EDUKACJA: kursy
e-learningowe, raty w tej branży

Jak metody płatności wspierają zdobywanie nowej wiedzy?

Od lat obserwujemy, jak branża edukacyjna coraz śmielej sięga po kursy online i webinary. Te zmiany napędzane są postępem technologicznym i zmieniającymi się potrzebami społeczeństwa. Szczególnie przełomowym momentem było pojawienie się pandemii COVID-19, kiedy to e-learning stał się nie tyle alternatywą, co koniecznym, pierwszym wyborem wśród osób, dążących do rozwoju osobistego i zawodowego. 

 

Jednym z interesujących aspektów, który zyskuje na znaczeniu w kontekście e-learningu, jest możliwość finansowania kursów w systemie ratalnym. Ta opcja otwiera drzwi dla wielu biznesów, umożliwiając im inwestycję w kompetencje i nowe umiejętności — i to bez natychmiastowego obciążania budżetu. 

Wzrost popularności kursów on-line
i e-learningu w ostatnich latach

W ostatnich latach, kursy online i e-learning zyskały znacząco na popularności, co można przypisać kilku czynnikom. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest nieustanny rozwój technologii cyfrowych, które są paliwem napędowym do próbowania nowych rozwiązań i tworzenia dedykowanych platform z materiałami edukacyjnymi.   

 

Drugim czynnikiem była globalna pandemia COVID-19, która wymusiła na instytucjach edukacyjnych przejście na zdalne nauczanie. Sytuacja ta wpłynęła na adaptację i rozwój kursów online oraz platform e-learningowych, zarówno w kontekście akademickim, jak i korporacyjnym. Potwierdzają to dane, wskazujące, że w 2020 roku liczba webinarów w Polsce zwiększyła się o ponad 1100%[1]. Raporty powstałe w tym burzliwym okresie pokazują, że niemal 36% wszystkich webinarów miało charakter szkoleniowy, a 28% z nich służyło prezentowaniu zarówno produktów, jak i ogólnie pojmowanych działań marketingowych [1]. Przedsiębiorcy stwierdzili tym samym, że dzięki webinarom pozyskali o 10% więcej leadów, a ich sprzedaż wzrosła nawet o 13%. 

 

Trzecim ważnym aspektem jest rosnące zapotrzebowanie na ciągłe kształcenie i rozwój umiejętności w szybko zmieniającym się środowisku zawodowym. Samorozwój jest bowiem na szczycie piramidy Maslowa, który podkreślał, że jest to cel, który motywuje do zaspakajania potrzeb niższego rzędu.  

Dlaczego inwestycja w siebie to najważniejsza inwestycja?

Inwestycja w rozwój przynosi długoterminowe korzyści zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Rozwijanie własnych umiejętności i wiedzy zwiększa naszą wartość na rynku pracy, otwierając drzwi do nowych możliwości zawodowych i potencjalnych awansów. W szybko zmieniającym się świecie, ciągłe kształcenie i adaptacja do nowych trendów jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności. Większe spektrum umiejętności i wszechstronność wiedzy to pewnego rodzaju „bilet” do zdobywania obiecującego, opłacalnego miejsca pracy. 

 

Po drugie, inwestowanie w siebie — poprzez edukację, rozwój osobisty czy dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne — przyczynia się do poprawy jakości życia. Pozyskiwanie nowych kompetencji i wiedzy może zwiększać poczucie własnej wartości i samooceny, a także prowadzić do lepszego zrozumienia siebie i swoich potrzeb.  

 

Dodatkowo kształtowanie nowych umiejętności komunikacyjnych, empatii czy zarządzania emocjami może pomóc w budowaniu silniejszych i bardziej satysfakcjonujących relacji. Można więc ująć, że inwestycja w siebie zawsze przynosi zwrot. W przeciwieństwie do inwestycji finansowych, które zwykle są ryzykowne i niepewne — rozwijanie własnych umiejętności zawsze przynosi korzyści i wartość, którą można wykorzystać w różnych aspektach życia. 

Cyfrowe materiały edukacyjne — w jakiej formie możemy pozyskiwać wiedzę?

