Zakupy internetowe Polaków coraz częściej na raty

Coraz więcej Polaków korzysta z rat podczas zakupów internetowych – wynika z danych PayU. Aż 78% konsumentów, którzy raz wybrali tę metodę płatności, chętnie do niej wraca przy kolejnych zakupach.

Coraz więcej Polaków korzysta z rat podczas zakupów internetowych – wynika
z danych PayU. Aż 78% konsumentów, którzy raz wybrali tę metodę płatności, chętnie do niej wraca przy kolejnych zakupach. Wśród branż, w których trend ten jest najbardziej widoczny są m.in. elektronika, dobra luksusowe i e-usługi.

 

E-konsumenci coraz bardziej „smart”

Polscy konsumenci są jednymi z najbardziej otwartych na nowości na rynku usług fintech
i e-commerce. Chętnie testują nowe rozwiązania także w zakresie form płatności. Raty dostępne w sklepach internetowych zyskują na popularności, bo kupujący coraz częściej kierują się ideą „smart” – poszukują najlepszych w danym momencie ofert, a rozłożenie płatności na raty pozwala im na szybkie i wygodne dokonanie zakupu.  W ciągu ostatnich
5 lat wartość zakupów finansowanych w ten sposób wzrosła 7-krotnie.

 

Z naszych analiz wynika, że popyt na zakupy internetowe na raty systematycznie rośnie. Polacy są nie tylko bardzo ciekawi nowych rozwiązań w zakresie płatności, ale także – gdy dostrzegą ich wymierne korzyści – pozostają wobec nich bardzo lojalni. Aż 78% osób, które dokonały zakupu internetowego na raty, wybiera taką metodę płatności ponownie – mówi Martyna Szczepaniak, Head of Consumer Credit w PayU.

 

Rosnący popyt na zakupy internetowe na raty obserwują przede wszystkim sklepy oferujące produkty z kategorii: elektronika, dobra luksusowe (w tym biżuteria i zegarki), akcesoria sportowe oraz wyposażenie domu i ogrodu. Pozytywne rezultaty z udostępnienia płatności ratalnych widać również w branży e-usług i turystycznej.

 

Elektronika i biżuteria na raty

Z danych PayU wynika, że najwyższy udział płatności ratalnych w całościowej sprzedaży odnotowują e-sklepy z branży elektronicznej.

 

Udział płatności ratalnych, w tym bardzo popularnych rat 0%, w całościowej sprzedaży przekroczył już 20%. Potwierdza to bardzo duże zainteresowanie tą metodą płatności wśród klientów w branży 3C: Computers, Communication, Consumer Electronics mówi Dorota Haller, CMO, dyrektorka marketingu, komunikacji i digital w Huawei CBG Polska.

 

Wzrost zakupów online na raty widoczny jest także w sklepach z dobrami luksusowymi. Klienci zainteresowani zakupem biżuterii czy zegarków, nawet pomimo dysponowania wystarczajacymi środkami na koncie, coraz częściej wolą rozłożyć płatność na kilka rat.

 

Raty w e-usługach

Zakupy na raty sprawdzają się nie tylko przy zakupie fizycznych przedmiotów. Nową kategorią zakupową, w której drzemie duży potencjał, są e–usługi – w szczególności te związane
z edukacją, profesjonalnymi szkoleniami i rozwojem osobistym. Polacy bardzo chętnie korzystają z rat, kupując np. kursy online – już co 7 zakup w tej kategorii jest opłacany na raty (14%).

 

Udział płatności ratalnych w całościowej sprzedaży przekroczył już 10%, co pokazuje rosnącą popularność tej metody płatności wśród klientów w branży szkoleń profesjonalnych. Zachęcamy naszych klientów do ciągłego inwestowania w rozwój osobisty. Dzięki możliwości miesięcznych płatności ratalnych mogą oni skorzystać z oferowanych przez nas pakietów rocznych i związanych z nimi zniżek, nie wykładając od razu całej kwoty – mówią Fryderyk Karzełek i Magdalena Balcerzak, właściciele serwisu Gra o milion.

 

Płatności online na raty oferuje również branża turystyczna. Z takiego sposobu finansowania chętnie korzystają konsumenci polujący na okazje cenowe lub planujący dalekie, egzotyczne podróże. Jak wynika z badania „Polak w podróży – podróżowanie z eSky.pl” którego wyniki opublikowano w grudniu 2019 r., blisko 40% rodaków chciałoby więcej wyjeżdżać, a za zagraniczne wyjazdy coraz chętniej zapłaciliby na raty, online.

 

 

# # #

O PayU

 

PayU jest wiodącym dostawcą usług płatności internetowych na szybko rozwijających się rynkach, posiadającym lokalne oddziały w Azji, Europie Środkowej i Wschodniej, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Realizując wizję opartą na tworzeniu świata bez granic finansowych, PayU jest także jednym z największych inwestorów w przestrzeni fintech na świecie, z inwestycjami o łącznej wartości ponad 1 miliarda dolarów.

 

Podstawą działalności PayU jest łączenie potrzeb firm sprzedających produkty i usługi z zachowaniami zakupowymi i płatniczymi konsumentów internetowych. W Polsce firma jest liderem płatności internetowych, dostarczającym wydajny i prosty w integracji dla akceptantów oraz wygodny w użytkowaniu dla kupujących system płatności.

Zakres usług płatniczych oferowanych przez PayU obejmuje m.in.: płatności jednym kliknięciem, płatności mobilne w aplikacji sklepu, całkowicie online-owe raty, odroczone płatności (kup teraz, zapłać później), płatności odnawialne (subskrypcyjne), portfele elektroniczne takie jak Google Pay, Apple Pay, Visa Checkout, MaterPass, a także BLIK.

PayU odpowiada za obszar technologii finansowych spółki Prosus, będącej części grupy Naspers. Więcej o PayU: www.payu.comwww.payu.pl. Więcej o Prosus: www.prosus.com

 

 

Zapraszamy do kontaktu:

Marta Tyszer, PR & Communication Manager, PR Calling

marta.tyszer@prcalling.pl; 790 578 727

 

Justyna Grzyl, Senior PR & Communications Manager, PayU

justyna.grzyl@payu.pl; 517 298 961

14