Wady i zalety platform Open Source

Czego potrzebuje Twój sklep internetowy?

Platformy typu Open Source, o których wspominaliśmy w poprzednim artykule  cieszą się coraz większą popularnością. Głównym, ale nie jedynym tego powodem, są praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju sklepu internetowego. W tym wpisie opowiemy o nich trochę więcej, wytłumaczymy Ci jakie są ich zalety oraz wady i pokażemy kiedy warto rozważyć wybór platformy sprzedażowej typu Open Source.

 

 

Czym jest i co oferuje Ci Open Source?

 

Jak sama nazwa wskazuje, Open Source to darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, oparte na otwartej licencji. Platformy tego typu stale się rozwijają, gdyż są współtworzone przez zaangażowanych, skupionych wokół społeczności pasjonatów. Dlatego najbardziej popularne rozwiązania Open Source mają bardzo rozbudowaną bazę dodatkowych funkcjonalności w postaci modułów. Dzięki temu możesz zwykle przebierać w rozszerzeniach, integracjach czy szablonach, a ich bazy są o wiele większe, niż te, oferowane przez platformy sprzedażowe typu SaaS.

 

Otwartość platform Open Source wiąże się z kolejnym ważnym czynnikiem – masz możliwość tworzenia rozwiązań szytych wręcz na miarę Twojego sklepu internetowego. To równocześnie oznacza, że choć samo oprogramowanie nic Cię nie kosztuje, musisz liczyć się z kosztami związanymi z jego wdrożeniem i późniejszym rozwojem. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy i umiejętności, poziom zaawansowania wdrożenia może być ponad Twoje siły. Poza tym, platformy typu Open Source wymagają stałego wsparcia technicznego i często ciężko wdrożyć je na własną rękę.

 

Możliwości rozwoju jakie oferuje oprogramowanie Open Source są prawie nieograniczone – aby wykorzystać ten potencjał powinieneś posiadać jednak odpowiednią wiedzę i/lub profesjonalne wsparcie zewnętrznych specjalistów.

 

 

Zalety rozwiązania Open Source

 

 • Cena – nie musisz ponosić comiesięcznej lub jednorazowej opłaty za licencję. Jedyne wydatki jakie musisz ponieść to koszty wdrożenia i utrzymania platformy – opisujemy to dokładniej w paragrafie “Wady rozwiązania Open Source”.
 • Indywidualne dopasowanie – możesz dowolnie modyfikować platformę sprzedażową według swoich preferencji.
 • Dodatki – masz do dyspozycji bardzo dużo modułów, dzięki którym łatwiej jest realizować cele Twojego e-commerce. Rozbudowują one podstawowe funkcjonalności danego systemu – mogą to być dodatki dotyczące lokalnych metod płatności, zawierające program lojalnościowy czy ułatwiające automatyczne zwroty.
 • Wygląd strony – możesz wybierać wśród dużej bazy szablonów graficznych, ale masz też możliwość dopasowania ich do swoich potrzeb lub wdrożenia indywidualnego projektu graficznego.
 • Współpracująca społeczność – jeśli masz jakiś problem, z którym nie jesteś w sobie stanie poradzić, jesteś w stanie uzyskać pomoc od życzliwych pasjonatów skupionych wokół danej platformy. Najwięksi dostawcy rozwiązań Open Source’owych posiadają swoją oficjalną przestrzeń, gdzie programiści wspierają rozwój systemu, a użytkownicy wymieniają się pomysłami i zgłaszają błędy. Funkcjonują też nieoficjalne miejsca dla pasjonatów konkretnej platformy – grupy na Facebooku czy fora internetowe.
 • Aktualizacje – twórcom platformy zależy na ciągłym doskonaleniu swojego produktu. Dlatego możesz liczyć na regularne aktualizacje systemu, które gwarantują bezpieczeństwo Twojego sklepu internetowego i sprawiają, że spełnia wszystkie najnowsze wymogi techniczne. Takie aktualizacje nie dzieją się jednak automatycznie – musisz je przeprowadzać samodzielnie.
 • Specjaliści – najprawdopodobniej będziesz ich potrzebował, jeżeli sam nie masz wystarczającej wiedzy dotyczącej danego oprogramowania Open Source. Pomogą Ci w rozwoju sklepu – aktualizowaniu platformy, wprowadzaniu na bieżąco zmian i wszelkich poprawek czy instalowaniu modułów. Plusem jest, że im bardziej popularna platforma, tym łatwiej będzie Ci znaleźć podwykonawców zajmujących się jej wdrożeniem.
 • Rozwój – dzięki posiadaniu pełnej kontroli w budowaniu swojego sklepu, masz większe możliwości rozwoju w przypadku platform Open Source, niż w przypadku rozwiązań typu SaaS.
 • Zaawansowane opcje – Open Source pozwala Ci prowadzić kilka sklepów internetowych na jednym silniku: możesz posiadać kilka wersji językowych, różne waluty czy magazyny.

