03/06/2024
W ostatnich latach, kursy online i e-learning zyskały znacząco na popularności, co można przypisać kilku czynnikom. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest nieustanny rozwój technologii cyfrowych, które są paliwem napędowym do próbowania nowych rozwiązań i tworzenia dedykowanych platform z materiałami edukacyjnymi.
Drugim czynnikiem była globalna pandemia COVID-19, która wymusiła na instytucjach edukacyjnych przejście na zdalne nauczanie. Sytuacja ta wpłynęła na adaptację i rozwój kursów online oraz platform e-learningowych, zarówno w kontekście akademickim, jak i korporacyjnym. Potwierdzają to dane, wskazujące, że w 2020 roku liczba webinarów w Polsce zwiększyła się o ponad 1100%[1]. Raporty powstałe w tym burzliwym okresie pokazują, że niemal 36% wszystkich webinarów miało charakter szkoleniowy, a 28% z nich służyło prezentowaniu zarówno produktów, jak i ogólnie pojmowanych działań marketingowych [1]. Przedsiębiorcy stwierdzili tym samym, że dzięki webinarom pozyskali o 10% więcej leadów, a ich sprzedaż wzrosła nawet o 13%.
Trzecim ważnym aspektem jest rosnące zapotrzebowanie na ciągłe kształcenie i rozwój umiejętności w szybko zmieniającym się środowisku zawodowym. Samorozwój jest bowiem na szczycie piramidy Maslowa, który podkreślał, że jest to cel, który motywuje do zaspakajania potrzeb niższego rzędu.