Zakupy online:

jakie metody płatności są najczęściej wybierane przez Polaków?

Świadomość wśród konsumentów wciąż rośnie, a wraz z nią zwiększa się liczba transakcji online. Jakie metody najchętniej wybierają osoby za granicą, a jakie królują w Polsce? Co warto wprowadzić do swojego e-sklepu, by zwiększyć zyski? Poznaj statystyki!

Jakie płatności online są dostępne?

Zakupy przez internet nie są już dziś niczym nadzwyczajnym. Santander Bank przeprowadził badanie “Polacy na e-zakupach 2021”, z którego wynikało, że ponad 80% ankietowanych w ostatnim roku kupowało coś online. Tak znaczące liczby dają jasny sygnał, iż branża e-commerce ma się doskonale.

 

Rozkwit tego sektora prowadzi do ciągłych zmian i ulepszeń. Nic więc dziwnego, że sklepy prześcigają się w coraz to nowszych sposobach płatności online. Obecnie konsumenci mogą dokonywać transakcji poprzez:

 

 • szybki przelew elektroniczny;
 • kartę kredytową/debetową;
 • płatność BLIK;
 • tradycyjny przelew;
 • portfel elektroniczny;
 • uiszczenie opłaty przy odbiorze;
 • płatność z odroczonym terminem.

 

To, czy wszystkie z powyższych form płatności będą dostępne, zależy od właściciela e-sklepu. Dziś jednak trudno znaleźć miejsce, w którym nie pojawiłyby się chociaż niektóre ze wskazanych metod.

Jak wyglądają transakcje na całym świecie?

Trendy związane z płatnościami online są podobne na całym świecie. W 2020 roku elektroniczne portfele stanowiły aż 45% wszystkich transakcji w e-commerce! Co więcej, eksperci przewidują, że do 2024 roku liczba użytkowników preferujących tę metodę wzrośnie nawet o 50%.

 

Warto wiedzieć, iż najpopularniejszym, cyfrowym portfelem za granicą jest PayPal. W samym tylko czwartym kwartale 2021 roku przez serwis przeszło ok. 5,34 mld płatności. Jest to o 21% więcej niż w identycznym okresie w 2020 roku. Niewątpliwie digital wallet nabiera więc siły i zdobywa zaufanie użytkowników.

 

Drugie miejsce w metodach płatności online zajmują karty kredytowe i debetowe. Zgodnie z WorldPay The Global Payments Report 2021, taką formę zapłaty wybiera ok. 22% kupujących. Eksperci zwracają tu uwagę na tendencję spadkową. Szacuje się, że do 2024 roku transakcji wykonywanych poprzez numer karty kredytowej lub debetowej będzie używać już tylko 12,7% konsumentów.

Metody płatności wybierane przez Polaków

Każdy kraj ma inne podejście do metod płatności online. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Konkretne dane liczbowe różnią się między raportami. Mimo to wciąż możemy łatwo wyłonić listę najpopularniejszych sposobów na transakcje w e-commerce wybieranych przez Polaków. Wśród najważniejszych graczy znajdują się:

 

 • szybki przelew elektroniczny, np. poprzez PayU — pieniądze są zaksięgowane niemal natychmiastowo, dlatego e-sklep może sprawnie przystąpić do wysyłki towaru. To właśnie ta oszczędność czasu sprawiła, że metoda cieszy się ogromną popularnością.

 

 • płatność BLIK — od opłacenia zamówienia dzieli nas wówczas tylko 6 cyfr. Krótki kod jest generowany poprzez aplikację bankową, a jego wpisanie gwarantuje błyskawiczne zaksięgowanie transakcji.

 

 • płatność kartą — do płatności potrzebny jest numer karty kredytowej lub debetowej, jej data ważności, dane właściciela i kod CVV. Choć metoda ta nadal jest popularna, to powoli staje się zbyt uciążliwa przez dużą liczbę informacji, które należy uzupełnić. Można jednak poprawić doświadczenia użytkownika, oferując mu zapisanie danych na stronie. Dzięki temu kolejne transakcje w e-sklepie będą dla niego wygodniejsze.

 

 • płatność za pobraniem — klasyczny sposób opłacenia zamówienia za pobraniem wciąż ma się dobrze. Jego popularność maleje z roku na rok, a mimo to 41% ankietowanych Polaków wskazuje właśnie tę metodę jako najbezpieczniejszą.

 

 • portfel cyfrowy, np. Google Pay — z digital walletu korzystają konsumenci na całym świecie. W Polsce dopiero przekonujemy się do tego sposobu płatności, ale szacuje się, że ok. 10% Polaków już chętnie stosuje e-portfele.

 

 • płatność odroczona — kup teraz, zapłać później. Tak można podsumować tę metodę, która powoli wkracza na nasz rodzimy rynek i jest oferowana w głównych systemach płatności, takich jak PayU.

Jakie systemy płatności wprowadzić w e-commerce?

To pytanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca rozpoczynający przygodę z e-commerce. Idealnym rozwiązaniem jest wprowadzenie wszystkich wymienionych metod. W wielu przypadkach takie działanie jest jednak niemożliwe, przynajmniej w początkowej fazie rozwijania własnego biznesu. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

Klienci najbardziej cenią sobie wybór. Oferujmy więc tak wiele sposobów płatności, jak to tylko możliwe! Warto zwrócić uwagę w szczególności na najpopularniejsze metody, czyli przelew elektroniczny, płatność BLIK oraz transakcje za pośrednictwem numeru karty kredytowej. Dzięki temu można mieć pewność, że sklep zaspokoi potrzeby szerokiej grupy konsumentów, a w konsekwencji zwiększy swoje zyski.

Bibliografia:

 • Polacy na e-zakupach 2021, Santander;
 • Share of selected payment methods as percentage of total e-commerce transaction volume worldwide in 2020, with a forecast for 2024, Statista;
 • PayPal’s net number of payments from 1st quarter 2014 to 4th quarter 2021, Statista;
 • WorldPay The Global Payments Report 2021;
 • Polaków Portfel Własny: Bezpieczni na e-zakupach 2022;
 • Raport SW Research.

 

14