 

Od wielu lat prowadzone są badania w zakresie edukacji zdalnej. Przykładem prężnie działającego naukowca jest Karl Gegenfurtner, który od lat próbuje odpowiedzieć na pytanie: Jak skuteczne są webinary w promowaniu osiągnięć? W poszukiwaniu konkretnych danych sięga po eksperymenty badawcze, które dowodzą skuteczności platform e-learningowych i webinarów. Uzyskane wnioski pomagają i motywują nauczycieli, wykładowców i trenerów do stosowania technologii w kontekście edukacyjnym [2]. Dlatego też dziś na rynku edukacyjnym spotkać można: 

 

  • Kursy online. Czyli interaktywne sesje edukacyjne prowadzone przez ekspertów, dostępne na platformach edukacyjnych lub jako samodzielne moduły, do kupienia od zewnętrznych dostawców. 

 

  • E-booki. Cyfrowe wersje książek i podręczników, które można czytać na urządzeniach przenośnych. Są często tańsze i bardziej dostępne niż ich drukowane odpowiedniki, przy okazji zawierając linki do dodatkowych materiałów lub interaktywne moduły do pogłębiania wiedzy.

 

  • Aplikacje. Mobilne aplikacje oferujące interaktywne sposoby nauki — od języków obcych, po umiejętności programowania, aż po ćwiczenia dla dzieci. Są dostosowane do nauki w ruchu i często wykorzystują grywalizację, aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników.

 

  • Podcasty. Nagrania audio, które można słuchać w dowolnym miejscu i czasie, idealne dla osób, które wolą naukę przez słuchanie. Dostępne są zarówno w wersji darmowej, jak i odpłatnej, gdzie konieczne jest wcześniejsze zakupienie dostępów. Jak podaje raport „Słuchacz podcastów w Polsce w 2022 r” obecnie prawie co trzeci rodak sięga po tą formę edukacji i rozrywki.

 

  • Platformy edukacyjne. Platformy takie jak Coursera, Udemy czy Khan Academy oferują szeroki zakres kursów online, które często prowadzone są przez uniwersytety lub specjalistów z branży.

Ucz się teraz — zapłać później

Odroczone lub rozłożone płatności za dostęp do materiałów edukacyjnych to bez wątpienia innowacyjna wizja — zwłaszcza w kontekście kursów online i programów szkoleniowych. Ten model, w dużym uogólnieniu, umożliwia uczestnikom rozpoczęcie nauki bez konieczności natychmiastowego ponoszenia kosztów. W takiej sytuacji płatność za edukację następuje dopiero po zakończeniu kursu lub po osiągnięciu określonego poziomu dochodów. 

 

Dlaczego warto skorzystać z takiej formy płatności? 

 

  • Elastyczność finansowa. Model umożliwia uczestnikom skupienie się na nauce bez obaw o bieżące koszty. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które nie mają wystarczających środków, aby pokryć z góry koszty edukacji.

 

  • Motywacja do samorozwoju i znalezienia nowego miejsca pracy. Model ten często wiąże się z koniecznością spłaty kosztów kursu tylko wtedy, gdy uczestnik znajdzie zatrudnienie lub osiągnie określony próg dochodowy. To zwiększa motywację do skutecznego wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności na rynku pracy.

 

  • Większa dostępność do edukacji. Płatności internetowe na raty lub płatności odroczone sprawiają, że nauka staje bardziej dostępna dla szerszej grupy osób, niezależnie od ich aktualnej sytuacji finansowej. Umożliwia to zdobycie cennych umiejętności i kwalifikacji, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju zawodowego.

 

Możliwość późniejszego opłacenia za kursy czy webinary to bez wątpienia zupełnie nowe, nowoczesne podejście do edukacji, które odpowiada na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Perspektywa inwestowania w swoją przyszłość bez natychmiastowego obciążenia finansowego to szansa dla wielu klientów, którzy pragną samorozwoju, ale jednocześnie muszą cedzić swój budżet. Wprowadzając więc tę opcję do swojej platformy, warto wybrać zaufanego operatora płatności. Wymogi te spełnia PayU, który stworzył dedykowaną ofertę w zakresie płatności ratalnych – przeczytaj o niej tutaj! 

 [AS1][1] Raport ClickMeeting, 2020 rok 

 [AS2][2] Gegenfurtner, A., & Ebner, C. (2019). Webinars in higher education and professional training: a meta-analysis and systematic review of randomized controlled trials. Educational Research Review, 28, 100293. 

14