklepie internetowym sposób płatności. Dlatego tak ważny jest wybór prostej i funkcjonalnej bramki – takiej jak PayU. Metody płatności w PayU nie ograniczają się jedynie do szybki przelewów bankowych. Klient może zapłacić kartą, skorzystać z BLIK-a, a nawet wybrać opcję płatności ratalnej lub odłożonej w czasie. Zamawiający, który ma duży wybór, będzie czuł się swobodniej, gdyż zawsze może zrealizować zamówienie w taki lub inny sposób. Niewątpliwie istotnym aspektem jest także przywiązanie do marki, które sprzyja poczuciu bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

W celu zwiększenia sprzedaży i liczby klientów trzeba odpowiedzialnie podejść do aspektów związanych z bezpieczeństwem. Zgodnie z dzisiejszymi standardami obowiązkowo należy zainstalować na stronie protokół SSL (jego obecność na danej stronie poznamy po symbolu kłódki znajdującym się przy pasku adresu przeglądarki). Strona internetowa sklepu powinna być wykonana rzetelnie, z zabezpieczonym dostępem do bazy, procesem logowania i treścią na stronie.

 

Oprócz czysto technicznych zabezpieczeń warto też postawić na profesjonalny, nowoczesny design. Większość klientów oceni aspekty związane z bezpieczeństwem właśnie na podstawie wyglądu witryny. Nie można zapominać także o aspektach użytkowych (UX) i związanych z marketingiem internetowym (SEO/SEM). 

 

14