 

 

Wady rozwiązania Open Source

 

 • Koszty wdrożenia – tak jak wspominaliśmy wcześniej, wdrożenie platformy typu Open Source wiąże się z kosztami. Musisz wziąć pod uwagę wydatki związane z zatrudnieniem profesjonalistów, którzy będą w stanie pomóc Ci we wdrożeniu sklepu internetowego. W zależności od platformy i metody wdrożenia, koszta mogą wynieść kilka tysięcy, za najprostszy system i sklep oparty o szablonową grafikę, albo i kilkaset tysięcy, w przypadku największych sklepów opartych o indywidualne projekty i zaawansowane funkcjonalności.
 • Wsparcie techniczne – twórcy platform Open Source nie oferują bezpośredniego wsparcia technicznego. Musisz zapewnić je sobie sam. To zwykle oznacza zatrudnienie podwykonawcy i kolejne koszta. W przypadku mniej zaawansowanych platform wsparcie potrzebne będzie głównie przy wdrożeniu, aktualizacjach i rozwoju. Natomiast jeżeli masz duży sklep, postawiony na najbardziej zaawansowanych systemach, warto wtedy korzystać z comiesięcznego, stałego wsparcia.
 • Aktualizacje – nie dzieją się automatycznie i musisz wykonywać je sam. W przypadku pojedynczych, niewielkich aktualizacji nie jest to problemem. Jednak jeżeli musisz wprowadzić dużo zmian w strukturze sklepu, może to wymagać od Ciebie więcej uwagi lub zatrudnienia specjalisty, obeznanego w temacie.
 • Hosting – aby sklep postawiony na platformie typu Open Source działał sprawnie, musisz spełnić zaawansowane wymagania techniczne. Wiąże się to często z zakupem dedykowanego danej platformie hostingu.
 • Kompatybilność dodatków – mnogość rozszerzeń może być zaletą, ale i wadą. Problematyczny może być fakt tworzenia dodatków przez różnych twórców. W momencie wyboru konkretnych rozwiązań dla Twojego sklepu, musisz upewnić się, że będą one ze sobą kompatybilne i nie spowodują niestabilności strony.

 

 

Najbardziej popularne platformy Open Source

 

Na rynku dostępnych jest wielu specjalistów, ale też aktywnych członków społeczności, którzy są w stanie pomóc przy wdrożeniu oraz wsparciu technicznym sklepu internetowego. Występuje tu prosta zależność – im bardziej popularne rozwiązanie, tym łatwiej o profesjonalistów, którzy się na nim znają. Najczęściej wybierane platformy Open Source to Magento, PrestaShop, WooCommerce, OpenCart, ZenCart, Spree Commerce, Drupal Commerce, osCommerce, simpleCart, Jigoshop, VirtueMart. W kolejnym artykule omówimy dokładniej kilka najpopularniejszych na polskim rynku platform typu Open Source. Dzięki niemu dowiesz się, czy któraś z nich spełnia Twoje oczekiwania o idealnym oprogramowaniu do Twojego biznesu.

 

 

Do kogo skierowane są platformy Open Source?

 

Firmy, które mogą najbardziej skorzystać na oprogramowaniu typu Open Source to głównie:

 • mniejsze sklepy, którym zależy na szybkim rozwoju i potrzebują do tego wydajnej platformy,
 • średnie i duże sklepy, którym tego typu platforma pozwoli się swobodnie rozwijać bez dodatkowych ograniczeń narzucanych przez platformy SaaS,
 • sklepy, które cenią sobie elastyczność i chcą dopasować całą stronę do swoich potrzeb,
 • sklepy, które są na wysokim poziomie rozwoju i zależy im na rozbudowanych możliwościach, oferowanych przez najbardziej zaawansowane platformy Open Source.

 

 

Podsumowanie

Które oprogramowanie do sklepu internetowego wybrać? Podjęcie decyzji jest trudne, zwłaszcza, gdy masz do wyboru tak wiele dobrze funkcjonujących rozwiązań. W poprzednim artykule opisywaliśmy 10 kwestii, które musisz wziąć pod uwagę w trakcie decydowania się na platformę sprzedażową. W kolejnych artykułach opiszemy dokładniej konkretnych dostawców oprogramowania oraz omówimy wady i zalety drugiego rozwiązania – opartego na modelu SaaS. Dzięki temu dowiesz się, która platforma pasuje najlepiej do Twojego e-commerce.

14