Black November

Komentarz Joannay Pieńkowskiej-Olczak, prezes PayU S.A.

Stało się już tradycją, że listopad, zaraz po grudniu, jest najlepszym miesiącem pod względem wartości zakupów dokonywanych online w ciągu roku. W tym okresie konsumenci zaczynają pierwsze przygotowania do zakupów świątecznych, ale także kuszeni są licznymi akcjami promocyjnymi sklepów, darmowymi dostawami oraz wyjątkowymi ofertami przygotowywanymi w związku z festiwalami zakupowymi takimi jak Black Friday czy Cyber Monday.

 

Pod tym ostatnim względem rok 2020 jest wyjątkowy, gdyż obserwujemy wzmożoną aktywność sklepów internetowych z różnych kategorii produktowych w zakresie organizowania kampanii promocyjnych. Akcje odbywające się pod hasłami np. Black Week czy Black Weekend towarzyszą nam już od początku miesiąca. W tym roku w Polsce mamy do czynienia raczej ze zjawiskiem Black November niż Black Friday.

 

Z naszych szacunków wynika, że zarówno w listopadzie, jak i w  całym IV kwartale 2020 r. wartość transakcji opłaconych online wzrośnie o kilkadziesiąt procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Poza częściowym zamknięciem handlu i zaleceniami dotyczącymi ograniczenia kontaktów społecznych, jednym z dodatkowych czynników, który wpłynie na ten wynik jest również zwiększona  migracja kupujących prezenty świąteczne do e-commerce.

 

Co więcej, w listopadzie wzrosła także średnia wartość pojedynczej transakcji. W porównaniu do lat ubiegłych już teraz widzimy, że średni koszyk zakupowy w tym miesiącu jest o kilkadziesiąt złotych wyższy, niż w październiku, listopadzie i grudniu 2019 r., a największe święta zakupowe dopiero przed nami.

 

Niewątpliwie jesteśmy właśnie w trakcie najintensywniejszego okresu w e-commerce w ciągu roku. Już niemal wszystkie sklepy internetowe walczą o uwagę milionów e-konsumentów w Polsce, prezentując przygotowane specjalnie na ten czas oferty. Jest to bardzo ważny moment tak dla sprzedających, jak i kupujących, a w PayU dbamy o to, aby ułatwić wszystkie zakupy i zapewnić bezpieczne płatności.

14