Analityka dla początkujących

Dlaczego badać dane w sklepie internetowym?

Słowo “analityka” wywołuje u wielu e-przedsiębiorców gęsią skórkę. Część z nich ma konto w Google Analytics, ale nie wie, czy jest podpięte do ich sklepu i… nie ma pojęcia jak z niego korzystać. Inni wiedzą, że jest to temat, z którym powinni coś zrobić, ale nie wiedzą od czego zacząć. Tymczasem analityka internetowa jest jednym z istotnych fundamentów, który wpływa na zwiększenie przychodów sklepu internetowego i często decyduje o sukcesie w e-biznesie.

 

 

Znaczenie analityki w e-commerce

Mali i średni właściciele sklepów internetowych mają często ograniczone fundusze. To oznacza, że w ich przypadku czas i sprawność działania mogą być kluczowymi czynnikami sukcesu. Nie wiedząc, które działania rzeczywiście przynoszą efekty, marnują swoje zasoby. Zmniejszają również szansę na zyski z kanałów, które działają – zamiast je podwajać, posiadany budżet rozkładają na nierentowne kanały.

 

Wykorzystanie informacji z różnych obszarów daje przewagę nad konkurencją. Dzięki odpowiedniej analizie i wykorzystaniu danych, e-przedsiębiorca jest w stanie lepiej poznać swojego klienta, porównać źródła ruchu i generowane konwersje. Zrozumienie trendów i kanałów, które nie są opłacalne, pozwala e-biznesowi skutecznie działać i dostosowywać się do wymagań rynku. To może zoptymalizować sklep internetowy i zwiększyć efektywność działań związanych z rozwojem biznesu.

 

 

Najważniejsze narzędzia analityczne

Google Analytics

Google Analytics jest podstawowym narzędziem w zakresie analityki internetowej – jest bezpłatny i stosunkowo prosty w użyciu, oferuje również dużo gotowych rozwiązań (dashboardy, podsumowania, sztuczna inteligencja), które badają trendy zachowania użytkowników sklepu. Dzięki temu, mogą z niego korzystać zarówno zaawansowani analitycy, jak i właściciele sklepu z podstawową wiedzą. To potężne narzędzie do analityki e-commerce, dzięki wsparciu Google, umożliwia wysyłanie wszystkich danych na podpięte do sklepu konto Google Analytics. Po odpowiednim zintegrowaniu i skonfigurowaniu, cała sprzedaż będzie powiązana z rzeczywistymi sesjami i zachowaniami użytkowników przeglądających stronę. Dzięki temu możliwe będzie połączenie konkretnych transakcji z kanałami marketingowymi, określenie skąd przychodzą klienci oraz w które działania warto inwestować. Sama konfiguracja Google Analytics to wieloetapowy proces, który wymaga:

 

  • Włączenia odpowiedniej opcji w panelu administratora Google Analytics – “Dodaj śledzenie e-commerce”.
  • Ingerencji i wprowadzenia zmian w kodzie strony, co może być problematyczne dla niektórych e-przedsiębiorców. W tym przypadku najlepiej poprosić o pomoc programistę lub projektanta stron internetowych. E-przedsiębiorcy korzystający z popularnych platform Open Source, mogą skonfigurować odpowiednią wtyczkę, która pozwoli im aktywować GA w ich sklepach.
  • Ustalenia mierzalnych celów i widoków, które pozwolą prawidłowo odczytywać dane. O tym będziemy pisać więcej w kolejnych artykułach z tego cyklu.

 

 

Facebook Analytics

Narzędzie statystyki stron jest dostępne dla wszystkich, którzy posiadają fanpage na Facebooku. Można znaleźć tam duży zakres informacji, począwszy od tych najbardziej podstawowych. Pomogą one ustalić jak radzi sobie fanpage e-sklepu, jak wygląda zaangażowanie fanów i co słychać u konkurencji. Pozwala również dowiedzieć się więcej o odbiorcach – o ich wieku i płci, godzinach aktywności czy treściach, które najbardziej ich angażują.

 

Ważnym analitycznym narzędziem, które oferuje Facebook jest również Facebook Pixel. Pozwala zmierzyć skuteczność reklam poprzez analizowanie działań podejmowanych przez użytkowników na stronie e-sklepu. Dzięki Pixelowi właściciel e-biznesu:

 

  • upewnia się, że jego reklamy wyświetlane są osobom, które są nimi rzeczywiście zainteresowane,
  • znajduje nowych klientów lub trafia do osób, które odwiedzały jego stronę,
  • zwiększa sprzedaż docierając skuteczniej do osób, które już dokonały zakupu.

 

 

HotJar

HotJar to analityczne narzędzie, które ułatwia optymalizowanie sklepu internetowego, aby był przyjazny dla użytkownika i spełniał założone cele. Darmowa wersja HotJar jest dostępna na okres próbny przez miesiąc. Dzięki niemu jesteś w stanie dowiedzieć się, jak zachowują się ludzie na stronie. Najbardziej popularne i najciekawsze opcje to:

 

  • Nagrywanie – funkcjonalność, która nagrywa i zapisuje ruch użytkownika na stronie. Dzięki niej widać, jak porusza się po sklepie, w jakiej kolejności przegląda poszczególne podstrony i na którym etapie porzuca koszyk zakupowy.
  • Mapy cieplne – czyli mapy pokazujące ruch użytkowników na stronie – miejsca, w które najczęściej klikali, elementy, które ich interesowały, jak przewijali stronę i gdzie się zatrzymywał kursor.
  • Lejki zakupowe – dzięki tej opcji widać, która ze stron lejka zakupowego powoduje opuszczenie sklepu przez użytkownika i jak można ją ulepszyć. Jest to przydatne, jeżeli e-przedsiębiorcy zależy na konkretnym działaniu ze strony odwiedzających, np. kupnie produktu czy zapisaniu się do newslettera.

 

 

Jak zacząć?

Wybór odpowiednich narzędzi jest mocno powiązany z profilem działalności firmy. Nie ma jednej konkretnej drogi, która sprawdzi się u każdego. Dlatego na początku należy się zastanowić, co ma być mierzone i co lepiej pasuje do modelu sprzedaży e-biznesu. Google Analytics jest narzędziem, które przydaje się w absolutnie każdym przypadku – bez względu na profil e-sklepu. Pozwala przeanalizować efektywność kanałów pozyskania klienta – czy lepiej konwertują reklamy na Facebooku czy w Google? Pixel jest z kolei obowiązkowy, jeżeli w kanałach pozyskania klienta wykorzystuje się reklamy Facebook Ads. Za to HotJar to inwestycja, która opłaca się tym właścicielom sklepów internetowych, którym zależy na konkretnych zmianach w wyglądzie i układzie strony oraz jej optymalizacji pod kątem UX.

 

 

Podsumowanie

Poszerzanie wiedzy dotyczącej prowadzenia e-commerce jest dobrym krokiem do optymalizacji sklepu, jednak to analiza zachowania odbiorców strony może pokazać czy obrany kierunek jest dobry. Największe dobrze skonfigurowane narzędzia do gromadzenia informacji i analiza szczegółowych raportów Google Analytics, Facebook Analytics, HotJar i innych, dostarczają realnych, twardych danych na temat sprzedaży i klientów. Są one niezwykle pomocne przy podejmowaniu trudnych, ale i istotnych decyzji biznesowych dla rozwoju każdego sklepu internetowego. Ten tekst to wstęp do cyklu o analityce danych w sklepie internetowym dla e-przedsiębiorców.

14