Jakie płatności wdrożyć w sklepie internetowym?

Najpopularniejsze płatności w Polsce

W dobie cyfryzacji i nieustannie rozwijającego się rynku e-commerce wybór odpowiednich metod płatności staje się kluczowym elementem strategii każdego sklepu internetowego. Efektywne i bezpieczne rozwiązania płatnicze nie tylko zwiększają zaufanie klientów, ale także wpływają na optymalizację procesów zakupowych, co jest niezbędne dla wzrostu konwersji i ogólnej satysfakcji użytkowników. W artykule przedstawiamy kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemów płatności dla Twojego sklepu internetowego — od przelewów bankowych, przez płatności kartami kredytowymi, po rozwiązania, takie jak płatności mobilne i BLIK. 

 

Rodzaje płatności internetowych

Każda z poniższych metod płatności ma swoje unikalne właściwości, które pozwalają dostosować się do potrzeb biznesowych i do preferencji klientów. Wybór odpowiedniego rozwiązania płatniczego powinien uwzględniać czynniki takie jak: koszty transakcji, bezpieczeństwo, szybkość przetwarzania oraz dostępność i akceptowalność wśród docelowej grupy klientów.  

 

Płatności kartą kredytową lub debetową 

 

Jedna z najczęściej wybieranych form płatności online. Umożliwia klientom dokonywanie zakupów za pomocą kart wydanych przez instytucje finansowe. Ich największą zaletą jest szeroka akceptacja na całym świecie i łatwość użycia. 

 

Przelewy bankowe 

 

Czyli pokrótce — proces przenoszenia środków bezpośrednio z konta kupującego, na konto sprzedającego. 

Metodę tę wyróżnia bezpieczeństwo, niskie koszty transakcji, brak konieczności posiadania karty. Należy jednak się liczyć z wolniejszym czasem przetwarzania i co za tym idzie — możliwymi opóźnieniami w zakresie księgowania płatności.  

 

Płatności mobilne dla sklepów internetowych 

 

Umożliwiają dokonywanie płatności za pomocą urządzeń mobilnych, wykorzystując technologie NFC lub QR. Ich największą zaletą jest szybkość, wygoda, innowacyjność i zwiększone bezpieczeństwo dzięki autoryzacji biometrycznej.  

 

Na największe wyróżnienie zasługują szybkie płatności BLIKiem — tj. system płatności mobilnych, stworzony i rozwijany od 2015 roku przez Polski Standard Płatności. Jest to uniwersalny, bezpieczny i szybki sposób na dokonywanie transakcji bez użycia karty płatniczej. Umożliwia on użytkownikom generowanie unikalnego, sześciocyfrowego kodu w aplikacji mobilnej swojego banku. Kod ten może być użyty do realizacji płatności online, wypłat z bankomatów oraz płatności bezpośrednich w punktach handlowo-usługowych. Największą zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo — kod BLIK jest jednorazowy i ważny przez krótki czas.  

 

Jak komentuje to Justyna Grzyl — Dyrektor ds. Komunikacji w PayU: „(…) Wzrost liczby zakupów na urządzeniach mobilnych przekłada się też na zmiany wśród preferowanych metod płatności. Jeszcze trzy lata temu najczęściej wybieraną metodą płatności online w Polsce były tzw. pay-by-linki, czyli szybkie przelewy internetowe, obecnie, gdy trzy czwarte klientów kupuje na urządzeniach mobilnych, nie jest to już optymalne rozwiązanie. Widzimy stopniowe przechodzenie na płatności typowo mobilne, wśród których prym wiedzie BLIK. (…).” 

 

Płatności bezpośrednie / Direct Debit 

 

Umożliwiają firmom bezpośrednie pobieranie płatności z konta klienta po uzyskaniu odpowiedniego upoważnienia. Mówiąc o zaletach nie sposób pominąć niskich kosztów transakcyjnych oraz możliwości stosowania w płatnościach subskrypcyjnych.  

Czym się kierować wybierając formy płatności dla sklepów internetowych?

Raport „E-commerce w Polsce” sygnalizuje, że 21% klientów docenia dostępność łatwego sposobu płatności – zwłaszcza gdy odwiedzą nowy, nieznany im dotychczas sklep. Nieco więcej respondentów (24%) przyznało, że szeroki dostęp do różnych form płatności buduje przekonanie o wiarygodności danego e-biznesu. Oznacza to więc, że dobór płatności może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsiębiorstwa, budowania przewagi nad konkurencją i tworzenia lojalnej grupy Klientów.  

 

Czym się kierować wybierając docelowe systemy płatności? 

 

  • Bezpieczeństwo. Zdecydowanie jest to najwyższy priorytet w e-commerce. Upewnij się, że wybrany system płatności jest zgodny z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa danych, takimi jak PCI DSS. Ważne jest również, aby system oferował zaawansowane funkcje zabezpieczające, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe i szyfrowanie danych. 

 

  • Koszty transakcyjne. Porównaj struktury opłat różnych dostawców. Uwzględnij opłaty za transakcję, miesięczne opłaty abonamentowe oraz potencjalne dodatkowe koszty.  

 

  • Użyteczność. System płatności powinien być prosty i intuicyjny dla użytkowników. Zwróć uwagę na proces płatności, upewniając się, że jest on szybki i bezproblemowy, co może zmniejszyć liczbę porzucanych koszyków zakupowych. Śledź trendy i sprawdź, które metody cieszą się największą popularnością.  

 

  • Integracja. Wybierz system płatności, który łatwo zintegruje się z Twoją obecną platformą e-commerce. Sprawne połączenie systemów jest kluczowe dla efektywnego zarządzania zamówieniami i śledzenia transakcji. 

Najpopularniejsze metody płatności w Polsce

Jak podaje raport „E-commerce w Polsce 2023” (Gemius) – niezmiennie najpopularniejszą formą płatności w Polsce jest szybki przelew, którego obecnie wybiera 69% konsumentów.  Badani preferujący tę metodę i dokonujący zakupów online najczęściej korzystają z takich serwisów płatności, jak PayU.   

 

Tuż za szybkimi przelewami plasuje się BLIK, który w ostatnich latach zbudował silne grono zwolenników. Tych jest już 62% w przypadku kobiet i 65% w przypadku mężczyzn. Podium zamyka płatność kartą, którą wybiera około 43% klientów e-biznesów.  

 

Wspomniany już wzrost popularności BLIK to pokłosie wchodzącego na rynek pokolenia Gen Z, które zdecydowanie najczęściej wybiera tę metodę (85%, w porównaniu z 48% klientów powyżej 50. roku życia).  Raport wskazuje, że BLIK-iem płacimy najchętniej podczas zamawiania subskrypcji serwisów (59 proc.) oraz za wynajem hulajnogi, skutera czy roweru (58 proc.).  

 

Na wyróżnienie w tym zestawieniu zasługują także płatności odroczone. Jak mówi Daniel Blumczyński Head of SMB and Partner Program w PayU – „Rozwiązaniem płatniczym, które może być w najbliższym czasie częściej wykorzystywanym przez kupujących online są płatności odroczone . W 2022 r. z różnych form odraczania płatności skorzystała ponad 1/3 e-konsumentów – aż 23 proc. użytkowników wybrało rozwiązanie ‘kup teraz, zapłać później’, a 15 proc. zdecydowało się na rozłożenie płatności na raty.”

 

Wyniki te warto porównać z latami poprzednimi – takiej analizy dokonaliśmy w 2022 roku, o czym pisaliśmy na blogu: https://poland.payu.com/blog/jaka-metode-platosci-wybrac/  

14